Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
printscreen ČT,

Ani měsíc po zájezdu z Osvětiman nejsou jasné okolnosti rautu na Pražském hradě

Kdo si chce v rámci exkurze do prostor Pražského hradu uspořádat raut, může. Musí si ho ale zaplatit sám. Prohlídka je jinak zdarma…

Tento poněkud paradoxní závěr plyne z korespondence s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem na téma „zájezdu z Osvětiman“, jenž po demonstraci 17. listopadu zavítal na Pražský hrad a v reprezentačních prostorech se dočkal pohoštění.

Víno, káva, chlebíčky…

Ani měsíc po akci není jasné za jakých okolností „exkurze“ proběhla, respektive kdo a za jakých podmínek zajišťoval obsluhu, občerstvení případně pronájem exkluzivních míst a za jakou cenu.

Na otázku, kolik raut stál, má mluvčí Jiří Ovčáček jednoznačnou odpověď: „Otázky musí směřovat na Stranu práv občanů, která záležitost hradila.“

Strana práv občanů se ale k předkládání účtů nemá. Na opakované dotazy HlídacíPes.org, kolik, komu a za jaké služby strana zaplatila nikdo nereagoval.

Jisté je, že přístup Pražského hradu byl velkorysý. Dva autobusy z moravských Osvětiman, obce, kde má dům i podnikatelské aktivity kancléř Vratislav Mynář, parkovaly ve střežené části areálu Hradu. Návštěvníci prošli dále bez bezpečnostní kontroly, uvítal je osobně kancléř Mynář a čekal na ně vedle prohlídky Hradu i stůl s pochutinami a nápoji.

Poplatek není vyžadován

„Bylo tam červené a bílé víno, káva, chlebíčky, zákusky a nakonec se rozlévaly i nějaké panáky,“ popsal kameraman České televize Jiří Krejčík, který se v rámci natáčení pro pořad Reportéři ČT zájezdu zúčastnil.

„V případě takového typu exkurzí, kterých se už celkově zúčastnilo asi 2500 lidí, nejde v žádném případě o pronájem reprezentačních prostor Hradu,“ odepsal na dotaz, zda si organizátor akce prostory Hradu pro svou akci pronajal a za jakou částku.

„Ostatně, již nyní probíhají v reprezentačních prostorách avizované speciální exkurze pro veřejnost a je samozřejmé, že není vyžadován žádný poplatek nebo úhrada pronájmu. Případné občerstvení hradí žadatel o takový typ exkurze, jako tomu bylo v případě vámi probírané návštěvy,“ doplnil Ovčáček.


Psali jsme: Rudé trenky na Hradě předčil nájezd venkovanů. Skončí kancléř Mynář? Ne, otevřeme Hrad

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Aleš K. napsal:

  Byli na Hradě i tací, kteří si za večeři s nimi nechali řádně platit… Neřádi.

 2. Miroslav Dvořák napsal:

  Náhoda, nebo souvislost? Požadavek Hradu letošní rozpočet navýšit o 30 milionů, příští rok o 60 milionů. nemám v tom jasno, hospodaříme jak nikdo předtím.

 3. petrph napsal:

  Aha.. „..přístup Pražského hradu byl velkorysý. Dva autobusy z moravských Osvětiman, vedle prohlídky Hradu je čekal stůl s pochutinami a nápoji. „Bylo tam červené a bílé víno, káva, chlebíčky, zákusky a nakonec se rozlévaly i nějaké panáky“..
  Nevím jako komu, ale mě ta takzvaná „velkorysost“ připomíná spíše předvánoční výlet zchudlého JZD nebo špatně vedené firmičky která chce udělat cosi „pro své zaměstnance“.
  Že by snad taková akce mohla pomoci politickému vlivu nějaké partaje – ve srovaní se stamiliony které mají k dispozici, jak od státu, tak na černých kontech velké politické strany, to už je opravdu zoufalý argument protizemanovských sil
  Ale když už se někdo domnívá že to byla „černota“ a ze státních peněz se proplatilo něco co se nemělo, jistě nečekal na vyjádření p. Ovčáčka, ale podal trestní oznámení na policii, která už si ty faktury pohlídá…

 4. Petr Homoláč napsal:

  Miloš je prostě fakt dobrej kámoš a velkoryse se stará o blaho a zábavu svých kámošů. Bohužel nějakou souhrou zlých náhod má kámoše jen mezi bývalými bolševiky, opilci a Rusáky. Na ostatní lidi a jejich názor kašle, nejsou to jeho kámoši.
  A kdo to platí? Jsou dvě možnosti, jedna horší než druhá. Buď my, nebo Rusáci.

  • petrph napsal:

   No o tom jsem přece psal, jestli se pojmem „. velkoryse se stará o blaho a zábavu svých kámošů “ myslí pro ně výlet autobusem do Prahy a pár chlebíčků, tak to je Zeman opravdu světlá vyjímka v české politice, ten by tam měl vydržet co nejdýl 🙂

 5. petr jansky napsal:

  proc porad probirate hrad.. ten utraci peníze které mu priklepnou poslanci.. kdyby tam byli normalni lidi tak hradu 30 mil uberou a ne pridaj.. ptejte se svého poslance proc zdivocel

Přidávání komentářů není povoleno