Babišova média zamlčela anticeny pro svého majitele

Napsal/a Ondřej Neumann 26. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Vyhlašování a předávání cen Big Brother Awards, již každoročně organizuje společnost Iuridicum Remedium má jednu jistotu: pro anticeny si nikdo z „oceněných“ nechodí. Jednu z cen dostala letos i MAFRA, zpráva o tom se ve vydavatelství „ztratila v překladu“.

Králem českých slídilů se stal Andrej Babiš. Pod tímto titulkem jsme ve středu publikovali informaci o vyhlášení (anti)cen od společnosti Iuridicum Remedium Big Brother Awards 2014 (Ceny Velkého bratra). Dvě ze čtyř  nepříliš lichotivých ocenění totiž obdržel nepřímo místopředseda vlády a velkopodnikatel v jedné osobě Andrej Babiš.

Jeho vydavatelství MAFRA se stalo Firemním slídilem za systematické zveřejňování odposlechů pocházejících z trestního řízení ve věci manželů Nečasových, včetně intimních detailů. Anticenu pro úředního slídila pak získalo Babišem řízené ministerstvo financí za přípravu zákona o prokazování původu majetku. A jak o Cenách velkého bratra informovala ostatní média?

Na začátek krátký kvíz: Poznáte rozdíl?

  • Nezisková organizace Iuridicum Remedium udělila firmě Google hlavní anticenu týkající se údajného sledování lidí. Důvodem je dlouhodobé pročítání e-mailů a neprůhledné slídění v soukromí uživatelů. Výsledky včera představil šéf projektu Velký bratr (Big Brother Awards) Jan Vobořil. Organizace se několik let snaží upozornit na ochranu soukromí a v desátém ročníku rozdělila několik anticen a jedno pozitivní hodnocení. (Zpráva ČTK publikovaná v bezplatném deníku Metro, který vydává Mafra.)
  • Nezisková organizace Iuridicum Remedium udělila firmě Google hlavní (anti)cenu týkající se údajného sledování lidí. Důvodem je prý dlouhodobé pročítání e-mailů a neprůhledné slídění v soukromí uživatelů. „Oceněnými“ jsou i firma Samsung a nakladatelství Mafra. Výsledky dnes představil novinářům šéf projektu Velký bratr (Big Brother Awards) Jan Vobořil v Centru současného umění DOX v Praze. Organizace se již několik let snaží upozornit na ochranu soukromí a v desátém ročníku rozdělila několik anticen a jedno pozitivní hodnocení. (Originální zpráva ČTK.)

Odpovědí kvízu je zvýrazněná věta, která v deníku Metro při redakčním krácení původní informace České tiskové kanceláře „vypadla“. Pro úplnost dodáváme, že deník Metro vydává právě „oceněné“ vydavatelství Mafra. Placené celostátní deníky Mafry – Mladá fronta Dnes a Lidové noviny – o Big Brother Awards neinformovaly vůbec. Stejně jako hlavní zpravodajský server Babišova vydavatelství iDnes. Na Lidovky.cz se kompletní informace (včetně anticen pro Mafra a ministerstvo financí) objevila ve čtvrtek krátce po šesté hodině ráno.

Zatímco média vlastněná Andrejem Babišem informaci o anticenách pro Mafru a ministerstvo financí až na čestnou vyjímku Lidovky.cz zamlčela, samotné vydavatelství Mafra i ministerstvo reagovaly na „ocenění“ tiskovými zprávami. Vyhlášení Cen Velkého bratra zaznamenaly (mnohdy obsáhle) kromě serveru HlídacíPes.org i Česká tisková kancelář, Česká televize, Český rozhlas, Aktuálně.cz, Echo24.cz, Týden.cz, Hospodářské noviny či komunistické Haló noviny. Naopak o nich nepsaly bulvární deníky Blesk a Aha! vlastněné Danielem Křetínským a J&T.

Slídilský „Oscar“ už je v Mafra

Kuriózní nádech mělo i středeční předání cen. Protože si udělená antiocenění nikdo obvykle nepřevezme, vystačí sdružení se symbolickými podomácku vyrobenými soškami už řadu let. „Před středečním večerem jsme jich měli šest, protože si před dvěma lety jednu ze sošek odnesl zástupce MPSV, který si přišel osobně převzít cenu za sKartu,“ říká Jan Vobořil, výkonný ředitel Iuridicum Remedium.

Po diskusním večeru zaměřeném na to, jakými způsoby zejména stát a velké firmy vpadají lidem do soukromí, našla nového majitele i další ze sošek.

„Jak jsme se dodatečně dozvěděli, naší debatu navštívila i zástupkyně společnosti Mafra, ředitelka Public Affairs Miloslava Nováková, a v okamžiku, když jsme otevírali víno v kavárně na přípitek, sošku nepozorovaně převzala,“ popsalo sdružení nezvyklý způsob „předání“ anticeny.

„Vždy oceníme, když si výherci cenu přijdou převzít, Mafra si ji samozřejmě plným právem zaslouží, jen je škoda, že jsme ji nemohli předat osobně,“ dodává Iuridicum Remedium.

Miloslava Nováková se ale proti takové interpretaci ohrazuje: „Cenu jsem si přišla osobně vyzvednout. Přišla jsem o něco později, překvapilo mne, že akce nemá oficiálnější charakter. Ale do debaty jsem se aktivně zapojila, zůstala jsme i po oficiálním programu. Těžko někdo může říkat, že jsem tam byla nepozorovaně. Cenu mám teď před sebou na stole,“ říká Nováková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)