Babiš není Bakala. Proč předseda vlády nechápe zřízení vyšetřovací komise ke covidu

Napsal/a Robert Malecký 2. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Předseda vlády Andrej Babiš podle svých slov nerozumí tomu, proč ministr vnitra Jan Hamáček mluví o zřízení parlamentní vyšetřovací komise na odhalení chyb před druhou vlnou koronaviru. Premiér to řekl v neděli během návštěvy Správy státních hmotných rezerv. Vlastně na tom není vůbec nic zvláštního. Mechanismům parlamentarismu, systému pilířů moci a parlamentní kontroly Babiš nerozumí dlouhodobě.

O možnosti zřídit sněmovní komisi mluvil Jan Hamáček v sobotu v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Řekl, že by po odeznění druhé vlny měla vyšetřit, kde udělalo Česko v přípravách na podzim chyby. Premiéra osočil, že do určité doby do rozhodování o ochranných opatřeních proti šíření koronaviru razantně vstupoval.

Což není nic, co bychom nevěděli. Babiš kontroval v neděli. Komise prý nikdy nic nevyřešily, jsou politické a teď není čas na hledání viníků. Pletou se oba, každý jinak. I když Babiš víc.

Silný žaludek ČSSD

O nutnosti zřídit parlamentní komisi psal shodou okolností autor těchto řádek už před dvěma týdny na Facebooku. Jsme proto rádi, že naše myšlenka nezapadla, i když jsme skrytě předpokládali, že se jí ujme spíš opozice.

To, že kartu zvedl místopředseda koaliční vlády Hamáček, nepůsobí zvláštně jen na premiéra Babiše, je to podivné obecně. Tušíme v tom náznak předvolební strategie ČSSD pokud možno se od své účasti na babišovské éře co nejvíc distancovat, k čemuž přejeme hodně štěstí a silný žaludek.

Hamáček se možná svého rozhovoru pro Seznam Zprávy zalekl, takže v nedělní Partii CNN Prima News už trochu brzdil. Vytvoření komise je prý standardní demokratický mechanismus, kterým by stát měl reagovat na krizi. Podle Hamáčka je třeba zjistit, jaké mechanismy fungovaly a jaké nefungovaly, aby se stát do budoucna vyvaroval opakování chyb.

V tom je Hamáčkův omyl. V zákoně o jednacím řádu sněmovny, kde je zřízení vyšetřovacích komisí zakotveno, se o nějaké nápravě chyb nebo reakci na krizi nemluví. Komise je zřízena k vyšetření věcí veřejného zájmu, s důrazem na slovo vyšetřování. Proto má mimořádně silné pravomoci, smí předvolávat a vyslýchat svědky, najímat si vyšetřovatele, o svých závěrech informovat orgány činné v trestním řízení. Je to mimořádný orgán výkonu parlamentní kontroly, žádná běžná schůze strejců u piva.

Za pozornost stojí i onen veřejný zájem. Co už jiného je věcí veřejného zájmu, než rozhodnutí, která se týkají tisíců mrtvých. Ať už zachráněných, nebo nikoli.

Pokud má Hamáček dojem, že by si státní instituce měly své počínání během koronakrize vyhodnotit, „aby se vyvarovaly opakování chyb“, nikdo jim v tom bránit nebude a ministr může začít třeba zítra doma na vnitru. S parlamentní vyšetřovací komisí to má ale pramálo společného.

Babiš není Bakala

Seznam myšlenkových failů předsedy vlády je jako obvykle delší. Vezměme je postupně.

Babiš neočekává, že by komise dospěla k nějakým závěrům. „Parlamentní komise nikdy nic nevyšetřily, je to čisté politikum a akorát to bude politicky zneužíváno,” uvedl.

O tom, zda komise někdy něco vyšetřily, je možné vést dlouhou debatu. Předpokládejme, že u voličského jádra hnutí ANO bude spíš převažovat názor, že nikoli. Především ale není v kompetenci šéfa exekutivy do svrchované pravomoci sněmovně mluvit. Může tak možná učinit jako jednotlivý poslanec Andrej Babiš a zde má jeho názor platnost přesně jednoho hlasu.

Ostatně když se loni na podzim parlamentní vyšetřovací komise k privatizaci OKD rozhodla podat trestní oznámení na několik bývalých ministrů, premiér ji pochválil. „Je dobře, že poprvé konečně ta komise pojmenovala lidi, kteří tady selhali a umožnili jeden z největších tunelů v rámci naší historie,“ řekl tehdy.

Tak asi komise něco vyšetřila a nějaký smysl mají. Jenže tehdy nešlo o komisi k Babišovi, ale k Bakalovi. Chápeme ten rozdíl.

„Mě překvapuje, že to navrhuje pan Hamáček, který byl u všech rozhodnutí vlády, na všech radách pro zdravotní riziko. Kdyby to navrhla opozice, tak tomu rozumím,“ říká dále Babiš. Je ovšem možné, že Hamáček u všech rozhodnutí nebyl. Třeba u těch, která se odehrávala přímo mezi Babišem a bývalým ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Právě u nich existuje obecně sdílené přesvědčení, že mohla za prudký nárůst čísel počátkem září, a jako taková mají být vyšetřena.

„Pokud to má někdo vyšetřovat, tak to budou vyšetřovat orgány, které jsou k tomu příslušné,“ pokračuje premiér. Zase omyl. Předně je případná vyšetřovací komise jedním z orgánů, které jsou příslušné, pokud se za příslušné prohlásí. Tečka.

Pak také není vůbec jisté, že je současná exekutiva v kondici, kdy je možné některým jejím článkům důvěřovat. Vzpomeňme si na tanečky kolem Čapího hnízda (mimochodem, co asi dělá státní zástupce Šaroch rok a čtvrt poté, co měl prodloužený závazný termín k vyřízení věci?), vzpomeňme si na ochotu ministerských orgánů vyplácet dotace svěřenským společnostem i přes audity Evropské komise a riziko, že budou nakonec zaplaceny z daní českých daňových poplatníků.

Vzpomeňme si na roli úředníků Středočeského kraje v rozhodování o tom, zda se Babiš jako premiér nachází ve střetu zájmů, nebo vysvětlení nejvyššího státního zástupce, proč s tím nemůže (nechce) nic dělat.

Nebylo by nic divného na tom, kdyby moc legislativní, tedy sněmovna, jako jeden ze tří pilířů moci ve státě schopnosti exekutivy nestranně posoudit premiérovy věci nevěřila a usilovala o vlastní vyšetřování. Jak bylo řečeno, je to jeden ze základních principů dělby moci ve státě, říká se tomu parlamentní kontrola.

Ano, u Andreje Babiše dlouhodobě víme, že právě tyto věci, „parlamentní žvanírna“, docházka na interpelace a chování při nich, snaha okleštit Senát, jsou v jeho uvažování na okraji, daleko za „motýle, včele a perlorodke“.

A dál. Podle Babiše teď není vhodná chvíle zjišťovat, kdo něco zanedbal. „V této chvíli bychom měli spíš mluvit o tom, jak pandemii společně překonáme než o hledání nějakých viníků,“ řekl v neděli.

Naopak. Pravá chvíle je právě teď, přesně řečeno už je v prodlení.

Když nastoupí propaganda

V následujících měsících budeme masírováni těžkou propagandistickou palbou, kde nebude snadné rozeznávat pravdu a lež. Je naprosto klíčové pravdu znát, protože se stane předmětem předvolební kampaně v nejdůležitějších volbách od doby, kdy Václav Klaus podvedl třetinu národa a uzavřel s Milošem Zemanem opoziční smlouvu.

Už teď se ukazuje, že vedlejším vítězem koronakrize jsou rozeštvávači, co naskakují na vládní propagandu. Třeba o tom, že za nezvládnutí nástupu druhé vlny může Dominik Feri a lidé, co se sešli na konci června na Karlově mostě. Lidé, kteří věří lžím a vhodně zachyceným fotografiím pražské náplavky. Lidé, kteří si v MF DNES přečtou rozhovor s předsedou vlády o tom, jak lidé nedodržují vládní opatření, ačkoli to ve stejném deníku, dokonce ve stejném vydání, jen o pár stránek dál a víc dole, prakticky vyvrací policejní prezident.

Jsou to drobné náznaky toho, co nás čeká. Pomalu bude docházet paměť, propaganda pojede na plné obrátky, budou se hledat a nacházet náhradní viníci. Jediným způsobem, jak proti tomu bojovat, je hledání pravdy.

Ta se nenachází ve vyjádřeních premiéra šířených armádou jím vlastněných nebo nakloněných médií, ale v dokumentech. A ty dokumenty se nacházejí na ministerstvech a dalších úřadech, případně ve svědectvích lidí.

Mezi nejsilnější pravomoci vyšetřovací komise patří právě tyto dokumenty vyžadovat, dokud je čas, a svědky vyslechnout. Dokud existují, dokud jsou události v hlavách svědků.

Vlastně se Andreji Babišovi příliš nedivíme, že návrhy na ustavení vyšetřovací komise „nechápe“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)