Malá vodní elektrárna Bulhary

Bývalý šéf Letiště jako úspěšný příjemce dotací. Dvořákova firma inkasovala stamiliony

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 11. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. V minulosti vedl ztrátové ČSA, rozdělil si s managementem ze státního odměnu 200 milionů a teď se vrhl na zemědělství. I tam Miroslav Dvořák dokazuje, že umí úspěšně čerpat z veřejných – evropských – peněz.

Zatímco v době působení ve strategickém státním podniku ČSA, Letiště Praha a následně Českém Aeroholdingu se Miroslav Dvořák potýkal s jejich ztrátovostí, v soukromém byznysu se mu – zdá se – velmi daří.

Do byznysu s vodními elektrárnami se vrhl ještě před nástupem na letiště, když v roce 2004 založil firmu RenoEnergie, která se zabývá výrobou energie z obnovitelných zdrojů.

Do dnešního dne podle údajů Energetického regulačního úřadu zprovoznila Dvořákem ovládaná firma celkem 11 elektráren. Většinu tvoří vodní zdroje, dvě elektrárny jsou solární.

Na výstavbu elektráren inkasovala RenoEnergie celkem přes 365 milionů korun z dotací a zařadila se tak podle týdeníku Dotyk na 15 místo nejúspěšnějších příjemců dotací v Česku.

Nehospodárné dotace

První vodní elektrárnu uvedla Dvořákova firma do provozu dva roky po svém založení v Libočanech, v roce 2006.

O dva roky později pak zahájily výkon dvě solární elektrárny na jižní Moravě, postupně následované dalšími vodními elektrárnami převáženě v Plzeňském kraji.


PSALI JSME: Z letiště na pole. Exšéf Českého Aeroholdingu Dvořák se pustil do nového byznysu


Celkem firma RenoEnergie provozuje 24 zdrojů, přičemž výkon vodních elektráren této společnosti je podle údajů ERÚ 11,2 MW a výkon solárních 3,2 MW. Za projekt vodní elektrárny v Roudnici nad Labem získala firma v roce 2014 cenu Czechinvestu Projekt roku v kategorii Obnovitelné zdroje energie.

RenoEnergie-dotaceVýroba elektřiny z obnovitelných zdrojů může být výhodným byznysem a to hned natřikrát – na výstavbu elektráren poskytuje Evropská unie dotace, výkup elektřiny v těchto elektrárnách je výrazně dotován a stát navíc poskytuje slevy na dani.

Jak ovšem upozornil NKÚ v loňské zprávě o podpoře obnovitelných zdrojů energie, poskytování podpory je “nehospodárné.”

“Cíl (procenta čerpání energie z OZE – pozn. red.) byl splněn za cenu neúměrného zatížení ekonomiky – většina provozní podpory je hrazena odběrateli elektrické energie,” konstatoval ve své zprávě NKÚ.

Dobré roky

V případě Dvořákovy firmy bylo podpořeno celkem 13 projektů v celkové výši 365,2 milionů korun. Kromě výstavby malých vodních elektráren, získala RenoEnergie také dotace na vytvoření pěti rybích přechodů.

V roce 2005 získala vůbec nejvyšší dotaci z celého Operačního programu Průmysl a Podnikání rozděleném v daném období.

Firmu, ve které Dvořák drží většinový podíl, spoluvlastní s bývalým šéfem Český Aerolinií Philipem Moreelsem, část akcií vlastní ještě technický ředitel RenoEnergie Jakub Helus a Zdeněk Valeš.

Společnosti se základním kapitálem 64,3 milionů korun se daří rok od roku lépe. V roce 2013 dosáhla zisk přes 70 milionů korun, ze kterého bylo více než 21 milionů korun vyplaceno na dividendách.

V roce 2014 už firma dosáhla zisku téměř 150 milionů korun. Jak už HlídacíPes.org informoval, Dvořák na jaře letošního roku ještě rozšířil své podnikatelské portfolio, když prostřednictvím nově založené firmy RenoDevelopment ovládl na 15 agrárních firem na Moravě.

RenoEnergie-mapa


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.      Karel Janeček-logo


 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)