Ředitel BIS Michal Koudelka a český prezident Petr Pavel v sídle BIS. Foto: Robert Břešťan / HlídacíPes.org

BIS: Kdyby dostali šanci, páchali by tu Rusové stejná zvěrstva jako na Ukrajině

Napsal/a Robert Břešťan 26. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Zatímco prezident Miloš Zeman informace Bezpečnostní informační služby opakovaně zpochybňoval, jeho nástupce Petr Pavel přiznává, že zprávy BIS nejen čte, ale aktivně je s analytiky BIS konzultuje. Řekl to po jednání v sídle BIS s ředitelem kontrarozvědky Michalem Koudelkou s tím, že „bezpečnostní situace není bezproblémová a výhled není optimistický“.

Za hlavní bezpečnostní problém dneška označují shodně BIS i prezident Rusko. „Současná situace je nejvážnější od druhé světové války,“ poznamenal na společné tiskové konferenci s prezidentem šéf BIS Michal Koudelka.

Varoval i před zlehčováním situace a pocitem, že se nás vzdálené události netýkají: „To, co dělají ruští vojáci na Ukrajině nebo palestinští teroristé v Izraeli, by bez milosti udělali také u nás.“

Ředitel BIS Michal Koudelka: „Agresivní Ruská federace je velkou hrozbou pro demokratické země Evropy a také pro Českou republiku.“

 

Příkladem je podle něj i výbuch v muničním skladu ve Vrběticích z října 2014. „Nejde jen o miliardové škody, ale o to, že při té akci zemřeli dva nevinní čeští občané,“ připomněl.

Vyšetřování všech okolností výbuchu nadále pokračuje, podle Koudelky to jde ale již mimo BIS, vše má v rukou policie a státní zástupce a „případ by měl být brzy uzavřen“.

Právě Vrbětice, respektive potvrzení faktu, že útok provedli dva členové ruské rozvědky, stály před třemi lety na počátku zásadní změny v diplomatických vztazích Česka a Ruska. Vyhoštěna nakonec byla většina pracovníků ruské ambasády v Praze; v řadě případů šlo o pracovníky ruských tajných služeb. Uzavřeny byly konzuláty v Brně a v Karlových Varech.

„Dnes je početní stav na našich ambasádách srovnán, o což jsme usilovali desítky let. A má to velmi zásadní vliv na bezpečnost České republiky,“ říká Koudelka.

Jako silnému partnerovi nám důvěřují největší západní zpravodajské služby. Ty ostatně před teroristickým útokem varovaly i Moskvu, ale bohužel nebyly vyslyšeny.

Českou republiku aktuálně v Moskvě zastupuje diplomat Jiří Čistecký na úrovni chargé d’affaires. Podle prezidenta Pavla není vyslání řádného českého velvyslance do Moskvy aktuální. „Je to věcí ministerstva zahraničí, vlády a mne. Dlouhodobě bychom velvyslance v Rusku mít měli, otázka je, zda právě v tuto dobu. Není ale důvod na tom v přípravné fázi nepracovat a ve vhodný čas to zrealizovat,“ konstatuje Pavel.

Ředitel BIS i s ohledem na teroristický útok v Moskvě řekl také, že „čelíme i hrozbě návratu islámského terorismu do Evropy“.

„Hrozby nelze podceňovat, ale nyní nedisponujeme žádnou informací o bezprostředním ohrožení České republiky,“ zdůraznil Koudelka s tím, že tuzemská islámská komunita čítá zhruba dvacet tisíc lidí a je klidná, neradikalizovaná. Za hrozbu označil i nelegální migraci.

Výhodou je podle něj úzká spolupráce a důvěra ze strany špičkových západních zpravodajských služeb. „Na současné hrozby reagujeme vlastní operativní činností a také v rámci mezinárodní spolupráce. Jako silnému partnerovi nám důvěřují největší západní zpravodajské služby. Ty ostatně před teroristickým útokem varovaly i Moskvu, ale bohužel nebyly vyslyšeny,“ poznamenal Koudelka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)