Brusel chce dohlížet na sociální sítě i praktiky online prodejců

Napsal/a Eliška Kubátová 7. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Pro řadu lidí je to samozřejmost už nyní: nákup přes internet nezná hranic, stačí pár kliknutí a zboží putuje stejně snadno z Paříže jako z Prahy. Ve skutečnosti to tak ale často není.

Podle Evropské komise se má ale celý proces zjednodušit, zrychlit a sjednotit. Například v oblasti reklamací i cen zboží.

Evropská komise už představila strategii pro jednotný digitální trh, který má navíc zvýšit i ochranu osobních dat nebo urychlit zavádění vysokorychlostních sítí po celé EU.

Komise počítá například s harmonizací obchodních pravidel, nebo se snížením nákladů na doručování zásilek.

„Nakupování na internetu je stále populárnější, zamýšlená opatření, která spotřebitelům usnadní možnost výběru služeb a zboží, zjednoduší a zlevní jejich doručení, proto vítám. Spotřebitelé musí mít stejná práva, včetně ochrany a možností reklamací, jako v kamenných obchodech,“ říká česká europoslankyně Olga Sehnalová.

U nás nenakoupíš

Příkladem současných online překážek je takzvaný geo-blocking. Jde o běžné diskriminační praktiky, kdy obchodník brání spotřebiteli z jiného státu EU v přístupu na jeho internetové stránky, nebo ho přesměruje na místní obchod, který má ale často vyšší ceny.

Komise chce také modernizovat autorské právo a zjednodušit režimy DPH, které jsou pro přeshraniční online obchod zásadní. Podniky by tak mohly být i částečně osvobozeny od administrativní zátěže.

Evropská unie by se podle návrhu měla také více zabývat praktikami online vyhledávačů, sociálních sítí a aplikací, které shromažďují osobní údaje uživatelů internetu.

Navrhuje víc sledovat, jaké mají mezi sebou tyto platformy vztahy, nebo zda prosazují vlastní služby ve prospěch konkurence.

Vytvoření strategie pro jednotný digitální trh je jednou z hlavních priorit současného předsedy Komise Jeana-Clauda Junckera.

Na vypracování návrhu se podílelo několik komisařů, mezi nimi i česká eurokomisařka Věra Jourová, která se vedle postavení spotřebitelů při online nakupování věnovala hlavně ochraně osobních dat.

Autorka je redaktorkou serveru EurActiv.cz.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)