Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Alkoholismus, rozvody a deprese. Odborníci varují před dopady covid-19 na rodiny v Česku

Rodinám v Česku hrozí v důsledku koronakrize a opatřením proti šíření covid-19 v krajním případě ztráta bydlení, nové případy domácího násilí i nárůst různých forem závislosti. Podle odborníků budou v nejbližší době rodiny s dětmi nejvýrazněji ohrožovat finanční problémy, ztráta zaměstnání či bydlení, vyčerpání rodičů i fyzické a psychické násilí a další problémy. Mezi nimi i závislost na mobilním telefonu, sociálních sítích nebo gamblerství.

Výzkum na téma dopadu koronaviru na rodiny v České republice si zadala Nadace Sirius ve spolupráci s agenturou Median. Požádala stovku odborníků z akademického prostředí, státní správy a samosprávy, ale také z řad terénních pracovníků o názory na to, jakým způsobem ovlivňuje pandemie nemoci covid-19 život českých rodin s dětmi.

Rychlé první kroky

„Jedná se o ojedinělý projekt, který má za cíl najít hlavní rizikové situace v českých rodinách a úřadům umožnit, aby na ně včas reagovaly,“ říká Dana Lipová, spoluautorka výzkumu a ředitelka Nadace Sirius. „Věnovali jsme se všem typům rodin: od kompletních přes samoživitele až po domácnosti pečující o zdravotně postiženého člena,“ dodává šéfka Nadace založené v roce 2008 českými byznysmeny Jiřím Šmejcem, Petrem Kellnerem a Patrikem Tkáčem.

Studii Nadace poslala těm poslancům a poslankyním, kteří se rodinné a sociální politice věnují, ředitelům příslušných odborů Ministerstva práce a sociálních věcí, přímo i ministryni Maláčové a hodlá s ní oslovit i zástupce krajů. „Budu optimista a budu věřit tomu, že se nad tím zamyslí a že potřebné kroky v pomoci rodinám podniknou,“ říká Dana Lipová.

 

 

Poměrně rychle je to podle ní možné zejména v oblasti poradenských služeb, psychologické pomoci, dluhového poradenství či takzvaných odlehčujících služeb pro rodiny pečující o nemocné členy. „Tyto služby již existují a problém je jen s jejich kapacitou. Tam je možné rychle poslat peníze, posílit je. Pracuje v nich například dost lidí na částečný úvazek, takže je odkud brát,“ navrhuje Lipová.

Nárůst stresu v rodinách je podle ní v souvislosti s covidem veliký. „V rodinách to především prohlubuje a koncentruje problémy. Odřízli jsme všechny služby, které rodina normálně čerpá – vzdělávání, péče o nemocné, o staré lidi, ale i třeba vaření ve školních jídelnách. Do toho rodiče pracují z domova nebo naopak o práci přišli. K tomu se přidávají finanční problémy, roste stres a to často vede k psychické nepohodě, ventilaci agrese v rodině, i k růstu závislostí, na alkoholu nebo lécích,“ doplňuje.

Výsledkem studie je i takzvaný index závažnosti. Ten odráží jak význam problému, tak jeho očekávaný výskyt v rodinách.

Samoživitelé i rodiny s nemocnými

Nejohroženější skupinou jsou samoživitelé s dětmi. Výrazný dopad bude mít pandemie koronaviru i na domácnosti pečující o zdravotně postiženého člena rodiny, ať už jde o dítě nebo dospělého.

Zatímco u samoživitelů s dětmi převažují čtyři rizika (zadlužení, ztráta bydlení, ztráta zaměstnání a závislost na technice), pro rodiny, kde žijí dva rodiče (klasické, nesezdané nebo složené), je kritickou oblastí násilí v rodině.

Vedle rizik autoři nabízejí i doporučení, jak problémům předcházet. Podle expertů by se nyní měl stát prioritně věnovat předcházení ztrátě bydlení u rodin s dětmi, ochraně před zadlužením a ztrátou zaměstnání a dále prevenci i odhalování známek fyzického a psychického násilí v rodinách.

„Stát by měl svoji podporu nyní zaměřit spíš na nejvíc ohrožené rodiny, jako jsou samoživitelé a pečující rodiny, než na plošná opatření. Odborníci doporučují využívat dávky vždy společně s nabídkou služeb. Jako nejdůležitější služby pro rodiny označují manželské a rodinné poradny a také sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi,“ říká Dana Lipová. Stát by se podle expertů měl také důsledně věnovat rozvoji sociálního bydlení.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Pekne, ze to nekdo takhle „kvantifikoval“. Kazdopadne ty problemy tady nejsou kvuli koronakrizi. Ale diky korona-hysterii a nekompetentni vlade. Nejruznejsi zakazy, prikazy, narizeni – bez jakehokoliv zduvodneni – rozlozily spolecnost a viru ve fungovani tohohle statu. Misto aby se urady zamerily na zachranu/izolaci ohrozenych lidi, zamkli do „vezeni“ vsechny. Typicky projev papalasskeho uvazovani – nestoji to zadne usili a jeste to vyvola dojem, ze to zvladame jen diky prehnane prisnosti.

 2. A. S. Pergill napsal:

  Jsem toho názoru, že ten covid funguje spíš jako zatěžkávací zkouška nebo katalyzátor. A že manželství, které se rozpadne „covidově“ by se časem rozpadlo i bez něj.

  • petrph napsal:

   To se bojím že ne. Abych citoval z pera Stanislava Lema „..musíme počítat s tím, že (při takové zkoušce) selžou právě dobří lidé“.
   Ono jde o to, že ani většina manželství nejsou úplně ideální, jsou tam konflikty, které se ale snaží obvykle vzájemnou tolerancí tlumit. Což ale stojí duševní energii a přemáháním (jak se jednou krásně napsalo „vím že víš že vím“ a té není nekonečné množství, a ani dnes nejde pořádně obnovovat. Dneska už se člověk nemůže ani v noci projít venku aby se uklidnil, natož si zajít si pokecat do hospody , nebo dámy na kafíčko. Sedí doma a dodržují ponorkovou nemoc. ,,
   To se obávám, že nemálo manželství, které by nadále trvat mohly se rozejdou.

   Nebo ještě jinak, a napsat to A.C. Doyle na závěr Poslední poklony Sherlocka Holmese“ ,
   „Bude to tvrdá zkouška , a boží mrazivý vítr, a nemálo z nás v ní podlehne““

 3. petrph napsal:

  Bohužel, je to tak, a opět, jak už jsem tu napsal před pár dny v případě VŠ, je mi dost nejasné co konkrétního mohou ti odborníci těm lidem v nesnázích dnes (po)radit.

  A pokud se týká jeho doporučeni státu, sice vypadají hezky, jenomže soudruh stát dokáže dnes jakékoliv opatření zmutovat do tak hrůzně groteskní podoby, že situace se pak zdá ještě horší a beznadějnější než dříve.
  Tady by se možná vyplatilo, udělat anti-lockdown, totiž vypnout vládu a centrální úřady, ať se lidé se svými nebližšími obecními úřady lokálně zařídí jak umí. Možná něco na způsob izraelských kibuců, až bude nejhůř

 4. Sam napsal:

  Lepší je číst některé nesmyslné články a komentáře ve stavu nestřízlivém, pak se o nich nemusí přemýšlet

Přidávání komentářů není povoleno