Bavorsko a covid: Neházejte to na české pendlery

Vysoké počty nakažených covidem v bavorských okresech u hranic s Českem se nedají jednoznačně svést na české pendlery. Vyplývá to z čerstvé rešerše bavorského veřejnoprávního rozhlasu (BR). Tři pohraniční okresy Hof, Tirschenreuth a Wunsiedel nejblíž k Chebsku, které je na české straně nákazou nejhůře zasažené, a také vzdálenější okres Regen, vykazují v rámci Bavorska i celého Německa nadprůměrná čísla. Tisíce Čechů, kteří pravidelně dojíždějí do Bavorska za prací, za ně však podle BR nemohou.

Především se případný pozitivní test provedený v Bavorsku nezapočítává do německých statistik, ale německé úřady informaci posílají do Česka, kde je teprve zaevidována. Navíc podíl pozitivně testovaných Čechů zdaleka nepřesahuje celobavorský průměr (ten je zhruba 5-7 procent). Pozitivních výsledků bylo například v okrese Tirschenreuth v období 26. ledna – 2. února u testovaných Čechů jen 131 ze sedmi a půl tisíce (tedy zhruba 1,7 procenta).

V žádném z okresů neexistuje jasné vysvětlení pro vysoký počet nakažených, ani důkaz, že by souvisel s českými pendlery. Bavorské zemské úřady podle BR přičítají šíření nákazy v Bavorsku obecně kromě kontaktů na pracovišti také shromážděním osob v soukromí.

Bayerischer Rundfunk

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org