Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Svjatlana Cichanouská v Praze. Foto: Profimedia
,

Běloruská opozice chce vlastní kancelář v Praze. Jako alternativu Lukašenkovy ambasády

Běloruská opozice, kterou v zahraničí zastupuje prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská, bude mít v Praze  kancelář. Ta by měla fungovat jako alternativa k zastupitelskému úřadu Běloruské republiky. Sloužit by měla mimo jiné Bělorusům, kteří z politických důvodů nemůžou zpět do Běloruska, aby si vyřídili doklady.

Návrh, aby běloruská opozice měla v Praze „styčnou kancelář“, vyšel od prezidenta Miloše Zemana. S kanceláří běloruské prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské o ní teď vyjednává české ministerstvo zahraničí.

„Myslím si, že nějaké řešení máme. Je ještě potřeba vést jednání a připravit variantu, která by vyhovovala běloruské opozici,“ potvrzuje přípravy na otevření kanceláře ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

„Z české strany se jedná o velmi důležitý krok podpory běloruské demokratické společnosti,“ říká pro HlídacíPes.org Kryscina Šyjanoková, běloruská zástupkyně ve Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Podle Šyjanokové chce česká strana kancelář otevřít ještě před říjnovými parlamentními volbami.

Alternativní ambasáda

Pražská „pobočka“ kanceláře Svjatlany Cichanouské, která v současné době žije v litevském exilu, by měla sloužit jako alternativa k běloruskému zastupitelskému úřadu v Praze. Řada Bělorusů, kteří utekli před režimem Alexandra Lukašenka, si totiž na oficiální běloruské ambasádě nemůže vyřídit potřebné dokumenty.

„Teď jsou například ožehavým tématem pasy, které si někteří Bělorusové nemůžou vyměnit na zastupitelském úřadě Běloruské republiky, stejně tak cesta do Běloruska by pro ně znamenala vězení,“ vysvětluje jednu z rolí chystané kanceláře běloruské opozice Kryscina Šyjanoková. Podle ní by kancelář mohla být nejen partnerem pro české úřady při verifikaci různých dokumentů a dalších záležitostí, ale i zdrojem informací o Bělorusku pro českou veřejnost.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Představte si, že jsou lidé, kteří zažili v Bělorusku represe a bojí se oslovit konzulární úřad běloruské ambasády s nějakými praktickými dotazy, protože reprezentuje Lukašenkův režim. Pro tyto lidi by zastoupení vykonávalo funkci jakési ambasády,“ uvádí Kryscina Šyjanoková. V České republice podle ní žije kolem 7000 Bělorusů, kteří nemají české občanství.

Jde však o čísla ještě z doby před loňskými volbami v Bělorusku a následnými represemi Lukašenkova režimu vůči opozici. Kolik Bělorusů přesně přišlo do Česka od loňska, Šyjanoková neví. Jasné naopak je, proč řada z nich míří právě sem.

„Největší roli hrají politické důvody, pak je tu ale také řada studentů, kteří přišli studovat obory, které se v Bělorusku nedají vystudovat. Nebo jim víc vyhovuje styl výuky na českých univerzitách, protože v Bělorusku je výuka do značné míry frontální. Pak je tu také velké procento lidí zaměstnaných v IT sféře,“ upřesňuje.

Česká kolébka demokracie

Česko by se v případě zřízení zmiňované kanceláře stalo po Litvě druhou zemí, která by na svém území měla zastoupení jak Lukašenkova režimu, tak běloruské opozice kolem Svjatlany Cichanouské.

Sama Kryscina Šyjanoková se však označení kanceláře jako „zastoupení běloruské opozice v Česku“ vyhýbá: „My nejsme menšina, jsme většina, proto podle mě není vhodné používat slovo opozice. Kancelář by byla zastoupením běloruské občanské společnosti, která nevolí diktaturu,“ vysvětluje Šyjanoková, která se v České republice živí jako překladatelka.

Tým Svjatlany Cichanouské by rád prosadil otevření „zastupitelských úřadů“ i v dalších zemích, především těch, které sousedí s Běloruskem.

Za zmínku stojí, že podobně o své vlastní zastoupení v mezinárodním prostoru nezávislé na Číně usiluje například Tchaj-wan, který v České republice reprezentuje Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář.

Případný vznik opozičního běloruského úřadu v České republice by měl podle Šyjanokové nejen praktický účel, ale také velký morální a symbolický přesah:

„Češi mají s tím, co teď v Bělorusku prožíváme, mnoho společných rysů. Česká republika je pro nás kolébka demokracie, jíž si národ vybojoval nikoliv krvavou cestou, ale cestou sametové revoluce a pro Bělorusy toto může být jakýmsi vzorem. Proto je pro nás duchovní, morální podpora Čechů velmi důležitá.“

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. josef napsal:

  No to je dobrý nápad a jen tak dál… Nedávno byl ministr Kulhánek v Saúdské Arábii (SA) a bylo by tedy dobré ustanovit tady u nás také jakýsi „styčný konzulát“ SA, abychom té demokracii tam také napomohli … Předpokládám, že apoštolové lidských práv typu Jana Rumla, Petrušky Šustrové, Dany Němcové , atd., se přihlásí do fronty rozšíření demokracie na Arabském poloostrově a MZV „přiklepne“ miliony neziskovce „Občanská Saúdská Arábie“ a rovněž, že tam nastoupí i Šimon Pánek se svým Člověkem v tísni třeba s dolary od USA…

  • jana napsal:

   V SA už se blýská na lepší časy. Ženy mohou řídit auto, nejen letadlo, mohou cestovat bez souhlasu manžela nebo jiného mužského člena rodiny. Pořád platí, že uprchlíky neberou, ale zaměstnají cizince. Otázkou je, zda kroky vládnoucího sultána nebudou proti srsti jeho kritikům.

  • Pavel napsal:

   A co ti brání se do toho pustit, josef? Pořiď si triko s výbušným mohamedem a šupej demonstrovat před saudskou ambasádu. Do klouboku na „neziskovku“ (to bude zřejmě nový druh jablečného vína) ti kolemjdoucí taky určitě něco hodí.

   • josef napsal:

    No to právě nemůžu demonstrovat před ambs.SA, protože nejsem apoštolem tzv.“lidských práv“ . Dávám to úmyslně do uvozovek, aby si ti apoštolové, kteří to tvrdí, že jsou, že právě tam na tom místě u ambasády, je to správné místo pro univerzalitu a nedělitelnost lidských práv… Ale právě že oni tam dosud nebyli, tak to beru jako mlácení prázdné slámy…

    • Pavel napsal:

     Jinými slovy se trapně vymlouváš josef. Tobě vadí Saudská arábie, ty musíš demonstrovat.

     • josef napsal:

      … no mně by rozhodně nevadila, koneckonců jsem o ní (tedy o S.A.) fakticky až tolik nevěděl… Ale Václav Havel – coby „ikonická postava světových lidských práv“, ji navštívil v r.2001 a ani se o těchto lidských právech (L.P). tam v S.A. nezmínil a tak se „ohánění se L.P.“ je bohapusté farizejství…

 2. petrph napsal:

  Zdálky to sice vypadá hezky, Samozřejmě že pro ty jejich občany u nás by bylo příjemnější i rychlejší, pokud by jim vydávali tu potřebnou bumážku, kterou zase od něho vyžadují české instituce (škola, zaměstnání, neřkuli třeba cizinecká policie, úrady a pod..)A pokud mu jí tedy ta instituce uzná,,,,,

  V čem je mimořádnej průšvih, že jak předpokládám, oni sami nemají přístup k primárním , státním evidencím Běloruska, aby ty informace vůbec získat a garantovat. Jen tak pro začátek, oni vůbec (jak předpokládám) vůbec nemůžou ověřit, zda dotyčný žadatel je skutečně z Běloruska. vlastně dokonce ani nemůžou ověřit jeho identitu, nebo třeba nemají přístup k rejstříku trestů (kdyby to naše orgány zajímalo), a takto by se dalo pokračovat dál.
  Ono tedy vůbec, jestli zmíněná Kryscina Šyjanoková tvrdí, že “ by kancelář mohla být nejen partnerem pro české úřady při verifikaci různých dokumentů“, tak jestli vůbec chápe co právně ten pojem „verifikace dokumentů“ , dokonce v mezinárodním měřítku znamená…
  No možná by to fungovalo pro pár disidentů, co se znaj osobně mezi sebou takže si to můžou vzájemně odsvědčit? ale víc těžko.

 3. brambůrel napsal:

  a co katalánští separatiusté? ti by taky mohli?

 4. Heřman Chromý napsal:

  Ano, pan Petrph má pravdu, kterou paradoxně potvrzuje i první věta této poznámky: ,,Návrh, aby běloruská opozice měla v Praze „styčnou kancelář“, vyšel od prezidenta Miloše Zemana.“ Styčná kancelář pro koho: pro vězněné Bělorusy nebo krytí pro ruskou ambasádu?

 5. Tomáš napsal:

  Překvapuje, že zrizeni opoziční kancelare běloruské opozice vzešlo od prez.Zemana.Z naší historie od vzniku Československa bylo několikrát konspirovano proti celistvosti republiky a je nutné konstatovat, že se úspěšně podařilo několikrát od R. 1918 ji rozbít. Bylo by na místě si vzít příklad od Švýcarska, které se nepropujcuje k takovým akcím. U Svedska to již tak není, ale to je jejich věc i když jsou mocnosti, které již Švédsko nepovažuji za neutrální stát. Jsme součástí unie a paktu, který mluví o míru, ale zahrava si s mírovou politikou pro mocenské ucely. Trajektorie takové politiky je scestna,plyne z toho, že se můžeme dostat do situaci obdobných jako nyni po odchodu aliance z Afganistanu.

 6. Josef II napsal:

  Že zrovna proruský anální alpinista Zeman to navrhl je víc jak podezřelé.Jestli soudruzi nechtějí mít běloruskou opozici pod dohledem a mezi disidenty, jak v minulém režimu u nás, dát pár konfidentů,špionů a nahradit tak síť vyhnaných ruských špionů.Pokus o to už byla žádost o zřízení školy u ruského velvyslanectví.Je zajímavé,že Lukašenko,který ostře reaguje na každý sebemenší pokus proti jeho režimu,nereagoval na Zemana.Že by se to nedověděl(nebo se mýlím)?Skuteční disidenti ať radějí požádají Polsko.

Přidávání komentářů není povoleno