Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Představitelé patmatismu vytvářejí Foto: Profimedia
,

Boj proti zneužívání dávek je politická sázka na jistotu. I když do rozpočtu díru nedělá

Ucelená statistika, kolik lidí v Česku zneužívá sociální dávky, případně jak a v jaké výši, chybí. Zjevné je, že makroekonomicky je zneužívání dávek bezvýznamné, psychologický a politický efekt tématu je však zaručený. Celkové výdaje na sociální dávky dosahují k bilionu korun ročně, třeba politicky velmi sledované dávky pomoci v hmotné nouzi, určené pro nejchudší domácnosti, se ale ve svém objemu pohybují v posledních letech průměrně jen kolem pěti miliard korun za rok. Suverénně nejvíc z celkového balíku ukrojí důchody.

Kromě nich do rozpočtové škatulky sociálních dávek patří například i rodičovský příspěvek, příspěvek na péči či podpora v nezaměstnanosti. Politiky často zdůrazňované „zneužívání sociálních dávek“ se v celkovém balíku hledá jen těžko.

Počátkem června ale schválila ve sněmovně zajímavá hlasovací koalice zavedení principu „třikrát a dost“. Trestem za tři přestupky má být právě strhávání těchto dávek. „Nechceme dál přihlížet tomu, že někteří lidé si udělali živobytí z čerpání dávek, a přitom se za solidaritu svému okolí odvděčují opakovaným pácháním vážných přestupků,“ uvedl po hlasování místopředseda výboru pro sociální politiku Jan Bauer z ODS, která zákon navrhla.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Lidé by měli přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud by opakovaně neplatili pokuty za vybrané přestupky.

Téma vyvolalo dosti rozporuplné reakce zejména u těch, kdo s lidmi v nouzi pracují, respektive se jim snaží pomáhat. Problém je, že i když politici mluví o „vážných přestupcích“, reálně jde de facto o přestupky, které člověk nasbírá docela snadno.

„Vypískáte Zemana při proslovu. Neuposlechnete výzvy policie, abyste přestal rušit. Protáhnete oslavu po desáté. A máte po dávkách,“ dává příklad expert společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle.

Převažuje pocit nespravedlnosti

Stát disponuje dostatečným represivním aparátem na to, aby dokázal řešit různé přestupky proti sousedskému soužití, neplacení pokut či neposílání dětí do školy. Spojovat to s krácením sociálních dávek, které přirozeně dopadá i na děti, jež si nevybírají, do jakého prostředí se narodí, je podle kritiků šlápnutí vedle a předvolební populismus.

Jak ale potvrzuje nedávný průzkum agentury STEM, jde o téma, na nějž část voličů v Česku dlouhodobě slyší. Pro část lidí, v průzkumu označených jako „kritičtí“, je typický důraz na sociální jistoty a bezpečí a vadí jim zejména „prohlubující se sociální rozdíly, vnější ohrožení ze strany migrantů, vnitřní ohrožení nepřizpůsobivými/romskými spoluobčany“.

„Převažuje pocit nespravedlnosti, který čerpá především z postoje, že ve srovnání s nimi samotnými tu jsou skupiny, jež nemusejí pracovat, a přesto se o ně stát postará,“ píše autorský tým STEM a nabízí i výběr z výroků lidí, kteří pro průzkum hovořili:

 • „Máme špatně nastavený sociální systém. Mladým se nevyplatí pracovat. Je snazší zůstat na úřadu práce. Nenutí lidi chodit do práce. Za nás platilo, kdo nepracuje, ať nejí. Je to diskriminace bílejch.“ (kritičtí, muž, 72 let)
 • „Dalo by se argumentovat, že dneska je svoboda, takže se pracovat nemusí. Práce je dostatek, ale nechápu, že není povinnost pracovat. A byla bezpečnost.“ (kritičtí, žena, 56 let)
 • „Půl roku děláme na daně na ty, kteří nepracujou. Tehdy museli pracovat všichni. Práce dnes je taky pro všechny.“ (kritičtí, muž, 49 let)

I když zákon explicitně nemíří na „zneužívače“, pod čarou je zacílení zjevné, třeba podle poslankyně Jany Černochové (ODS) jde o krok proti těm, kdo „zneužívají solidaritu společnosti, nebo neposílají děti do školy a jsou nepostižitelní“.

I starší průzkum PPF Factum ukázal, že většina lidí v Česku je přesvědčena o tom, že žadatelé o sociální dávky v hmotné nouzi nejsou příliš dobře prověřováni. „O tom, že dávku dostane i osoba, která si ji více či méně nezaslouží, je přesvědčeno celkem 75 % Čechů,“ konstatuje průzkum. Téměř všichni Češi (93 %) souhlasili s tezí, že dochází ke zneužívání sociálních dávek bez ohledu na to, o jaký typ jde. A „rozhodně“ o tom bylo přesvědčeno 60 % populace.

K výrokům o tom, že „jsou zde zneužívané sociální dávky“, se uchyluje i premiér Andrej Babiš nebo šéf SPD Tomio Okamura. Jak to tedy s údajným zneužíváním sociálních dávek v Česku je?

Politický efekt zaručený

Pokud je někde možné hledat problémy, tak v oblasti takzvaných nepojistných dávek. Těch je celkem jedenáct. Největší část z nich ale tvoří rodičovský příspěvek, který v podstatě zneužívat nelze. Druhý v řadě je příspěvek na péči handicapovaným. I zde se dá jen těžko podvádět. Dohromady tyto výdaje tvoří více než 90 % všech nepojistných sociálních dávek. Podobně se v podstatě nijak nedá podvádět třeba u porodného či pohřebného.

 

 

Za potenciálně problematické lze považovat příspěvky na bydlení a příspěvek na živobytí. „Víme, že zde existují pseudosamoživotelky, stává se i to, že rodiče fingovaně draze pronajímají byt svým dětem, aby měli nárok na příspěvek na bydlení,“ řekla už dříve ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

V celkovém balíku jde však stále jen o zlomek celkové částky, která na sociální výdaje státu jde. Výrazně méně, než kolik jde ze státního rozpočtu třeba na podporu levného jízdného pro studenty a seniory. Navíc významná příspěvků na bydlení končí v kapsách obchodníků s chudobou, kteří příjemcům těchto dávek draze pronajímají často i velmi nevyhovující byty.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

4 komentáře

 1. Pavla napsal:

  Od předloňského roku byl příspěvek pro lidi v sociální nouzi změněný, je vidět, že naprosto všichni, kdo se v tomto příspěvku ozvali včetně politiků na hmotné nouzi nikdy nebyli a o důchodcích, kteří jsou kamkoliv přijdu – nejchytřejší se svojí měsíční jistotou. Jestli někomu přijde zneužití dávek v celkové výši něco málo přes 8000,- kč a pár drobných výhodné na měsíční vyžití pro např. tříčlennou rodinu, tak ať si tu situaci zkusí, ovšem podotýkám, že vám celý příspěvek z různých důvodů nevyplatí, dají vám 5000,- kč apod., jen aby vám nemuseli co nejvíce vyplatit.
  Nehledě k tomu, že spousta lidí na to ani nemá nárok. Všichni co toto tady tvrdíte včetně politiků, by měli zkusit žít ve třech lidech za hmotnou nouzi např. za 5000,- a podob., pak by jsme si spolu znovu promluvili o nově upravené hmotné nouzi v ČR.
  Však všichni nadávejte a házejte si klacky pod nohy a nedej bože až se vy sami dostanete do té hmotné nouze, pak také škoda, že se to nedozvíme, protože bychom vás pohrdavě posuzovali zase my a posléze bychom viděli jak by vám bylo – chytráci…

  • Tondach napsal:

   Napište to Okamurovi! Ten o tom pořád nesmyslně mele! A není divu, že se toho ti jednodušší chytnou….

  • petrph napsal:

   Tedy, že soc dávky nepobírám a praxi v tom nemám – tak čistě teoreticky, z toho co se dá najít. Ta zmíněná .. dávka ve výši málo přes 8000,- kč “ – pro tříčlennou rodinu,je sice správně uvedená, jenomže to je pouze jedna dávka , primární příspěvek na živobytí .
   K čemuž mají ještě dále nárok na příspěvek na bydlení (včetně energií), a ještě dále možnost čerpat nepravidelné dávky pro „..mimořádně okamžitou pomoc“ . Tudíž, ta celková částka může být mnohem vyšší, leč jistě žádný luxus.

   Jestli je dále zmínka o tom že „že vám celý příspěvek z různých důvodů nevyplatí, dají vám 5000,- kč “ – jak jsem se díval do kalkulaček, to jsou ale většinou případy jistých nešťastníků, kteří se sami snaží svou situaci řeší a pracují byť za nějaký nízký příjem, což jim tedy erár okamžitě „spočítá“ a výplaty těch socdávek patřičně sníží.

   Každopádně, výsledné resumé je v tom, že situace rodin pobírající tyto socdavky je jistě nedůstojná a zájem společnosti aby se jejich postavení změnilo, a mohlo žít důstojněji je velký.. Třeba aby si našli kvalitní práci, a pak si to zaplatili . Nebo i tím, že se naučí, že když spáchají přestupek, tak pak za to zaplatí pokutu. I to se jim při tom důstojnějším životě bude jen hodit..

 2. Roman napsal:

  Jde také o to, jak jsou dávky využívány a jaký je jejich efekt pro společnost. Jestliže nikdy nepracující matka pěti dětí (počet otců neznámý) vychová pět negramotných feťáků, kteří do jednoho již v dětství museli být pro svou kriminální činnost zařazeni soudem do ústavní výchovy, dnes je jich část ve výkonu trestu a celou společnost tahle sranda stála a ještě bude stát desítky milionů, tak to asi nebude ideálně fungující systém!

Přidávání komentářů není povoleno