Babiš se pochlubil, čím kupuje voliče. Koblihy už nejedou, vede guláš, bramboráky a pivo

Napsal/a Robert Břešťan 5. října 2018
FacebookXPocketE-mail

Takzvané sousedské večeře, které v rámci předvolební kampaně do poslední chvíle pořádalo hnutí ANO především na pražských sídlištích, byly v součtu skutečně velkorysé. Snědlo se bezmála osm tisíc porcí guláše a vypilo 4 500 piv. Tím výčet zdaleka nekončí.

Ve volebních novinách „Lepší Praha“, v nichž Andrej Babiš nechybí prakticky na žádné straně, se ANO výší konzumace pochlubilo. 

„Hodně se vypilo, hodně se snědlo, ale taky se diskutovalo o směřování Prahy,“ píše se na zadní straně volebních novin hned pod tabulkou, kde se apetit konzumentů – a potenciálních voličů – vypočítává.

Na patnácti večeřích si lidé vystáli frontu mimo jiné na 16 500 porcí chleba s bůčkovou a pažitkovou pomazánkou, rozdalo se 7 800 porcí hot dogů a 8 250 porcí salátu (celkový sumář nabízí fotografie z volebních novin).

Na guláš, pivo či klobásu lákají politické strany v rámci svých kampaní poměrně pravidelně.

Míra, jakou zvolilo ANO, však dosud obdoby nemá. Jen do kampaně pro volby v Praze Babišova strana vložila 50 milionů korun.

I když konzumace guláše, piva, párků a dalších pochutin byla zdarma, lidé si na to přispěli ze svých daní.

Jen za své výsledky v parlamentních volbách 2017 dostane za čtyři roky ANO ze státního rozpočtu v rámci plateb za získané hlasy, za mandáty a náklady na volby celkem 470,8 milionu korun.

V míře odpovídající volebním ziskům dostávají alespoň některé finanční příspěvky ty politické strany, které překonaly hranici 1,5 % hlasů.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)