Foto: Profimedia

Babiš káže kohoutkovou vodu, ale pije nejlepší víno z jižních svahů

Napsal/a Robert Břešťan 6. října 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Ani Andrej Babiš není tak bohatý, aby si mohl za svoje a za hotové koupit všechno. Ani vlastnictví řady prosperujících firem totiž ještě neznamená, že si jejich majitel může kdykoli sáhnout do trezoru a vzít si tam, kolik se mu zlíbí. Proto se Babiš už před lety pěkně zapotil, když se snažil vysvětlit, kde že vzal hotovost na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. A potí se i teď.

Už v roce 2017 Andrej Babiš mával auditem podepsaným společností E&Y, na němž je přitom černé na bílém napsáno, že audit podle mezinárodních auditorských standardů to rozhodně není, a že jde v podstatě jen o matematický součet a ověření předložených čísel.

Hle, zde je 19,5 milionu eur

Pokud budeme součtu příjmů a výdajů věřit, Babiš měl mít v letech 1996 až 2015 zdanitelné příjmy 1,861 miliardy korun, po zdanění si tak vydělal 1,504 miliardy. V letech 2009 až 2011 měl příjmy z prodeje akcií osvobozené od daně v celkové výši 748 milionů korun.

Korunové dluhopisy Agrofertu nakoupil Babiš za 1,5 miliardy korun. Z nakoupených dluhopisů Agrofertu, jejichž úrok nepodléhá zdanění, plynul Babišovi v roce 2014 výnos 76 milionů korun, v roce 2015 to bylo 90 milionů korun. Ideální cesta, jak si z firmy legálně vytáhnout nezdaněné peníze, když nemáte chuť odvádět daň z dividend.

A mimochodem – splatnost dluhopisů je právě na konci letošního roku. Bude jistě zajímavé sledovat, zda Agrofert svému „nemajiteli“ těch 1,5 miliardy korun pošle.

Z kalkulací ale nelze vyjmout investiční fond Hartenberg, o němž sám Babiš říkal, že investuje jeho soukromé peníze. Fond, v němž má Babiš silně většinový podíl, od svého založení proinvestoval zhruba tři miliardy korun. Ty se na Babišových soukromých účtech vzaly kde? Nebo jde o nějaké půjčky?

A teď ještě dalších skoro 400 milionů na nemovitosti na riviéře (jak upozornilo konsorcium investigativních novinářů, v Česku pak server Investigace.cz). Proto se teď Babiš snaží tvrdit, že další peníze měl někde bokem, celkem prý přes 19,5 milionu eur, ty ale auditorům asi tehdy zapomněl ukázat.

Peníze prý prostě byly jeho, čisté, zdaněné. My si zachováme skepsi plynoucí z výše zmíněných nejasností kolem příjmů a výdajů, jak je dokládal před čtyřmi lety.

Babiš se především vyhýbá odpovědi na základní otázku: proč pro nákup v rámci EU zvolil tak složitou strukturu několika firem v daňových rájích, jež je náročná jak na přípravu, tak drahá na právnících a různých poplatcích. Udělal to proto, že se mu to muselo něčím vyplatit.

Předpoklad, že se snažil skrývat svůj majetek kvůli vlastnímu bezpečí, neobstojí. Těžko by pak na sociální sítě dával fotky toho, jak se cachtá v zámeckém bazénu, a vlastně by ani nelezl do politiky.

Vínečko z nejlepších svahů

Neplatí ani jeho obrana, že je „to zahrané“, protože se to stalo v roce 2009. Firmy v daňových rájích fungovaly i v dalších letech, Babiš na zámku trávil volný čas a nemovitosti pak skončily v SynBiolu, respektive Babišově svěřenském fondu. Podle Investigace.cz premiér ve schématu s offshorovými firmami figuroval ještě loni.

Za užívání zámku k osobní rekreaci by měl Babiš také vykazovat nefinanční plnění a zdanit jej, což pravděpodobně neudělal. Pokud ano, měl by to doložit.

Podle všeho je za složitým manévrem snaha vyhnout se opakovanému zdanění nemovitostí, respektive dani z majetku drženého ve Francii, jež se vypočítává z tržní ceny nemovitosti snížené o dluh na ní ležící.

Pokud by Babiš kupoval na sebe, napřímo a za hotové, které, jak tvrdí, měl, musel by každý rok platit daň z celé tržní hodnoty, jež stále roste. A to by jistě srdce spořivého miliardáře každoročně zabolelo, i když je to „jen“ 1,5% z ceny. Nepochybujeme, že po téhle stopě francouzský berňák půjde.

V Česku má Babiš zatím jen politický a reputační problém za to, že sám takzvaně optimalizuje daně, i když jménem státu na kdejakou firmu zaklekává kvůli odvodům DPH, jiným vyčítá zakládání firem v daňových rájích a sám to dělá, nepřiznává majetek ani nefinanční benefity s ním spojené, jak to vyžaduje zákon.

Před lidmi zkrátka usrkává ze skleničky kohoutkovou vodu, ale jinak z křišťálu popíjí vínečko z nejlepších jižních svahů. To není nic, co by průměrný volič nepochopil.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)