Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen: YouTube,

Až budou v seriálech hrát muslimové. Strach Čechů z islámu se dá řešit i metodami populistů

O české xenofobii a obavách z islámu a z muslimů se toho v posledních letech napsalo hodně. Chyběl ale komplexní přehled, jak Češi o muslimech přemýšlejí, jak je vidí a hlavně, jak by se negativní obraz dal změnit. Nová studie, kterou dnes její autoři představí v Praze, ukazuje různé podoby strachu z islámu v různých evropských zemích a způsoby, jak jim čelit.

Na projektu Counter-Islamophobia Kit v uplynulých dvou letech pracovali odborníci z několika světových univerzit, včetně Karlovy univerzity v Praze.

„Spousta dosavadních výzkumů říká, že je potřeba s islamofobií někdy v budoucnu něco dělat. My to zkoušíme, nabízíme řešení pro široký okruh aktérů, politiky, novináře, neziskovky, právníky,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org Amina Easat-Daasová, jedna z hlavních autorek studie.

Jen zločinci a oběti?

„Média prezentují muslimy ve dvou extrémních polohách – buďto jako zločince nebo jako oběti,“ konstatují autoři. Podle nich je třeba podobné zažité výklady v Česku kompenzovat tím, že se islám a muslimové budou ukazovat jako něco „normálního“, tedy jako běžná součást demokratických společností.

Islám by proto – podle studie – neměl být chápán jako jediná věc, která určuje muslimskou identitu. A větší prostor ve veřejné debatě by měli dostat muslimští intelektuálové či ženy, které můžou upozornit třeba i na současný vynořující se feminismus a pluralismus v muslimském ženském hnutí.

 

 

Autoři studie obecně doporučují znovu oddělit debaty o některých tématech, která se v nedávné době „přilepila“ k tématům o muslimech a islámu. Příkladem je zneužívání žen nebo v Česku tolik skloňované téma migrace:

„V rámci migračních politik je zcela legitimní vést diskuse o míře solidarity s příchozími či regulaci rizik. Oproti tomu islamofobii a nenávistné projevy není možné tolerovat za žádných okolností,“ říká jeden z autorů české části studie Karel Čada z Institutu sociologických studií Karlovy Univerzity.

Dělat to jako populisté

Zmiňovaná studie se také snaží nebýt jen dalším popisem aktuálního stavu, ale dát i konkrétní doporučení, jak islamofobii v Česku (a v jiných evropských státech) omezit.

„Je třeba poučit se u populistů, komunikovat s veřejností přímo, prokázat ochotu naslouchat nejistotám občanů a sdělovat možná řešení jasným a srozumitelným způsobem,“ radí autoři.

Česku podle nich chybí přísnější etické posuzování obsahu mainstreamových médií i aktivní boj proti nenávistným projevům na sociálních sítích.

Posílit by se mělo také systematické odhalování hoaxů (falešných zpráv), mediální a občanské vzdělávání na školách a podpora komunitních akcí.

Pro samotné šíření relevantních informací o muslimech a islámu je podle studie třeba najít osobnosti, které budou důvěryhodné pro obě strany a využít „kombinace racionálních argumentů, emotivních příběhů, celebrit, apod“.

V případě mladé generace je na místě i volba správných komunikačních kanálů a prostředků, jako jsou krátká videa, přímá osobní setkání a debaty nebo poznávání kulturního prostředí muslimů „na vlastní kůži“ (zvyky, kuchyně atd.).

Podle autorů by proti islamofobii pomohlo třeba i to, kdyby média brala víc muslimů jako experty na rozhovor nebo kdyby se muslimové nějakým způsobem jako téma objevili v populárních televizních seriálech.

Islamofobie: Češi v tom nejsou sami

Kromě Česka se materiál zabývá také protimuslimskými náladami v Británii, Řecku, Portugalsku, Maďarsku, Německu, Francii a Belgii.

V Německu například islamofobie dlouho nebyla vnímána jako skutečně existující problém. Teprve v roce 2017 přibyl mezi statistiku trestné činnosti z nenávisti také pojem „nepřátelství vůči islámu“. Podle prvních dostupných dat z letošního roku bylo takových trestných činů loni na německém území spácháno 804.

Jako jednu z hlavních výzev pro boj proti islamofobii v Německu proto zpráva uvádí zviditelnění útoků proti muslimům a rozšíření tohoto povědomí mezi co nejširší okruh lidí, třeba přes sociální sítě.

Ve Francii se zas podle studie nekonal „zánik islamofobie“, předpovídaný některými hlasy poté, co centrista Emmanuel Macron porazil v prezidentských volbách kandidátku krajní pravice Marine Le Penovou. Důkazem je například nový protiteroristický zákon, který nahradil výjimečný stav vyhlášený ve Francii po teroristických útocích v roce 2015.

Je prý sice „přehnané označovat zákon jako islamofobní, přesto ale vrhá stín podezření na celou muslimskou populaci ve Francii a podporuje chybná hodnocení situace,“ píší autoři studie.

Ta ukazuje, že islamofobie je celoevropský fenomén a že Češi nejsou zdaleka jediní, kdo má vůči muslimům předsudky, které neodpovídají realitě.

„Rozsah islamofobie, který jsme zdokumentovali, určitě pozitivní není. Ale existuje spousta lidí, kteří už dnes dělají řadu dobrých věcí přímo v terénu, známe řadu dobrých projektů pro každodenní spolužití. Prostě víme jak na to, jen je třeba tyhle znalosti rozšířit mnohem víc,“ uzavírá Amina Easat-Daasová.


Tento text vznikl díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

37 komentářů

 1. Mgr. Robert Janovský napsal:

  Tak hlídací pes či madam Amina Easat-Daasová si myslí, že nás budou školit, co si máme myslet a co ne. Analogie komunistického režimu 80. let, kdy komunisté násilím potlačovali nenávist ke komunistům.
  Při čtení výše uvedeného článku jsem se nahlas rozesmál. Že by první vlaštovka těchto misionářů násilně předělat lidi do podoby korektních poslušných ovcí ? Je v něm spousta pokynů, co mají lidi dělat, ve jménu lásky k muslimům a k islámské vražedné ideologii. Ale chybí zmínka o tom, kolik nevinných lidí muslimové a migranti zavraždili v Evropě za poslední 3 roky. Nesnažte se potlačovat normální lidský pud sebezáchovy, vy tupí korektní sluníčkáři. Nechte promluvit nešťastné táty, kterým migranti/muslimové zavraždili či znásilnili dcery. A netvařte se, že se to nestalo – chceme od vás slyšet odpověď !! Česká republika je po naše země, po staletí náš křesťanský domov, a nebude nám ji tady špinit žádná muslimská verbež, to vám garantuju. Češi totiž nejsou tupé ovce a pokud vaše korektní „úsilí“ přesáhne jisté hranice, vyjdou Češi do ulic a dají vám na to odpověď.

  • Jméno napsal:

   Až češi vyjdou do ulic, tak to už tu budeme mít vojáky s exoskeletonama a autonomní ozbrojené roboty, pak si můžete vycházet kam chcete a bude vám to k hovnu.
   Dříve měly státy jen muškety a dělostřelectvo a i tak to bylo vohubu pokoušet se něčeho dosáhnout vidlema a pochodněma. Dneska mají drony, noční vidění, balistickou ochranu a stroje co tě zlikvidujou na 20km, a lidi mají pořád jen ty vidle a pochodně jako za krále klacka.
   Nevím jestli vám to nedochází, ale cílem není nás předělat, ale uklidňovat tak dlouho dokud nebude pozdě.
   Už teď jste jako morče v teráriu, které říká, že když nedostane zrní tak vyleze z klece a pokouše svého majitele.
   Nic ve zlém ale jste k smíchu, nevím kolik máte doma bojových dronů a naváděných raket, ale až budete ,,vycházet,, do těch ulic, tak si nezapomeňtě objednat parte.
   Koukněte se taky někdy na mapu evropy, aby vám došlo, jaký smysl má bránit tenhle ostrůvek, když to moře kolem se vůbec nebrání.
   Nevím co z téhle krize vzejde, ale vím že na nás to nezáleží.
   Pokud se to má zvrhnout v nějaké muslimské převraty v okolních zemích, pak bysme byli v horší situaci než v roce 1939 s Německem, a pokud se to nezvrhne, tak ti migranti časem dostanou azyl, a pak i občanství, a budou k nám přicházet jako občané EU a tomu už nezabráníte, protože to nebudou žadatelé o azyl ale normální přistěhovalci ze zemí EU.
   Chápete to už? To byste musel změnit stát na nějakou rasistickou nebo náboženskou sektu, ale tím na sebe nakreslíme terč a vydáme povolení k útoku.
   Měl byste přijmout tu možnost že tenhle vlak už se nedá zastavit, a přemýšlet o tom, co budete dělat až půjde do tuhého.
   Já plánuju odsut vypadnout dřív, než dopadnu jako židi v protektorátu.

   • Mgr. Robert Janovský napsal:

    Jestliže já jsem jako morče v teráriu (viz vaše poznámka výše), tak vy jste podělaný pštros s hlavou v písku, který ani nezveřejní svoje jméno. K vašim dotazům – dron mám doma jeden a nesedím (asi narozdíl od vás) na zadku, ale zabývám se kondicí a bojovými sporty. Rozhodně má a bude mít smysl dávat muslimům najevo, že tu nejsou vítaní – ať to šíří dál. Tady budou mít co dělat s xenofoby. Ne mě, ale VÁS a vám podobné spláchnou do stoky. Já se na rozdíl od vás neposeru strachy a svou zemi neopustím. A mám kolem sebe dost lidí, kteří mají stejný postoj. Kam jako chcete „odsut“ (sláva českému pravopisu, kam jste chodil do školy) vypadnout ? Na sibiř ? Nebo do Grónska ? Chce se mi smát i brečet (nebo spíš zvracet) zároveň. Běžte si, takovéhle přizdisráče jako jste vy naše země nepotřebuje.

    • Jméno napsal:

     Dobře dobře, velký válečníku. Já zapoměl na Blanické rytíře, vy budete zřejmě jeden z nich.
     No a to že jsem pštros a přizdisráč, je možná pravda, nicméně nejsem cvok, co si myslí že s partou kamarádů budou něco bránit.
     Nevím jak si to představujete, jak by vypadala podle vás ta situace, kdy byste mohli něco bránit?
     Dokud funguje stát, tak je jediná obrana armáda a policie.
     Jakmile začnou vylejzat takové bojůvky jako vy, tak se vyhlásí stané právo a sebere vás naše vlastní policie nebo armáda, nebo rovnou zastřelí.
     Radši se vraťte do středověku odkud jste přišel, tam vám ta kondice a bojové sporty budou aspoň k něčemu dobré.
     PS: a svoje jméno nepíšu záměrně, dělají to tak všichni co mají mozek, všchni ti neohrožení Janové Husové a Žižkové tam mají akorát na*ráno.

     • Marek napsal:

      vy jste ale fakt prizdi**ac, janovsky ma pravdu … neoprel bych si od vas kolo

     • Sylvia Štefková napsal:

      Zajímalo by mě, jak byste se vy „bezejmenný“ postavil za svou rodinu a děti (jestli nějakou máte). Sláva „chlapům“ jako vy …. radši jdu, dělá se mi zle…

     • Jméno napsal:

      Aha, takže když se nechci rozběhnout hlavou proti zdi, tak jsem přizdisráč?A rovnou z toho vyplývá že nechci nebo nedokážu bránit svojí rodinu? Nebo že to snad chci vzdát?
      Né! Mě akorát sere to nekonečné chrastění zbraněma a silácké kecy, a hlavně to neustálé ohánění se frázemi jako: ,,češi vyjdou do ulic,, ,,češi se budou bránit,, a podobně.
      Čim se jako budete bránit? Hubou? Nebo budete házet basy s pivama?
      A čemu se vůbec budete bránit? Víte co můžete čekat, jak bude vypadat ta hrozba?
      Budou tady tábory a no go zóny? Nebo budou podnikat nájezdy do pohraničí jako Henlainovci? Nebo se integrují do společnosti a stanou se kriminálními živly? Nebo k nám třeba vůbec nepřijdou, integrují se do společnosti v okolních státech, časem proniknou do politiky a než se nadějeme tak budeme sousedit třeba s Německou islámskou republikou?
      Na každou z těchto možností se musí člověk připravovat úplně jinak, tady však panuje přesvědčení, že stačí mít velkej klacek a velký svaly.
      Nikdo se nestará o to jak takovou obranu zlegalizovat, pokud jste tak strašně stateční a odhodlaní, tak proč nikde není vidět žádný tlak na naše politiky, na demonstrace přijde sotva pár tisíc lidí, kde jsou zástupy vlastenců kteří volají po občanské domobraně?
      Ale každej má doma kyj a myslí si že je snad nepřemožitelnej nebo co.
      Kdybych nevěděl jací češi jsou, tak bych se bál že tu z toho uděláte další Donbas, ale takhle se spíš bojim že skončíte dřív než začnete, a jestli jsou naši nejodvážnější lidé takoví tupci, tak se mi nedivte že bych volil radši emigraci než boj,
      samozřejmě s celou svojí rodinou.
      Všichni proti něčemu brojíte, ani nevíte proti čemu, ale konstruktivního neřeknete nic.
      Na internetu děláte ramena, ale napadenýmu číšníkovi ,,holandskými turisty,, nepomohl nikdo, zatímco ožralej cigán v dodádávce schytal dávku olova sotva se rozjel, přesně od takovýho ,,obranáře,, jako jste vy.
      Už tohle mi stačí abych přemejšlel nad emigrací.
      Nebudu bojovat po boku lidí kteří nedokáží jasně identifikovat nepřítele, mají nulovou organizaci a ani nejsou legální obranou silou této země.
      Víte všechno ve světě musí mít svojí nálepku. Jakou nálepku byste asi dostali? Ja myslím že s nápisem ,,tady shodit bomby,,. Bylo by to jen další Kosovo nebo Donbas (kterej má ještě Rusko za zadkem, takže je na tom ještě dobře).
      Všichni mi jenom nadáváte, žádné argumenty nepředkládáte, takže si trhněte gangliem hmyzí hlavy.

  • D.S. napsal:

   Pobavil jste. Díky. Perfektní parodie omezeného slušnočecha.

 2. Martin Rubáš napsal:

  Strach je oprávněný. Islám nejde reformovat. Bylo to a bude radikální a netolerantní náboženství. Zatím všechny pokusy o reformaci islámu selhaly. naposledy v Německu při otevírání liberální mešity.

  http://www.epshark.cz/clanek/107/nemecky-pokus-o-liberalni-islam

 3. Jar. Haška napsal:

  Nemám rád totalitní ideologie (nacismus, komunismus, fašismus, islám, klerofašismus, neomarxismus…) Jsem tím pádem xenofob?

  • Jméno napsal:

   Ano, jste xenofob.
   Otázka je, jestli je xenofobie něco špatného nebo ne.
   Když najdete na zemi neznámého hada nebo pavouka a máte z něho obavy, tak jste xenofob. Nebo když máte strach z neznámého velkého psa, který se volně pohybuje po ulici, pak jste také xenofob.
   Já jsem rád že jsem xenofob, protože jinak už bych byl mrtvola.

  • bolek.vala napsal:

   Místo nacismus , fašizmus , klerofašizmus , neomarxismus stačí napsat jenom kapitalizmus !!

   • wenkovan napsal:

    To nemyslíte vážně? Vyjmenujete různé druhy socialismů a shrnete je pod pojem kapitalismus?

    • bolek.vala napsal:

     Musoliniho fašistická Italie , Hitlerovo nacistické Německo ,klerofašistické Slovensko , dnešní evropské neomarxistické státy byly a jsou v první řadě státy kapitalistické , výrobní prostředky a zisky patří kapitalistům ! Kdo má peníze ten vládne , všechny ty prapodivné strany různých názvů jsou placeny kapitálem , kterému také věrně slouží !! Nebo neomarxisti snad chtějí znárodňovat ??!!

  • Alena Hanusová napsal:

   Spíš se moc neorientujete. Islám- protože debata je tu primárně o něm – není ideologii o nic víc než křesťanství. To má historii zatíženou velmi mnoha hříchy, náboženskými válkami počínaje

 4. Zdeněk Pytlík napsal:

  Hlídací pes není žurnalistika ve veřejném zájmu. ale naopak. Zdá se, že nás chce usměrňovat, co si máme myslet. Nejste náhodou pobočka zanikající firmy TOP 09? Islám není žádné mírumilovné náboženství. Zdá se, že nemáte dostatek informací o této totalitní ideologii, která se chce zmocnit Evropy. Doporučuji, aby jste si doplnili základní informace o islámu a získali komplexnější nadhled o celé této problematice.

  • Robert Břešťan napsal:

   Zjevně jste nepochopil, že jde o informaci o obsahu studie.

   • nováček napsal:

    Ale silně zavádějící informaci.
    To konečně komunisté říkali také, že jde o informace, na př. „o vykořisťování širokých mas pracujícího lidu“ – říkali tomu pauperizace, a jiných zvěrstvech kapitalismu.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Proč poučujete, když jste si zjevně v redakci HP nepřečetli ani jedinou súru z Koránu?
    To co píšete o islámu, nelze označit jinak, než dnes tak frekventovaným výrazem – fake news.
    Jde o zcela lživé informace a úvahy, vycházející z přání a nikoliv existujících skutečností.
    Blábol, že v Česku žádní muslimští migranti zatím nejsou, je na úrovni včerejšího prohlášení saudského krále, že neví nic o vraždě opozičního novináře, když celý svět se dožaduje vysvětlení jeho zmizení, a saudská vláda sděluje, že nejspíš zemřel při výslechu na saudském konzulátě v Istambulu.
    To máme čekat, až tady budou a nám nezbude než sloužit, nebo prchnout, vyklidit území a stát se také migranti.

  • nováček napsal:

   HP skutečně není vždy ta žurnalistika ve veřejném zájmu. K tomu poznání jsem také došel poté, co jsem si ten článek s informací o obsahu studie přečetl znovu a zamyslel se nad tím, co autor praví tak zvaně mezi řádky, čili „co tím chtěl básník vlastně říct“.

   • Vojtěch Berger napsal:

    A co přesně je podle Vás „mezi těmi řádky“?… děkuji

    • nováček napsal:

     Mezi těmi řádky přesně je napsán opak toho, co je napsáno v Koránu jehož doporučeními (spíše příkazy) se muslimové mají řídit, chtějí-li žít po smrti v ráji a ne v pekle.
     Skutečně si myslíte, že islám je mírumilovné náboženství, když hlavním úkolem muslimů za jejich života je, přesvědčovat všemi prostředky „nevěřící“ k víře v „jediného pravého Boha“ a při tom je důraz kladen na to „všemi prostředky“ ?
     Co si podobného známe z minulosti katolického křesťanství – pálení hříšníků, přesvědčování pohanů násilim, až jejich zabíjením, k přístupu „na víru pravou“. Křesťanství se toho už zbavilo, a proč bychom se měli vracet a smiřovat se s tím v podobě islámu, který je nota bene ze své podstaty nereformovatelný (člověk nesmí měnit sdělení Alláhova, tedy příkazy Boží, zaznamenané v Koránu Mohamedem). A to nezmiňuji Šáriu a ta další islámská politika.
     Já jsem přesvědčen, že je nás většina, do které patříte možná i Vy Vojtěchu Bergře, kteří nechtějí být ve skutečnosti přesvěčováni „všemi prostředky“ k víře v jediného pravého Boha – Alláha, necítí potřebu mít čtyři zákonné manželky, ukamenovávat nevěrnice, veřejně sekat ruce, bičovat ty, kteří poruší Alláhovy příkazy, u soudů považovat svědectví ženy za polovici svědectví jednoho muže a stínat hlavy těch, kdo odstoupí od víry v onoho Boha a konvertuje třeba ke křesťanství.
     To,že to všichni muslimové na potkání nedělají? Všichni katolíci také neupalovali hříšné na potkání, většinou se jen bezmocně se strachem dívali.
     Ještě jednou a stručně – mezi řádky čtu, že se máme jen bezmocně dívat …
     S pozdravem a přáním – prostudujete si Korán, celý a pak Život Mohameda.
     nováček

     • Vojtěch Berger napsal:

      Mezi řádky samozřejmě každý vidí něco jiného. Občas i tam, kde nic není. Jestli ale soubor konkrétních návrhů co dělat, aby to mezi muslimy a většinou obyvatel EU bylo lepší, vidíte jako „bezmocně se dívat jinam“, tak by mě zajímalo, jak byste si to představoval vy. Myslím, že i autoři studie by byli vděční za další inspiraci

 5. petrph napsal:

  Ale to si nějak nerozumíme, jestli se na jedné straně napíše „je zcela legitimní vést diskuse o míře solidarity s příchozími či regulaci rizik.“, tak se na straně druhé nelze napsat
  “ Oproti tomu islamofobii a nenávistné projevy není možné tolerovat“, protože právě s těmito názory by se mělo legitimně diskutovat…
  Sice se to někomu může zdát obtížné (a chápu že na vulgární urážky se reaguje špatně), leč to je ve skutečnosti zcela jiný problém, totiž o způsobech vedení diskuze v moderní společnosti (od přímé diskuze, přes média, sociální sítě, atd). Je možné – a i o tom by se měla udělat nějaká objektivní studie, že dnešní společnost vlastně vůbec pluralitně diskutovat neumí a rozhoduje se v ní podle toho kdo je zrovna u moci…(Což ale mají islamovítači zrovna teď smůlu)
  Jinak, ale to s těmi muslimy v seriálech nemusí být špatný nápad – jenže je nutné právě počítat s tím, že to pár let (desítek let?) potrvá, než si diváci zvyknou. A ty jejich protesty ignorovat – nikoliv je hned žalovat a zavírat pro trestnou činnost.
  Protože, dost často sleduji americké oldies z 50.-60.let – vídám tam černošské kapely a skupiny – a nevidím u publika ani náznak nějakého rasísmu, naopak, bouří nadšením, protože (kupodivu) ti černoští zpěváci do toho tenkrát nepletli žádnou ideologii, leč zpívali něco co se líbilo všem, takže ani nikdo neřešil jakou barvu mají.

  • Waldy napsal:

   Tak si máme počkat až v těch seriálech budou muslimové zpívat a púak budeme řičet nadšením ?

   • petrph napsal:

    Snadná pomoc, pokud se nelíbí, vůbec na to nečumět a hned přeladit na jinej kanál .Každá pořádná televize si kontroluje sledovanost svých pořádů – a pokud zjistí že sledovanost klesá k nule, sama takový pořad či seriál přestane časem vysílat.
    S vyjímkou vřp ČT, ovšem na tu se nedívá (krom archivní komunistické tvorby) skoro nikdo, takže ani tam není co řešit:)

 6. František Mlejnek napsal:

  Je třeba si uvědomit, že islamofobii nezpůsobuje nějaká nenávist vůči jiné kultuře, ale islamofobii způsobuje strach, ať už oprávněný nebo přehnaný. Já bych mohl být označen za amerikanofoba, protože se mi nelíbí americký způsob života a straním se lidí, kteří ho napodobují. Ale není to nenávist. Jak zbavíte lidi strachu z trestných činů přistěhovalců? Jak zajistíte, že budou dodržovat zdejší kulturní normy života od rovnoprávného postavení žen až po osobní hygienu?

  • petrph napsal:

   Jestli bych si dovolil Vám odpovědět na závěrečnou otázku „..Jak zajistíte, že budou dodržovat zdejší kulturní normy života od rovnoprávného postavení žen až po osobní hygienu?“, A odpověď zní nijak, protože toto tvůrci teorie multi-kulti vůbec neřešili, protože dle jejich teorie si zde mají zachovat vlastní kulturu a vlastní normy života – a žít takto vedle nás. To jediné, co by se u nich vyžadovat mělo, je dodržování našich zákonů. Nebo přesněji řečeno, lze je pouze trestat za porušování našich zákonů.
   Což je – ale vzhledem k tomu že každý takový případ porušení zákona je nutné řešit justičně samostatně dle dosti složitého trestního řádu -prakticky nemožné..
   Už dávno jsem tu kdysi použil příměr z thrilleru Tato země není pro stárý, kde šerif Bell při pronásledování zločinců už jen počítá mrtvá těla obětí..

 7. ČERT napsal:

  Tak jistě, že současná Evropa je jaksi „nasáklá“ islamofobií, ale je přece taky asi úplně jasné, kde je základní příčina toho… Prostě masový příliv přistěhovalců z muslimských zemí do zemí evropských, resp. rozrůstání těch již v některých evropských zemích dost početných muslimských komunit, a často víceméně nepřátelský (a docela často i otevřeně nepřátelský) postoj těchto prakticky vetřelců vůči hostitelskému prostředí. Navíc, i na straně těch muslimů lze jistě hovořit o nějakém kolektivním povědomí…
  Mně totiž občas přijde, že někomu jsou docela akceptovatelné různé „fobie“ vůči nějaké expanzi, pokud je tato expanze tak nějak centrálně řízena „shora“. Abych vysvětlil, chápeme asi germanofobii, dozajista rozšířenou v Evropě a jinde ve světě třeba za druhé světové války (a kde to lze ve finále převést konkrétně na Hitlera); podobně dnes třeba někteří pěstují rusofobii, kde to lze ve finále převést konkrétně na Putina…
  Tak co je pak ale tak nepochopitelného na současné vlně islamofobie…? Že tady jde pořád o nějakou expanzi čistě „zdola“, tzn. že ti muslimové nemají pořád ve svém čele srovnatelného, mocensky tak silného, centrálního, jednotícího vůdce, na kterého by to šlo ve finále konkrétně převést? Pozor ale, přinejmenším v konkrétním případě Turků v Evropě a Erdogana, tam už se asi takový scénář také začíná rýsovat…

 8. Miroslav Eliáš napsal:

  Mnohým připadá zajímavé dělat pokusy s integrací muslimů.Ale co když-a to je velmi pravděpodobné-to nevyjde?Půjde to napravit?Těch pár králíků do Austrálie bylo také dovezeno s nejlepšími úmysly,A počet muslimů sekaždých 14 let zdvojnásobuje.Já už to dožiji, ale co mé děti a vnuci?

 9. brijkybrij napsal:

  Islám je definován koránem, sírou a hadísy. To jsou tři základní texty a prakticky všechny pohledy muslimů na islám jsou determinovány zmíněnými texty a v celé diskuzi o islámu je obsah těchto textů nejdůležitější.

  Studovat tuto totalitní ideologii maskovanou za náboženství bylo mým koníčkem několik let. Bylo pro mě překvapení, že jsem od narození (ateista) nenáviděn asi miliardou lidí, více či méně, podle toho jak moc jim islám ovlivňuje myšlení. Muslimy beru jako oběti, vážím si lidství, kterému většina z nich dává přednost před nenávistnými příkazy islámu. Ale islám, to je memetický virus neznámého původu. Dokud nebude jednou zakázán, část lidstva a nejen lidstva (halal týrání zvířat) bude stále neskutečně trpět. Pokud se islámu bude dařit, znovu část muslimů zkusí rozjet podle hadísů posloupnost ke zničení světa, o to se snažil Islámský stát pokusem vyvolat legendární bitvu se Západem (hadísy) u města Dabiq v Sýrii.

  Jako čtenáře sci-fi románů mě děsí, že tu miliarda lidí 5x denně uctívá meteorit a dva miliony se kolem něj letos točily v davech. Černý kámen v Kaabě v Mecce.

 10. PM napsal:

  Strašné komentáře, Čechům už není pomoci.
  Ano, chudáci děti a vnoučata. Vystupme tedy z EÚ a bude dobře, ostnatý drát, armáda kolem celé ČR. Budeme v bezpečí před muslimy. Nenecháme znásilňovat naše ženy.
  Chtěl bych být zase, někdy hrdý, že jsem Čech, ale nevidím to dobře.
  Chybí nadhled, inteligence, ochota pomáhat i pouhý zdravý rozum.
  Žít v multikulturní společnosti a zajistit dodržování zákonů, nebo v izolaci za ostnatým drátem odkud nebude úniku. Jiná volba, zdá se nebude, tak si vyberte vážení diskutující.

  • bolek.vala napsal:

   Zajeďte si do Švédska , Německa , Francie ,Rakouska , atd. a ona vás ta dobrota také přejde ! Za totáče tu byli také cizinci , Kubánci , Vietnamci , Syřani , Libyjci ,atd. , ale bylo to na základě mezistátních dohod , přesně se vědělo , kdo je kdo , kde bude pracovat nebo chodit do školy , kdy se vrátí do své vlasti ! Nikdo se nepotuloval ve dne v noci po ulicích , A i v zadrátovaných hranicích jsou hraniční přechody , stejně se jinde nesmí hranice přecházet !! Cizinci ano , ale jen dle našeho výýběru a potřeb za respektování našich zákonů , ne , aby nám jich sem někdo tisíce navezl a tady se začalo mudrovat co s nimi !!

  • ČERT napsal:

   Chtěl jste být zase někdy hrdý, že jste Čech… A vidíte, tady právě je také jeden kardinální problém s těmi migranty. Oni totiž jsou také zjevně často hrdí na země svého původu, ale přesto, za každou cenu se snaží cpát a dobývat se do evropských, pro ně cizích států… A to se může týkat třeba i těch, kteří se v Evropě už narodili. Jako jeden zcela konkrétní příklad- ti dva mladí hajzlíci, kteří před cca 2 roky podřízli ve Francii, Normandii, toho katolického kněze (francouzští policajti je tedy hned na místě zastřelili); oba to byli Arabové narození ve Francii, minimálně jeden z nich hrdě na čepici alžírskou vlajku (ovšem podle té francouzské nationalité to samozřejmě byli už také Francouzi, tedy žádní Arabové nebo Alžířané)…
   Tak já nevím, ale přece snad… Vítat nebo jen akceptovat ve vlastní zemi cizí, takto otevřeně nepřátelské skupiny a jedince, to je snad něco prakticky srovnatelného s vítáním nebo akceptováním nějakých cizích invazorů a okupantů, nebo ne… (???)
   Píšete „žít v multikulturní společnosti“… Tak já chápu, že svět je dnes dost „malý“, lidé se různě pohybují, trvale se mnohdy ve velkém usazují jinde, apod. Ale to přece nemůže znamenat, že se necháme zničit nebo porobit. Navíc také, není ten současný pěstovaný multikulturalismus nějakou neototalitní (pseudo)ideologií, nebo ještě spíše, úplně obyčejnou blbostí….??? Abych vysvětlil, když je někdo třeba přesvědčený komunista, přesvědčený rasista, třeba i náboženský fanatik, tak takový člověk může být docela erudovaný, byť zvrhlý světonázor, a já s ním nebudu souhlasit… Ale co takový multikulturalista…? Já jsem totiž ještě žádný ucelený, propracovanější světonázor od nějakého multikulturalisty neslyšel, nečetl… Třeba pokud my tady ve střední Evropě jsme tedy „odouzeni“ povolit se multikulturalismu… Ale co třeba takové země (formující se národy) v západní Africe – ty jsou k tomu „odsouzeny“ také nebo ty mají právo zůstat svoji…? Umí na to nějaký multikulturalista odpovědět?
   Já nevím, já si nemyslím, že by byl nějaký xenofob… A dokonce a priori ani ne islamofob… Ale připomněl bych, že jeden belgický muslim, nebelgického (tj. nevlámského a nevalonského původu) říkal, s určitým potěšením, že Evropané sami se rádi časem budou obracet k islámu, až poznají jeho výhody… Úplně hypoteticky, jako Čech a řekněme vlažný křesťan (římský katolík) jsem si řekl, kdybych měl sám konvertovat k islámu…? V tom případě bych nejspíš opustil ČR… Ale teď , kam bych tedy, hypoteticky jako český konvertita k islámu, šel…??? Třeba do Káhiry, do Rijádu (ono tam nemusí být špatně, obzvlášť ne pro muslima)… Ale určitě bych nešel, jako hypoteticky český konvertita k islámu, třeba do Bruselu nebo Berlína… Nezlobte se na mě, ale tahle města mi ve vztahu k islámu přijdou trapná.
   Takže taková úvaha…

 11. Martin Svoboda napsal:

  Poklona HP za to, že informace a citace ze závěrů týmu projektu Counter-Islamophobia Kit.
  Nicméně s drtivou většinou jejich doporučení nemohu souhlasit. Ze závěrů bohužel jasně vyplývá, že vstřícný krok k vyznavačům islámu má vykonat naše evropská civilizace. Tudy cesta nevede.
  Uvítal bych citace z nějaké studie, která se zabývá jádrem problému. To je důvod vzniku islamofobie a jak islámský svět chce situaci zlepšit..

  • nováček napsal:

   Islámský svět nechce nic zlepšit, to se v islámu nesmí – člověk nemůže měnit slovo Boží …

 12. nováček napsal:

  Pane Vojtěchu Bergere, můžete mně sdělit aspoň jeden důvod, proč by to mělo být mezi muslimy a většinou obyvatel EU lepší?
  Ale dobrá, zjednodušeně – lepší, ba nejlepší, by bylo, kdyby se Západ nesnažil vnutit muslimskému světu demokracii, tedy hlavně tu na americký způsob, což obnáší nevyřčenou ideu : „kde je ropa, tam musí být i USA a musí tam zavádět tudlenctu demo….“. To se ovšem nepodaří zrealizovat, ale kdyby jednou náhodou snad ano, my bychom si žili po svém a muslimský svět po jejich, tak jak to bylo v době „předropné“.
  A to by to pak bylo mezi muslimy a většinou občanů EU lepší.

Přidávání komentářů není povoleno