Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

Babiš káže kohoutkovou vodu, ale pije nejlepší víno z jižních svahů

KOMENTÁŘ. Ani Andrej Babiš není tak bohatý, aby si mohl za svoje a za hotové koupit všechno. Ani vlastnictví řady prosperujících firem totiž ještě neznamená, že si jejich majitel může kdykoli sáhnout do trezoru a vzít si tam, kolik se mu zlíbí. Proto se Babiš už před lety pěkně zapotil, když se snažil vysvětlit, kde že vzal hotovost na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. A potí se i teď.

Už v roce 2017 Andrej Babiš mával auditem podepsaným společností E&Y, na němž je přitom černé na bílém napsáno, že audit podle mezinárodních auditorských standardů to rozhodně není, a že jde v podstatě jen o matematický součet a ověření předložených čísel.

Hle, zde je 19,5 milionu eur

Pokud budeme součtu příjmů a výdajů věřit, Babiš měl mít v letech 1996 až 2015 zdanitelné příjmy 1,861 miliardy korun, po zdanění si tak vydělal 1,504 miliardy. V letech 2009 až 2011 měl příjmy z prodeje akcií osvobozené od daně v celkové výši 748 milionů korun.

Korunové dluhopisy Agrofertu nakoupil Babiš za 1,5 miliardy korun. Z nakoupených dluhopisů Agrofertu, jejichž úrok nepodléhá zdanění, plynul Babišovi v roce 2014 výnos 76 milionů korun, v roce 2015 to bylo 90 milionů korun. Ideální cesta, jak si z firmy legálně vytáhnout nezdaněné peníze, když nemáte chuť odvádět daň z dividend.

A mimochodem – splatnost dluhopisů je právě na konci letošního roku. Bude jistě zajímavé sledovat, zda Agrofert svému „nemajiteli“ těch 1,5 miliardy korun pošle.

Z kalkulací ale nelze vyjmout investiční fond Hartenberg, o němž sám Babiš říkal, že investuje jeho soukromé peníze. Fond, v němž má Babiš silně většinový podíl, od svého založení proinvestoval zhruba tři miliardy korun. Ty se na Babišových soukromých účtech vzaly kde? Nebo jde o nějaké půjčky?

A teď ještě dalších skoro 400 milionů na nemovitosti na riviéře (jak upozornilo konsorcium investigativních novinářů, v Česku pak server Investigace.cz). Proto se teď Babiš snaží tvrdit, že další peníze měl někde bokem, celkem prý přes 19,5 milionu eur, ty ale auditorům asi tehdy zapomněl ukázat.

Peníze prý prostě byly jeho, čisté, zdaněné. My si zachováme skepsi plynoucí z výše zmíněných nejasností kolem příjmů a výdajů, jak je dokládal před čtyřmi lety.

Babiš se především vyhýbá odpovědi na základní otázku: proč pro nákup v rámci EU zvolil tak složitou strukturu několika firem v daňových rájích, jež je náročná jak na přípravu, tak drahá na právnících a různých poplatcích. Udělal to proto, že se mu to muselo něčím vyplatit.

Předpoklad, že se snažil skrývat svůj majetek kvůli vlastnímu bezpečí, neobstojí. Těžko by pak na sociální sítě dával fotky toho, jak se cachtá v zámeckém bazénu, a vlastně by ani nelezl do politiky.

Vínečko z nejlepších svahů

Neplatí ani jeho obrana, že je „to zahrané“, protože se to stalo v roce 2009. Firmy v daňových rájích fungovaly i v dalších letech, Babiš na zámku trávil volný čas a nemovitosti pak skončily v SynBiolu, respektive Babišově svěřenském fondu. Podle Investigace.cz premiér ve schématu s offshorovými firmami figuroval ještě loni.

Za užívání zámku k osobní rekreaci by měl Babiš také vykazovat nefinanční plnění a zdanit jej, což pravděpodobně neudělal. Pokud ano, měl by to doložit.

Podle všeho je za složitým manévrem snaha vyhnout se opakovanému zdanění nemovitostí, respektive dani z majetku drženého ve Francii, jež se vypočítává z tržní ceny nemovitosti snížené o dluh na ní ležící.

Pokud by Babiš kupoval na sebe, napřímo a za hotové, které, jak tvrdí, měl, musel by každý rok platit daň z celé tržní hodnoty, jež stále roste. A to by jistě srdce spořivého miliardáře každoročně zabolelo, i když je to „jen“ 1,5% z ceny. Nepochybujeme, že po téhle stopě francouzský berňák půjde.

V Česku má Babiš zatím jen politický a reputační problém za to, že sám takzvaně optimalizuje daně, i když jménem státu na kdejakou firmu zaklekává kvůli odvodům DPH, jiným vyčítá zakládání firem v daňových rájích a sám to dělá, nepřiznává majetek ani nefinanční benefity s ním spojené, jak to vyžaduje zákon.

Před lidmi zkrátka usrkává ze skleničky kohoutkovou vodu, ale jinak z křišťálu popíjí vínečko z nejlepších jižních svahů. To není nic, co by průměrný volič nepochopil.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Luděk Zahradníček napsal:

  Výtečná analýza, velmi důležitá vedle všech těch článků „mohl na to mít“. Gratuluji, pane Břešťane!

 2. švarc napsal:

  No, Babiš má na to aby pil co chce.

  • Pavel napsal:

   … díky dotacím z kapes daňových poplatníků.

   • GABO napsal:

    …díky dotacím z kapes daňových poplatníků, které měly podpořit mnoho malých, ale potřeboval je jeden velký, který si pro tuto činnost zametá chodníček, coby politik…

 3. pamětník napsal:

  Poslední hřebíček do rakve prohnilého Babišova ANO zatloukla Šlachtova Přísaha a jeho hlasité vymezení se proti loupežníkům z ODS. Mladíci z Pirátostanu to nebudou mít lehké, – ale nezbytný fičák / vyklízení Audiášova chléva určitě úspěšně odstartují…

 4. ivan napsal:

  Pikantní na tom není, jak to Babiš udělal ale to, že v tom jedou mnozí další politici v Česku a bylo zveřejněno jedno jediné jméno, a to Babiš. Čtyři dny před volbami.
  Bakalovi hnojometi se prostě snaží a snaží. Prodejné novinářské děvky vytáhly jednoho člověka z mnoha. Prezident Zeman dobře říká, že novináři se mají střílet.
  Tvorové nemajíc v úctě nikoho a nic a jen pomlouvají a škodí, jsou ve společnosti ztvyteční.

  • Sámo napsal:

   Ha Ivan, přišel nečekán a nezván. Meleš to samé co Babiš a asi máš vybíleno v hlavě. Babiš lže tak, že se musí zmýlit, aby řekl pravdu. Vždycky všechny své průšvihy svede na někoho jiného a tentokrát to zkouší hodit na Bakalu a na realitní kancelář, která prý zajišťovala nákup 16 realit ve Francii přes offshorovou firmu. I kdyby to tak bylo, tak tím, kdo to podepsal, byl Babiš a podpisem stvrdil souhlas. Ale na koho svede zničení desítek firem, které měly tu smůlu, že mu překážely v podnikání a které zničil pomocí finanční správy z Ministerstva financí?

 5. brambůrel napsal:

  možná jej to víno z jižních svahů v yjde levněji než nás třa naše voda prodaná Francouzům

 6. Jarda napsal:

  Zveřejnění Pandora Papers vůbec nebylo primárně určeno na Babiše. Ten byl jen uveden na seznamu jako jeden z současných či bývalých politiků, který pral peníze přes off-shorové společnosti. Celkem se totiž dokumenty Pandora Paers týkají přes 300 známých osob z asi 90 zemí.

  Mezi politiky byli uveden jordánský král, prezident Ukrajiny, Kenyi a Ekvádoru, premiér ČR (Babiš), bývalý britský premiér Tony Blair a další.
  Dokumenty obsahují finanční aktivity ruského presidenta Putina a více než 130 miliardářů z Ruska, Spojených Států, Turecka jiných zemí.
  Také jsou na seznamu některé celebrity (Shakira, Claudia Shiffer, aj.).

  58 klíčových osob s politickou mocí je uvedeno zde: https://www.icij.org/investigations/pandora-papers/power-players/

  Jen jsem překvapený, že se tyhle detaily v českém tisku člověk nedoví. Na druhou stranu to nic nemění na faktu, že je Babiš prohnaný lump.

  • A. S. Pergill napsal:

   Už z nich vylezlo, že Babiš byl účelově zveřejněn před volbami a další budou následovat až po nich. Kdo mezi nimi bude? Někdo z pirátů? Někdo z ODS?

   • Pavel napsal:

    Prozatím z tebe vylezla akorát účelová lež, protože všichni „byli zveřejněni“ najednou.

 7. Marek Loucký napsal:

  Je to jednoduché…Všichni, včetně Babišových podporovatelů musí dávno vědět, že to je podvodník, lhář a země se pod jeho správou pomalu začíná hroutit 🙁
  Problém asi bude s osobním a pochopitelně následně i s veřejným přiznáním „baštil jsem mu všechny ty jeho pohádky i s navijákem, jsem vůl“ každého jeho voliče. Chápu, není to vůbec snadné, přeci jen ega si pěstujeme velká a nikdo z nás nechce vypadat jako idiot, který si neumí dát dohromady 1 a 1. Bohužel už začíná jít do tuhého a musíme se k tomu konečně rázně postavit a celý tento nepovedený experiment s názvem ANOfert definitivně odmítnout. Už nejde o sympatie a nebo hru na program, jde o peněženky a životní prostor každého z nás.

 8. Honza napsal:

  Pan Břešťan, a nejen on, dobře ví na jakou strunu zahrát. Závist zabírá dobře.

 9. Drak napsal:

  Boj proti korupci? Slavná fráze… Zloděj křičí: “ Chyťte zloděje! “ Celý národ vše denně sleduje a dobře vidí jak se politici točí jak korouhvičky na střeše. Nic nového. Každý na druhého něco má v záloze. Babiš se dopsud považoval za spásného „Boha“ bez kterého se republika položí a to s obrovskou porcí másla na hlavě. Nyní je na budoucí vládě, aby ho z tohoto omylu vyvedla a dovedla k zodpovědnosti za činy, podrazy, lži a podvody. Neustále slyším o nedostatku pracovních sil v ČR… Vždyť /Co čech to politik/. Čím více funkcí, tím více daní. Nejsmutnější je, že jsou placeni velice dobře z našich daní, námi zvolení zástupci a většinou mám pocit, že zastupují hlavně sami sebe a hlavně své „EGO“. Poslední dobou se vynořují jako veřejní, hodnotící poradci členové předešlých vlád, kteří byli předvojem toho kde dnes republika je a tváří se, že všechno vědí lépe. Kolik stojí daňového poplatníka jedna planná věta politika, zatím co on vytváří hodnoty, aby tu „Frašku“ zaplatil. A na závěr svého názoru připojím definici recepce… RECEPCE JE, KDYŽ DĚLNICKÁ TŘÍDA PROSTŘEDNICTVÍM SVÝCH VOLENÝCH ZÁSTUPCŮ, OCHUTNÁVÁ PLODY SVÉ PRÁCE.

Přidávání komentářů není povoleno