Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše,

Andrej Babiš přemýšlí, co dál s mediální skupinou Mafra. Ve hře je nadace i prodej

Andreji Babišovi zlomily politický vaz nevysvětlené transakce s dluhopisy a nahrávka ukazující, že ovlivňoval obsah vlastních médií. Teď přichází na řadu úvahy, jak s mediálním domem odcházející Babiš naloží.

Ve chvíli, kdy již bylo jasné, že Andrej Babiš kauzy kolem své osoby neustojí a bude muset opustit post ministra financí, vyslal Babiš do světa vzkaz, že se pokusí vyndat mediální dům Mafra ze svěřenského fondu.

„Já si potřebuji nějak zjistit, jak je to ve světě,“ uvedl Andrej Babiš pro Českou televizi. „Jestli existují nějaké nadace, nebo jak s tím naložit.“

Kromě převedení na nadaci, je ve hře podle informací HlídacíPes.org také prodej celé mediální skupiny. “Takové úvahy jsou na samém počátku,” reagoval mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka na dotaz redakce, zda Babiš skutečně uvažuje o prodeji.

Podle Hanzelky budou mít na konečné rozhodnutí vliv především správci svěřenského fondu, do kterého Babiš své firmy pod tlakem nového zákona o střetu zájmů letos v únoru převedl. “Rozhodující slovo mají správci svěřenských fondů a představenstvo naší společnosti,” dodal mluvčí Hanzelka.

Sám Babiš na přímý dotaz HlídacíPes.org na prodej novin, jejichž obsah měl podle zveřejněných nahrávek ovlivňovat, nereagoval.

Nicméně po zveřejnění nahrávek, na kterých domlouvá načasování vydání článků proti ČSSD s tehdejším redaktorem “své” MF Dnes, je Babiš pod velkým tlakem. Ostatně na počátku června se hrozbou politického zneužití médií v Česku má zabývat také Evropský parlament.

Za vším hledej Moniku

V současné době je Mafra a ostatních více než 200 Babišových firem umístěno ve dvou svěřenských fondech – AB Private trust I, ve kterém je vloženo 90% akcií koncernu Agrofert a 100% akcií SynBiolu, ve fondu AB Private trust II je uloženo zbývajících 10% akcií Agrofertu.


PSALI JSME: Babišův byznys v sedmi obrazech. Cesta k miliardám přes veřejné zakázky a evropské dotace


Správcem prvního fondu a tedy tím, kdo může formálně o jeho osudu rozhodovat, je klíčová postava Agrofertu, předseda představenstva Zbyněk Průša. Na jeho rozhodování dohlíží Babišova partnerka Monika a Babišovi klíčoví právníci Alexej Bílek a Václav Knotek.

Advokát Bílek je zároveň správcem druhého svěřenského fondu. V tomto případě na něj dohlíží Monika Babišová, šéf Agrofertu Průša a právník Knotek.

Advokát Průša ani právník Bílek na dotazy ohledně dalšího postupu nereagovali. Stejně tak nechal dotazy bez odpovědi i předseda představenstva Mafry Štěpán Košík.

Na zdraví svých dětí

Babišův Agrofert převzal Mafru vydávající například deníky Mladá Fronta Dnes a Lidové noviny v roce 2013. Cena nikdy nebyla zveřejněna, spekuluje se o sumě od 2, 5 do 3,5 miliardy korun.

Už rok po transakci ale Babiš prohlásil, že koupě mediálního domu Mafra nebyl ideální krok. „Zpětně to hodnotím jako chybu,“ řekl tehdy Babiš. „Zpětně to hodnotím, že jsem měl koupit Blesk, který jsem měl taky na stole a mohl jsem si vybrat.”

Babiš se několikrát dušoval a sliboval na zdraví svých dětí, že nebude svá média coby politik ovlivňovat. Tento měsíc ale vyšlo díky zveřejněným nahrávkám jeho hovorů s nyní už bývalým redaktorem MF Dnes Markem Přibilem, že Babiš dojednával vydání a načasování článků proti ČSSD.

Zveřejnění nahrávek sehrálo jednu z klíčových rolí květnové vládní krize, na jejímž konci došlo k odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

13 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Je naprosto jasné, že pan Babiš si může koupit na co sáhne. Ale hazardovat se zdravím svých dětí by neměl, protože to jim nekoupí.

  • rich napsal:

   Nevím,o čem tady hovoříte.Nikdy jsem nepocítil,že by si zahrával se zdravím svých dětí či rodinných příslušníků.Jakou kartu tady vytahujete?

 2. Tomáš napsal:

  Je to nechutná předčasná předvolební štvanice,která poškodila A.Babiše.Pět měsíců do voleb,může mít průběh dočasného příměří.Skandálů ,které jsou zahrabány je dost na všechny pol. strany a jejich politiky. Jen komunisté se chovají,jakoby v očekávání,že jejich den opět přijde.A.Babiš měl vizi ,která mu vydržela tři roky,koaliční partneři mu ji rozmetali a tak se zakopal.Je známo,že zákopová válka ve Velké válce měla děsivé ztráty vojáků,než se začaly používat tanky.Některé unfair údery se neodpouští.

 3. Tondach napsal:

  Jeho voličům je tohle všechno úplně fuk! Stačí když Babiš po tisící zopakuje, že to je všechno „spiknutí a kampaň a že to odmítáááá“!
  Už je v této zemi takových moc, kterým toto vysvětlení postačuje….

  • rich napsal:

   Chlapče,já bych chtěl slyšet o protizákonném jednání Babiše.Toho opozice ani přítulná koalice nebyla schopna.Protože by pak určitě holomka Babiše zažalovala.Nestalo se tak.Tak kde brečí právo?

   • Karel Kuttelwascher napsal:

    Agenturo jmenem rich:capi hnizdo je citankovy podvod vcezne zmizeni dokumentace.To je jasne i detem v MS.Jen babisovska policie a st. zastupitele nechteji vec vysetrit a blokuji vse co by jinemu obcanu nikdy neproslo.Babis je jen loutka rizena pohrobky STB a zajmovym uskupenim zapadnich elit.Otazka zni kdo mu v CR pomahal od pocatku.Nabytim obcanstvi pocinaje pres ziskani monopolu v ZZN az po gangsterska prevzeti mnohych firem s dopadem na statni rozpocet.Kdo objasni podvod s Unipetrolem?Vzpomene si na to prezident Zeman?

   • Tondach napsal:

    Nikde jsem nenapsal ani slůvko o nějakém jeho protizákonném jednání a dokonce píšu jen o jeho voličích! Asi nechápete ani jednoduchý psaný taxt … a i s tím oslovením čtyřiasedmdesátiletého dědka jste úplně mimo! Jako všichni voliči ANO!

 4. petrph napsal:

  Jenom tedy připomeňme že panu Babišovi nezlomilo politický vaz nic z toho, protože u nás je politická morálka natolik prachbídná že to nikomu z vládní koalice po tři a půl roku nevadilo.
  Jemu zlomil vaz jeho politický rival Sobotka ze své pozice premiéra a to právě a jen krátce před volbami aby nemusel nést spoluzodpovědnost že pana Babiše při vědomí všech těchto pochybení nejen vzal do vlády a přinutil svým vlivem celou koalici aby i pro něj prohlasovala důvěru v parlamentu. Ale navíc tato jeho pochybení ignoroval a neřešil po celou dobu své vlády.
  Teď je skutečně otazka jaké ponaučení si z toho pan Babiš odnese. Ale byl by opravdu naprosto naivní člověk kdyby se sám nyní rozhodl sám hrát naprosto demokraticky čestně a odstřihl se od svých peněz v Agrofertu, odstřihl se od svého mediálního vlivu v Mafře, a pan doslova jako nahý v trní se měl naprosto čestně postavit a hrát vysokou politiku v našem prachbídném politickém prostředí kde jeho soupeři používají podobné metody jako on dosud- Právě to by byl Babišův konec–Ale obávám se že nejen v politice, potom by ho brzy zlikvidovali i ekonomicky a právně

  • rich napsal:

   Pane,Sobotka mu vaz nepolámal.Ba naopak,Babiš z téhlé šarvátky vyšel jako vítěz.Nezákonnost mu nebyla prokázána.Nechť si tedy protibabišovci trhnou nohou.Vlci vyjí,ale karavana ANO putuje dál.Vítězně.

   • petrph napsal:

    Jasně – ale to je zase něco jiného. Nezákonnost mu samozřejmě Sobotka prokázat nemohl, ale neprokáže mu jí ani justice do voleb. Podobné případy se vlečou několik let, takže do přespříštích voleb v roce 2021 by to stihnout mohli, jestli to ještě bude někoho zajímat.. 🙂

   • Tondach napsal:

    Nezákonnost zatím ne, ale absence morálky ano! A ne poprvé! A jako vítěz z toho nevyšel ani náhodou ….

  • Tondach napsal:

   Babiš si způsobil všechno sám…

 5. rich napsal:

  Jen ať si Mafru ponechá.Čeho se vzdal Trump?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost