Alkoholismus, rozvody a deprese. Odborníci varují před dopady covid-19 na rodiny v Česku

Napsal/a Robert Břešťan 24. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Rodinám v Česku hrozí v důsledku koronakrize a opatřením proti šíření covid-19 v krajním případě ztráta bydlení, nové případy domácího násilí i nárůst různých forem závislosti. Podle odborníků budou v nejbližší době rodiny s dětmi nejvýrazněji ohrožovat finanční problémy, ztráta zaměstnání či bydlení, vyčerpání rodičů i fyzické a psychické násilí a další problémy. Mezi nimi i závislost na mobilním telefonu, sociálních sítích nebo gamblerství.

Výzkum na téma dopadu koronaviru na rodiny v České republice si zadala Nadace Sirius ve spolupráci s agenturou Median. Požádala stovku odborníků z akademického prostředí, státní správy a samosprávy, ale také z řad terénních pracovníků o názory na to, jakým způsobem ovlivňuje pandemie nemoci covid-19 život českých rodin s dětmi.

Rychlé první kroky

„Jedná se o ojedinělý projekt, který má za cíl najít hlavní rizikové situace v českých rodinách a úřadům umožnit, aby na ně včas reagovaly,“ říká Dana Lipová, spoluautorka výzkumu a ředitelka Nadace Sirius. „Věnovali jsme se všem typům rodin: od kompletních přes samoživitele až po domácnosti pečující o zdravotně postiženého člena,“ dodává šéfka Nadace založené v roce 2008 českými byznysmeny Jiřím Šmejcem, Petrem Kellnerem a Patrikem Tkáčem.

Studii Nadace poslala těm poslancům a poslankyním, kteří se rodinné a sociální politice věnují, ředitelům příslušných odborů Ministerstva práce a sociálních věcí, přímo i ministryni Maláčové a hodlá s ní oslovit i zástupce krajů. „Budu optimista a budu věřit tomu, že se nad tím zamyslí a že potřebné kroky v pomoci rodinám podniknou,“ říká Dana Lipová.

 

 

Poměrně rychle je to podle ní možné zejména v oblasti poradenských služeb, psychologické pomoci, dluhového poradenství či takzvaných odlehčujících služeb pro rodiny pečující o nemocné členy. „Tyto služby již existují a problém je jen s jejich kapacitou. Tam je možné rychle poslat peníze, posílit je. Pracuje v nich například dost lidí na částečný úvazek, takže je odkud brát,“ navrhuje Lipová.

Nárůst stresu v rodinách je podle ní v souvislosti s covidem veliký. „V rodinách to především prohlubuje a koncentruje problémy. Odřízli jsme všechny služby, které rodina normálně čerpá – vzdělávání, péče o nemocné, o staré lidi, ale i třeba vaření ve školních jídelnách. Do toho rodiče pracují z domova nebo naopak o práci přišli. K tomu se přidávají finanční problémy, roste stres a to často vede k psychické nepohodě, ventilaci agrese v rodině, i k růstu závislostí, na alkoholu nebo lécích,“ doplňuje.

Výsledkem studie je i takzvaný index závažnosti. Ten odráží jak význam problému, tak jeho očekávaný výskyt v rodinách.

Samoživitelé i rodiny s nemocnými

Nejohroženější skupinou jsou samoživitelé s dětmi. Výrazný dopad bude mít pandemie koronaviru i na domácnosti pečující o zdravotně postiženého člena rodiny, ať už jde o dítě nebo dospělého.

Zatímco u samoživitelů s dětmi převažují čtyři rizika (zadlužení, ztráta bydlení, ztráta zaměstnání a závislost na technice), pro rodiny, kde žijí dva rodiče (klasické, nesezdané nebo složené), je kritickou oblastí násilí v rodině.

Vedle rizik autoři nabízejí i doporučení, jak problémům předcházet. Podle expertů by se nyní měl stát prioritně věnovat předcházení ztrátě bydlení u rodin s dětmi, ochraně před zadlužením a ztrátou zaměstnání a dále prevenci i odhalování známek fyzického a psychického násilí v rodinách.

„Stát by měl svoji podporu nyní zaměřit spíš na nejvíc ohrožené rodiny, jako jsou samoživitelé a pečující rodiny, než na plošná opatření. Odborníci doporučují využívat dávky vždy společně s nabídkou služeb. Jako nejdůležitější služby pro rodiny označují manželské a rodinné poradny a také sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi,“ říká Dana Lipová. Stát by se podle expertů měl také důsledně věnovat rozvoji sociálního bydlení.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)