Ani nevím, jestli vyhlížíme brexit, nebo breturn, říká šéf české pobočky britské firmy

Napsal/a Robert Břešťan 28. března 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Situace kolem brexitu a jeho případného odkladu je stále dosti nepřehledná a zamotaná. Den D měl nastat již 29. března, ale vše je jinak. Jen nikdo pořádně neví jak.

Po posledním summitu Evropské rady je novým zlomovým dnem 12. duben. Do tohoto data musí Británie – kde poslanci stále neschválili vyjednanou brexitovou dohodu – rozhodnout o případném delším odkladu svého vystoupení z Evropské unie.

Vývoj s napětím sledují i podnikatelé a firmy na obou stranách kanálu La Manche. Britská společnost Renishaw je přední světovou společností v oboru strojírenských a vědeckých technologií a patří k lídrům mezi výrobci zařízení pro 3D tisk z kovu. V současnosti má přes 70 poboček ve 35 zemích světa.

Šéf její české pobočky Josef Sláma se raději ve věci brexitu ničemu nediví. V rozhovoru pro HlídacíPes.org a pořad Českého rozhlasu Plus Řečí peněz označil způsob, jakým se brexit dohaduje, jako „ten nejbritštější“.

Vyhlížíte brexit z obavami?

Vyhlížíme brexit a po tom dění z poslední doby vlastně ani nevím, jestli vyhlížíme brexit, nebo breturn.

Co tedy říkáte jako manažer společnosti na tu nejistotu, kterou teď kolem jednání politiků máme?

Ředitel české pobočky britské firmy Renishaw Josef Sláma. FOTO: Jana Přinosilová, Český rozhlas

My si nemůžeme dovolit, aby se nás nejistota nějak dotýkala. V byznyse prostě nejistotu nechceme. Proto naše vedení v Anglii v roce 2016 ihned po rozhodnutí o brexitu vytvořilo skupinu, která se zabývala přípravami na brexit. Od samotného počátku jsme pracovali s tím nejhorším scénářem – tedy s brexitem bez dohody. Na ten se intenzivně připravujeme a myslím, že jsme na něj dnes připraveni.

Co by pro vás brexit bez dohody znamenal?

Jednoznačně neuvěřitelnou spoustu utracených peněz, protože představuje zvýšené náklady. Naši zákazníci jsou zvyklí na to, že jeden den si něco objednají a druhý den to mají na stole. Na velkých trzích jako je Německo nebo USA máme své sklady přímo u nich. Ale země jako je Česko, Slovensko, Maďarsko, Švédsko a v podstatě celá EU spoléhají na to, že jsme schopni jim dodat zboží do druhého dne z našich skladů v Anglii. Tak jsme je to sami naučili…

Takže největší problém bude, či by byl, s logistikou a zdržováním dodávek?

Logistika, administrativní zátěž, zdržení a případně nějaké poplatky, to všechno by byl problém. Od počátku jsme si ale dali za cíl, že tento problém musí zůstat u nás. Máme několik variant řešení a jedním z nich je rozšíření logistického centra, které máme v Irsku, a tím pádem můžeme využít tzv. irskou pojistku, která v brexitových dohodách figuruje.

A co třeba posílení role české pobočky? Často se mluví o britských firmách, které zvažují kvůli brexitu přesun svých sídel do zemí Evropské unie…

Nechceme úplně přesunout sídlo. Před lety byla ve hře menší výroba, která se měla přesunout do Česka, ale tehdy nakonec vyhrála Indie. Je samozřejmě možné, že někdy v budoucnu můžeme o Česku uvažovat jako o logistické základně, ale stejně tak se uvažuje o Maďarsku nebo o Německu. Toto je otevřená věc.

Brexit se z 29. března posunul, jak to tak vypadá, zrovna když spolu mluvíme, zatím neznámo kam. Řeší to z vašeho hlediska něco?

Já myslím, že celé to dění, které kolem brexitu máme možnost vidět, je asi ten nejbritštější způsob, jakým se dá takováto věc naprojektovat… Ten odklad je podle mne zajímavý už proto, že pokud v příštích dnech parlament přece jen na dohodu přistoupí, tak to dá příležitost, aby se během odkladu vyřešily všechny technické a administrativní otázky. Pokud dohoda neprojde, pak bude odklad delší a o to zajímavější to pro nás všechny zase bude.

Vy toho o Britech musíte vědět hodně, když v britské firmě pracujete už 25 let. Takže, co jste myslel tím, že brexit děje tím nejbritštějším způsobem?

To se nedá stručně vysvětlit. Protože pro ně už pracuji tak dlouho, tak jsem si nějakou představu udělal, ale musím říci, že se stále učím. Všem ale doporučuji: vezměte si Sherlocka Holmese nebo Agathu Christie anebo nejlépe nějaký spis od Winstona Churchilla. Zapomeňte na děj a sledujte situace a to, jakým způsobem jsou řešeny. Tam najdete ty nejbritštější způsoby.


Poslechněte si celý rozhovor v rozhlasové podobě:

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)