Andrej Babiš. Foto: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Babišova politika: Čím hůř, tím líp pro Babiše

Napsal/a Robert Břešťan 28. července 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když si senioři stěžují Andreji Babišovi – při jeho prezidentské kampani-nekampani – na to, jak strašně jim podražily nákupy, málokdo z nich chápe, že před nimi stojí ten, kdo na tom v mnoha směrech získává. Potraviny meziročně silně nadprůměrně zdražily v segmentech, kde dominují firmy Babišova holdingu Agrofert a naštvaný volič je pro populistické politiky, jakým Babiš bezpochyby je, ideál.

Jak ukázala nedávná data o růstu cen českých výrobců, zemědělci pokračují v masivním zdražování. Meziročně byly v červnu ceny zemědělských výrobců vyšší o 42,5 %. „Oproti tomu konečné ceny potravin rostou jen o 18 %, protože potravináři a obchod dělají všechno pro to, aby ceny na pultech rostly co nejpomaleji,“ komentoval to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

I když průměrná meziroční inflace nyní dosahuje zhruba 17 %, třeba celé kuře oproti loňsku vyjde dráž v průměru o 41 procent, kuřecí prsní řízky jsou dražší o 38 procent a stehna o 32 procent. Rostlinný olej o 59 %, pšeničná mouka hladká o 84 %, pečivo pšeničné bílé o 41 %.

A teď si za to doplňme názvy některých konkrétních výrobců, jako třeba firmy Penam, Preol či Vodňanské kuře… Vše z holdingu Agrofert, jehož skutečný majitel nesmyslně vykřikuje, že inflaci (tedy zdražování) nechala záměrně vyšponovat Fialova vláda, „aby stát mohl víc vybírat na DPH“.

Co už Babiš neříká, je to, že masivně zdražují jeho vlastní firmy a už vůbec nezmiňuje to, že svou rozhazovačnou politikou jeho vláda k akceleraci inflace značně přispěla. Jak potvrdila zpráva NKÚ, „téměř 90 % meziročního nárůstu celkových výdajů nesouviselo s výdaji vynaloženými v souvislosti s onemocněním covid-19“.

Členstvo Babišova fanklubu

Jistě – všem (tedy i Agrofertu) se objektivně zvyšují náklady ať již na cenu práce či energií, ale někteří ekonomové upozorňují na to, že značný podíl na tom má chamtivost a přehnaně navýšené marže dominantních výrobců.

Takové záležitosti se ale běžnému voliči vysvětlují těžko, zejména, když je členem Babišova fanklubu. Fronta na pravdu je prostě vždycky radikálně kratší než na jednoduchou polopravdu či vyloženou lež.

Lid si též žádá snadná řešení a mesiáše, který jim opět slíbí, že bude líp. Respektive nabulíkuje, že líp už bylo, aniž by řešil to, že mezi slibem „bude líp“ a heslem „bylo líp“ nějak chybí mezifáze, kdy si lidé mohli říct, že teď je fakt dobře.

A je tu i politický rozměr celé situace. Za rovných šest měsíců bude už jasné, kdo bude novým pánem Pražského hradu. Termín druhého kola voleb je totiž stanoven na 27. a 28. ledna a platí, že čím naštvanější a vystrašenější lidé budou, čím ohroženější se budou cítit, tím líp pro Babiše a jeho kampaň.

Ta tradičně stojí na důsledném poznání voličských nálad, na míru dělaných průzkumech a následně na brnkání na ty správné struny, které obvykle společnost hlavně rozeštvávají.

Právě takoví „rozeštvaní“ voliči budou volit spíše populistické kandidáty, jakým je sám Babiš, takže napětí ve společnosti je třeba podporovat a šponovat (to, že Babiš ve svém obytňáku jede „preventivní“ prezidentskou kampaň je tak zjevné, že nemá smysl se zdržovat opakováním jeho výroků, že jak se rozhodne, ještě oznámí a to „spíše později, než dříve“).

V dokonale vydestilované podobě je to vidět na nové sérii klipů „obyčejných lidí“, kteří velebí Babiše a svěřují se, jak na ně s příchodem Fialovy vlády padla bída: „Celý život jsme pracovali, odváděli daně a pojištění. Dneska se nám arogantní Fialova vláda vysmívá, že jsme socky. Tahle vláda se nám nelíbí, za Babiše bylo líp. Staral se o nás!“

Nemusíme být se současnou vládou spokojeni, dělá chyby, málo či špatně mluví k veřejnosti, na mezinárodní scéně hraje líp než na té domácí. Ale nelze nevidět, že vládne v době ekonomického propadu a vysoké inflace, kterou nezavinila, s válkou za humny, která silně ovlivňuje tuzemské, evropské i světové dění.

Racionální argumenty a vysvětlování, že třeba za růst cen energií a pohonných hmot mohou těžko ovlivnitelné vnější vlivy – jako je právě ruská agrese proti Ukrajině – nefungují. Lidé potřebují někoho, na koho mohou problémy hodit. A Fiala je blíž než Putin.

Lid si též žádá snadná řešení a mesiáše, který jim opět slíbí, že bude líp. Respektive nabulíkuje, že líp už bylo, aniž by řešil to, že mezi slibem „bude líp“ a heslem „bylo líp“ nějak chybí mezifáze, kdy si lidé mohli říct, že teď je fakt dobře.

Užrat něco z dluhů

Babiš tedy jezdí po Česku, nadává na vládu a na inflaci, která lidem žere úspory (pokud nějaké mají) a prodražuje jim nákupní košíky – a v Průhonicích či na Čapáku si pak po večerech pročítá finanční výkazy svých firem i průzkumy veřejného mínění a může být spokojen.

Protože ta zlopověstná inflace na straně jedné snižuje popularitu vládnoucí pětikoalici a na straně druhé užírá dluhy Agrofertu. Ty podle poslední dostupné výroční zprávy v roce 2020 dosáhly 33,8 miliardy korun. A teď jsou díky inflaci reálně skoro o pětinu nižší.

Jistě – růst úrokových sazeb naopak prodražuje potenciální nové půjčky (které si ale Agrofert za nižší sazby často bere v zahraničí), ale nový guvernér ČNB, Babišovi blízký Aleš Michl, je příslibem, že dále by úrokové sazby už růst neměly. Babiš může být spokojen. Málokdo jiný než on tak dokonale politicky i podnikatelsky naplňuje heslo: čím hůř, tím líp.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)