„Běžní občané“ Jaromíra Soukupa: hemžení extremistů, příznivců Zemana a Okamury

Napsal/a Roman Máca 19. prosince 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Ač by se z titulku „Běžní občané Jaromíra Soukupa“ mohlo zdát, že jde o název nového pořadu majitele, ředitele a moderátora TV Barrandov v jedné osobě, není tomu tak. Článek popisuje specifické zákulisí osob, které pravidelně jako diváci do Soukupových pořadů docházejí.

Proč se jimi zabývat? Tito lidé se podílejí na celkovém dojmu, který divák u televizoru získává. Televizní divák a posléze volič tak může nabýt představu, že ve studiu se objevují běžní občané vyjadřující potleskem své sympatie či bučením antipatie. Výslednou podobu pořadu určují i samotné dotazy obecenstva ve studiu.

Nicméně v pořadech Jaromíra Soukupa dochází k zajímavé situaci: v obecenstvu opakovaně usedají známé tváře proruské a extremistické scény, které televizní divák nemůže znát, a tak je vnímá jako běžné občany.

Sněmovní volby a TV Barrandov

V období okolo sněmovních voleb 2017 budilo nejen v mediálních kruzích rozčarování, jaký prostor je na Barrandově dáván Tomiu Okamurovi. Ale nezůstává jen u něj. V obecenstvu mezi „běžnými občany“ ve studiu můžeme opakovaně vidět osoby aktivní v rámci hnutí SPD.

Příkladem pravidelného hosta je číslo 3 pražské kandidátky SPD Vítězslav Novák. Ten se v pořadu Aréna Jaromíra Soukupa 21.11.2017 ptá, proč se nedělá to, co navrhuje SPD, protože jiné řešení již není.

Přesná formulace na videu níže.

Po dotazu přichází i kýžený aplaus publika složeného z „běžných občanů“.

Společným jmenovatelem pravidelných návštěvníků je, že jejich dotazy jsou spíše tvrzeními. Již formulací „dotazu“ je respondentovi i divákům předkládáno, co je správně nebo špatně, či je oznámena určitá „skutečnost“.

Novák sám na svém profilu na Facebooku uvádí: „Dnes jsme přijali pozvání Jaromíra Soukupa do studia.“

Pozvání (facebook.com)

Prezidentské volby a TV Barrandov

Televizní stanice bývá rovněž díky pořadu Týden s prezidentem vnímána jako pomyslný dvorní kanál Miloše Zemana. Vysvětlení tohoto stavu může být prozaické.

Šéfporadce prezidenta Martin Nejedlý v rozhovoru pro neovlivni.cz uvádí: „Není tajemstvím, že pan Soukup je mým přítelem. Dokonce víc než přítelem. Je to otec dětí, které má s mojí sestřenicí. A já si velmi vážím toho, že je to má rodina a krev.“

V Aréně Jaromíra Soukupa 5.12.2017 s Jiřím Ovčáčkem, kde byla recyklována známá „albertovská“ mávátka „Ať žije Zeman“ (demonstrace 17.11.2015 organizovaná proruskou aktivistkou Jelenou Vičanovou, kde se Miloš Zeman postavil vedle Martina Konvičky) a kde byl na nástěnce ruský prezident Putin vyvěšen vedle Masaryka, se v obecenstvu rovněž objevují známé tváře proruské a extremistické scény, které na TV Barrandov opakovaně docházejí.

Svůj dotaz tak pokládá Jan Kopal. Ten stál u zrodu několika extremistických uskupení, je podporovatelem Miloše Zemana a SPD Tomia Okamury. Té byl také členem. Dotyčný byl v minulosti policií stíhán pro schvalování teroristických útoků 11. září 2001.

Nad Kopalem lze v publiku spatřit Milana Kubince. Rovněž Kubinec se aktivně účastní akcí extremistů a je podporovatelem SPD Tomia Okamury.

Konkrétní africké tříleté dítě přirovnává k „černé opici“ a na svém facebookovém profilu na základě článku z proruského webu Aeronet vyjadřuje odhodlání postřílet české učitele.

Na jeho profilu lze rovněž nalézt fotografie, kde Kubinec drží samopal vz. 58 a vkládá i obrázky ostré munice. Na mé konto mimo jiné sděluje: „Ty ho*na, co píšeš, Ti jednou ku*evsky zlomí vaz, de*ile !!!“ Více o Kubincovi zde.

Kopal a Kubinec (reprofoto, barrandov.tv)

V pořadu s Jiřím Ovčáčkem nechyběl ani další pravidelný host Jiří Černohorský. Černohorský v letošních volbách kandidoval za SPO, účastní se řady akcí extremistů a rovněž byl policií 17.11.2015 kvůli výtržnostem před Úřadem vlády ČR zadržen. Jeden z jeho projevů zde.

Jiný svérázný projev zde, či další zatýkání Černohorského tentokrát na demonstraci tzv. Národní demokracie antisemity Adama Bartoše zde.

I Černohorský, jak je již u extremistické scény zvykem, má v insolvenčním rejstříku mnoho záznamů jako dlužník. Svou práci odvedl i v Ruském středisku vědy a kultury (ruská státní organizace), kde organizoval festival Slovanská vzájemnost.

Černohorský (reprofoto, barrandov.tv)

Černohorský získává i ocenění od Miloše Zemana v podobě pozvání na Pražský hrad na oslavy 28. října a těch se i účastní.

Pozvánka (facebook.com)

Ve stejném díle se objevuje i další častý „barrandovský běžný občan“, proruský aktivista Žarko Jovanovič.

Jovanovič na Barrandov přichází i další týden, kdy je hostem arény prezidentský kandidát Michal Horáček. Tomu aktivista pokládá svůj dotaz, který je spíše opět tvrzení dle výše popsaného schématu.

Žarko Jovanovič je zajímavou osobou. Sám sebe označuje za agenta Kremlu a jeho přístup se rovněž mění podle toho, jaký v Moskvě panuje momentálně názor.

Na obrázku níže ho můžeme vidět ve společnosti proruského aktivisty a pravidelného řečníka pro ruská média Zdeňka Kratochvíla (v tričku Rossija). Fotografii Jovanovič popisuje slovy: „Agenti Kremlu slaví Brexit.“

„Agenti Kremlu slaví Brexit“ (facebook.com)

Dále ho bylo možné spatřit se svatojiřskou stuhou po boku proruských aktivistů Josefa Karase a Pavla Matějky a po boku „velitele“ proruského polovojenského uskupení tzv. Českoslovenští vojáci v záloze Ivana Kratochvíla před budovou Ruského střediska vědy a kultury v Praze. O nich více zde.

Jovanovič a spol. (facebook.com)

Žarko Jovanovič také pořádá různé demonstrace a mnohých se rovněž účastní, a to po celé ČR i v zahraničí. V roce 2017 rovněž cestuje do Moskvy. Jako novinář byl přítomen i na nedávném sjezdu SPD, kam měla řada českých médií vstup zakázán.

Paradoxem je, že Žarko Jovanovič má podle insolvenčního rejstříku dluhy vyšší než 10 milionů Kč. V rejstříku je rovněž ze strany insolvenčního správce uvedeno: „Dlužník je nekontaktní a zdržuje se na neznámé adrese.“

Vzhledem k jeho dluhům vyvstává otázka, z jakých prostředků je jeho činnost financována; včetně jeho cesty do Moskvy. Na dotaz Jovanovič odpovídá: „Nic vám do toho není.“

Na tuto odpověď má jistě plné právo, ale současně tím ukazuje, že má potřebu cosi skrývat.

Na TV Barrandov se tak s ním objevují zleva dle šipek:

  • Jovanovičův spolupracovník ze spolku Hej občané Jan Dolenský
  • Radka Hladíková z SPD, která navštěvuje a natáčí akce extremistů
  • Petr Hlaváč – účastník akcí extremistů i jako pořadatel, působil v Bloku proti islámu
  • Žarko Jovanovič
  • Dominik Bastl – účastník akcí extremistů, provozuje obsahově poplatný YouTube kanál

Publikum (reprofoto, barrandov.tv)

V pořadu tak pro svůj dotaz získává prostor i Petr Hlaváč.

Hlaváč (reprofoto, barrandov.tv)

A rovněž i další již zmíněný pravidelný „barrandovský běžný občan“ Jiří Černohorský.

Černohorský (reprofoto, barrandov.tv)

Fotografií skupiny těchto „běžných občanů“ se Žarko Jovanovič pochlubil i na svém facebookovém profilu.

Skupina (facebook.com)

Závěrem

Nabízí se tedy trochu jiný pohled na „barrandovské běžné občany“. Příkladem je záznam z demonstrace tzv. Národní demokracie antisemity Adama Bartoše, kde, jak to už u „vlasteneckých“ akcí bývá, nechyběly vlajky tzv. Doněcké republiky a proruská symbolika.

Na této jediné demonstraci tzv. Národní demokracie tak můžeme „v akci“ spatřit Kubince, Bastla, Hlaváče a Černohorského.

Celý záznam DVTV zde.

Pro lepší identifikaci jednotlivých osob na videu:

Milan Kubinec

Kubinec (reprofoto, DVTV, youtube.com)

Zleva Petr Hlaváč, Dominik Bastl a vlajka tzv. Doněcké lidové republiky

Hlaváč, Bastl (reprofoto, DVTV, youtube.com)

Jiří Černohorský

Černohorský (reprofoto, DVTV, youtube.com)

Trojlístek Bastl, Černohorský a Hlaváč vystupoval i na demonstraci Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Dělnická strana (facebook.com)

Známé tváře proruské a extremistické scény mají o podpoře Miloše Zemana jasno. A kdo z diváků ve studiu nad svými otázkami tak úplně jasno nemá, tomu pomůže sama TV Barrandov viz obrázek níže.

Tahák (facebook.com)

Aréna Jaromíra Soukupa… Samotné slovo aréna lze označit za místo, kde dochází ke konfrontaci mezi dvěma nebo více stranami.

Jak tedy vypadal hlouček příznivců Michala Horáčka při závěrečném focení?

Podporovatelé (Václav Bozděch, facebook.com)

A jak vypadalo závěrečné focení (respektive to nemilosrdné publikum) v aréně, když v pořadu vystupoval Tomio Okamura?

Podporovatelé (Tomio Okamura, facebook.com)

Na snímku můžeme vidět mimo jiné i řadu poslanců SPD. Ale určitě to jsou všichni jen „běžní občané“ a TV Barrandov Okamurovi a Zemanovi ani trochu nenahrává.


Pozn. Článek je případovou studií. Neposkytuje tak kompletní výčet „běžných občanů“ v publiku na TV Barrandov.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)