Tomio Okamura. Foto: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Bruselská bramboračka podle SPD. Evropské mýty a fakta ve volebním programu Okamurovců

Napsal/a Euractiv.cz 10. září 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Brusel je pro Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD dlouhodobě vděčným terčem. Strana se proti Evropské unii ostře vymezuje i v aktuálním programu pro nadcházející sněmovní volby. Jak ale ukazuje analýza serveru Euractiv, SPD v něm kritizuje i něco, co Evropská unie vůbec nedělá nebo nechystá. Jindy Okamurovci naopak požadují to, co už na evropské úrovni platí nebo platit má.

Volební program Svobody a přímé demokracie (SPD) se věnuje unijní agendě hned ve své preambuli – nijak překvapivě mimo jiné i přes migrační politiku. Otázku migrace pak rozebírá i v jedné z kapitol programu a vymezuje se proti uprchlickým kvótám.

„Kategoricky odmítáme existující úpravy uprchlických kvót ze strany EU.“

V současné době však na evropské úrovni neexistuje žádné platné nařízení týkající se povinných relokací žadatelů o azyl. Naopak, v EU se nyní diskutuje o návrhu nové migrační politiky, tzv. Novém paktu u migraci a azylu, který uprchlické kvóty ani jinou formu povinného přijímání žadatelů o azyl neobsahuje.

Migrace: SPD ve stopách EU

Návrh migračního paktu od Evropské komise je experty na azylovou politiku vnímán právě jako ústupek zemím Visegrádské skupiny, dlouhodobým kritikům tzv. uprchlických kvót.

K samotnému migračnímu paktu EU a konkrétním návrhům řešení se ale SPD ve svém programu nevyjadřuje. Místo toho strana pouze zdůrazňuje, že migrační politika EU je proti zájmům Česka.


Text vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Dalším dlouhodobým heslem SPD, které se odráží i ve volebním programu, je zabezpečení „našich vlastních hranic“. Hnutí apeluje také na nutnost posílení kontroly vnějších hranic EU a zabránění vstupu nelegálních migrantů na území EU.

„Propustnost vnější hranice EU musí být zabezpečena tak, aby zajistila maximální kontrolu nelegální imigrace a zamezila vstupu nelegálních imigrantů na území EU.“ (…) „Prosadíme účinnou a rychlou návratovou politiku.“

SPD tím tedy požaduje totéž, co už jako prioritu ve zmíněném navrženém migračním paktu stanovila sama Evropská komise: účinnou a rychlou návratovou politiku.

Zelenou dohodu ne. Nebo ano?

Okamurovci si však ve svém odporu proti Bruselu neprotiřečí jen v tématu migrace, ale třeba i v energetické politice – rovněž zmíněné už v preambuli volebního programu.

„Jsme proti bláznivým projektům EU v oblasti energetiky, které ohrožují dostatek cenově dostupné energie pro občany.“

Není z toho jasné, jaké konkrétní projekty má SPD na mysli, Okamurovo hnutí se však v dalších řádcích programu vymezuje proti Zelené dohodě pro Evropu. Její dílčí části jsou postupně diskutovány a schvalovány zástupci členských států, jako například hlavní cíl pro dosažení uhlíkově neutrální ekonomiky do poloviny století či zvýšené emisní cíle do roku 2030.

SPD ale zároveň podporuje postupné snižování emisí, a to uvážlivým uzavíráním elektráren, tepláren a podniků spalujících uhlí.

„Další snížení emisí vidíme v omezení zbytečného převážení potravin a dalšího zboží po Evropě z místa na místo.“

Právě zkrácení dodavatelských řetězců v potravinovém průmyslu je přitom součástí nové evropské strategie „Od zemědělce ke spotřebiteli“, která je součástí zmiňované Zelené dohody pro Evropu, kterou SPD kritizuje.

„Současná nezodpovědná energetická politika prosazovaná Evropskou komisí v oblasti výroby energie směřuje ke katastrofě a k budoucí energetické chudobě celé Evropské unie.“

Zatímco Evropská komise prosazuje především výrobu energie z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou sluneční či větrné elektrárny, a také zvyšování energetické účinnosti, SPD vidí budoucí energetický mix Česka v jádru.

Mýtus o rodičovské dovolené

Hnutí SPD se ve svém programu nevěnuje evropským dotacím. Nezmiňuje ani nový finanční nástroj pro obnovu EU po pandemii covidu NextGeneration EU, který je financovaný ze společného unijního dluhu.

Pouze se vymezuje vůči přijetí eura s tím, že „odmítá platit řecké dluhy“. Nutno podotknout, že za ekonomicky potápějící se Řecko se nyní postavila Evropská centrální banka, která začala kupovat jeho dluhopisy, čímž je dostala do záporných hodnot.

Ve svém programu také naráží na nedávno vyvrácenou nepravivou informaci o „povinné otcovské dovolené“, kterou měla údajně Evropská unie zavést.

„Odmítneme jakékoli zásahy orgánů Evropské unie do podoby české sociální politiky, zejména do podoby nastavení mateřské péče a rodičovské dovolené v České republice.“

Žádná povinná otcovská dovolená ale není Unií nařizována, jak už dříve Euractiv popsal. Naopak, opatření zajišťuje otcům možnost vzít si dovolenou, aby se mohli starat o potomka. Dovolená však není nijak povinná a ani neohrožuje délku trvání mateřské dovolené.

Odmítáme! I to, co už bylo odmítnuto…

SPD je proti omezení dotací pro velké agrární podniky, které se v posledních měsících probíralo na evropské úrovni. Takzvané povinné zastropování navrhla již v roce 2018 Evropská komise, prosazoval jej i Evropský parlament, členské státy však byly proti.

„Rozhodně odmítáme zastropování zemědělských dotací a další znevýhodňování oproti západoevropské konkurenci podle návrhu Evropského parlamentu, které vedou k dalšímu snižování domácí produkce, soběstačnosti a zvyšování závislosti na dovozu.“

I tady už je evropská legislativa oproti požadavkům SPD napřed. Počítá totiž s tím, že omezování plateb z evropského rozpočtu pro agropodniky bude dobrovolné – každý členský stát se tedy bude moci rozhodnout, zda k zastropování sáhne, či nikoliv.

V čem se SPD s Unií shoduje, je požadavek využívání šetrných zemědělských postupů:

„Budeme rozhodně podporovat (…) ‚precizní zemědělství‘, digitalizaci a postupy šetrné k přírodě a zvyšující biodiverzitu, šetrné formy chovu zvířat, šetření vodou, technologické postupy zlepšující kvalitu půdy a její schopnost zadržet vodu a snižující potřebu chemického ošetřování a užívání průmyslových hnojiv.“

Totéž se lze dočíst ve strategiích pro zemědělství a zvyšování biodiverzity, které jsou součástí Zelené dohody pro Evropu. Precizní zemědělství – tedy zemědělství využívající inovací a moderních technologií ke snižování vstupních surovin a zajištění vysoké, kvalitní a zdravé produkce – je jednou z priorit Evropské unie. Jakými prostředky chce SPD těchto vizí dosáhnout, však neupřesňuje, stejně tak se nevyjadřuje již k navrženým opatřením Evropské komise.

S Evropskou unií se SPD shoduje také v dalším bodě – a to v postupném omezování pěstování plodin pro energetické využití. Evropská unie totiž od takzvaných biopaliv první generace upustila a nyní prosazuje zejména biopaliva třetí generace, tedy odpad.

„Další šílená buzerace“

Jinde v kapitole zemědělství ale SPD šíří dávno vyvrácenou fámu o údajných bruselských zásazích do českého zemědělství.

„Rozhodně odmítáme Evropskou unií diktované omezování drobného pěstitelství a chovů a zákaz domácí porážky.“

Jak již loni vysvětlila Státní veterinární správa, Evropská unie žádné ukončení drobných chovů či porážení přímo v hospodářství neprosazuje. Státní veterinární správa doslova uvedla, že se jedná „bohužel o zásadní nepochopení složité bruselské legislativy. V České republice k žádné změně nedochází a v nejbližší době nedojde.“

Reakci na zavádějící informace šířené právě hnutím SPD zveřejnila Státní veterinární správa v prosinci 2020. Ještě letos v květnu ale hnutí sdílelo informaci o údajném zákazu domácí porážky na svém webu pod titulkem „Další šílená buzerace z Bruselu“.

Závěr textu byl tehdy jednoznačný: „Vidíme, že EU nepomáhá, ale škodí. Čím dříve z ní odejdeme, tím lépe!“ Totéž ostatně podtrhuje SPD i ve svém programu s tím, že je jedinou parlamentní stranou prosazující odchod Česka z Evropské unie. Rozhodnutí o vystoupení by přitom mělo padnout v referendu, o jehož zavedení strana dlouhodobě usiluje. SPD namísto EU upřednostňuje „spolupráci svobodných států v Evropě“.

„Jsme jediná parlamentní strana, která prosazuje obnovení svrchovanosti a suverenity naší republiky vystoupením z Evropské unie. Proto za zásadní považujeme přijetí funkčního zákona o referendu.“

Ve svém programu se SPD vymezuje i proti vstupu Česka do eurozóny. Na rozdíl od ostatních kandidujících stran také opakovaně zdůrazňuje své členství v europarlamentní frakci Identita a demokracie (ID), která sdružuje euroskeptické strany z různých států EU.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)