Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Alkoholismus, rozvody a deprese. Odborníci varují před dopady covid-19 na rodiny v Česku

Rodinám v Česku hrozí v důsledku koronakrize a opatřením proti šíření covid-19 v krajním případě ztráta bydlení, nové případy domácího násilí i nárůst různých forem závislosti. Podle odborníků budou v nejbližší době rodiny s dětmi nejvýrazněji ohrožovat finanční problémy, ztráta zaměstnání či bydlení, vyčerpání rodičů i fyzické a psychické násilí a další problémy. Mezi nimi i závislost na mobilním telefonu, sociálních sítích nebo gamblerství.

Výzkum na téma dopadu koronaviru na rodiny v České republice si zadala Nadace Sirius ve spolupráci s agenturou Median. Požádala stovku odborníků z akademického prostředí, státní správy a samosprávy, ale také z řad terénních pracovníků o názory na to, jakým způsobem ovlivňuje pandemie nemoci covid-19 život českých rodin s dětmi.

Rychlé první kroky

„Jedná se o ojedinělý projekt, který má za cíl najít hlavní rizikové situace v českých rodinách a úřadům umožnit, aby na ně včas reagovaly,“ říká Dana Lipová, spoluautorka výzkumu a ředitelka Nadace Sirius. „Věnovali jsme se všem typům rodin: od kompletních přes samoživitele až po domácnosti pečující o zdravotně postiženého člena,“ dodává šéfka Nadace založené v roce 2008 českými byznysmeny Jiřím Šmejcem, Petrem Kellnerem a Patrikem Tkáčem.

Studii Nadace poslala těm poslancům a poslankyním, kteří se rodinné a sociální politice věnují, ředitelům příslušných odborů Ministerstva práce a sociálních věcí, přímo i ministryni Maláčové a hodlá s ní oslovit i zástupce krajů. „Budu optimista a budu věřit tomu, že se nad tím zamyslí a že potřebné kroky v pomoci rodinám podniknou,“ říká Dana Lipová.

 

 

Poměrně rychle je to podle ní možné zejména v oblasti poradenských služeb, psychologické pomoci, dluhového poradenství či takzvaných odlehčujících služeb pro rodiny pečující o nemocné členy. „Tyto služby již existují a problém je jen s jejich kapacitou. Tam je možné rychle poslat peníze, posílit je. Pracuje v nich například dost lidí na částečný úvazek, takže je odkud brát,“ navrhuje Lipová.

Nárůst stresu v rodinách je podle ní v souvislosti s covidem veliký. „V rodinách to především prohlubuje a koncentruje problémy. Odřízli jsme všechny služby, které rodina normálně čerpá – vzdělávání, péče o nemocné, o staré lidi, ale i třeba vaření ve školních jídelnách. Do toho rodiče pracují z domova nebo naopak o práci přišli. K tomu se přidávají finanční problémy, roste stres a to často vede k psychické nepohodě, ventilaci agrese v rodině, i k růstu závislostí, na alkoholu nebo lécích,“ doplňuje.

Výsledkem studie je i takzvaný index závažnosti. Ten odráží jak význam problému, tak jeho očekávaný výskyt v rodinách.

Samoživitelé i rodiny s nemocnými

Nejohroženější skupinou jsou samoživitelé s dětmi. Výrazný dopad bude mít pandemie koronaviru i na domácnosti pečující o zdravotně postiženého člena rodiny, ať už jde o dítě nebo dospělého.

Zatímco u samoživitelů s dětmi převažují čtyři rizika (zadlužení, ztráta bydlení, ztráta zaměstnání a závislost na technice), pro rodiny, kde žijí dva rodiče (klasické, nesezdané nebo složené), je kritickou oblastí násilí v rodině.

Vedle rizik autoři nabízejí i doporučení, jak problémům předcházet. Podle expertů by se nyní měl stát prioritně věnovat předcházení ztrátě bydlení u rodin s dětmi, ochraně před zadlužením a ztrátou zaměstnání a dále prevenci i odhalování známek fyzického a psychického násilí v rodinách.

„Stát by měl svoji podporu nyní zaměřit spíš na nejvíc ohrožené rodiny, jako jsou samoživitelé a pečující rodiny, než na plošná opatření. Odborníci doporučují využívat dávky vždy společně s nabídkou služeb. Jako nejdůležitější služby pro rodiny označují manželské a rodinné poradny a také sociálně aktivizační službu pro rodiny s dětmi,“ říká Dana Lipová. Stát by se podle expertů měl také důsledně věnovat rozvoji sociálního bydlení.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Pekne, ze to nekdo takhle „kvantifikoval“. Kazdopadne ty problemy tady nejsou kvuli koronakrizi. Ale diky korona-hysterii a nekompetentni vlade. Nejruznejsi zakazy, prikazy, narizeni – bez jakehokoliv zduvodneni – rozlozily spolecnost a viru ve fungovani tohohle statu. Misto aby se urady zamerily na zachranu/izolaci ohrozenych lidi, zamkli do „vezeni“ vsechny. Typicky projev papalasskeho uvazovani – nestoji to zadne usili a jeste to vyvola dojem, ze to zvladame jen diky prehnane prisnosti.

 2. A. S. Pergill napsal:

  Jsem toho názoru, že ten covid funguje spíš jako zatěžkávací zkouška nebo katalyzátor. A že manželství, které se rozpadne „covidově“ by se časem rozpadlo i bez něj.

  • petrph napsal:

   To se bojím že ne. Abych citoval z pera Stanislava Lema „..musíme počítat s tím, že (při takové zkoušce) selžou právě dobří lidé“.
   Ono jde o to, že ani většina manželství nejsou úplně ideální, jsou tam konflikty, které se ale snaží obvykle vzájemnou tolerancí tlumit. Což ale stojí duševní energii a přemáháním (jak se jednou krásně napsalo „vím že víš že vím“ a té není nekonečné množství, a ani dnes nejde pořádně obnovovat. Dneska už se člověk nemůže ani v noci projít venku aby se uklidnil, natož si zajít si pokecat do hospody , nebo dámy na kafíčko. Sedí doma a dodržují ponorkovou nemoc. ,,
   To se obávám, že nemálo manželství, které by nadále trvat mohly se rozejdou.

   Nebo ještě jinak, a napsat to A.C. Doyle na závěr Poslední poklony Sherlocka Holmese“ ,
   „Bude to tvrdá zkouška , a boží mrazivý vítr, a nemálo z nás v ní podlehne““

 3. petrph napsal:

  Bohužel, je to tak, a opět, jak už jsem tu napsal před pár dny v případě VŠ, je mi dost nejasné co konkrétního mohou ti odborníci těm lidem v nesnázích dnes (po)radit.

  A pokud se týká jeho doporučeni státu, sice vypadají hezky, jenomže soudruh stát dokáže dnes jakékoliv opatření zmutovat do tak hrůzně groteskní podoby, že situace se pak zdá ještě horší a beznadějnější než dříve.
  Tady by se možná vyplatilo, udělat anti-lockdown, totiž vypnout vládu a centrální úřady, ať se lidé se svými nebližšími obecními úřady lokálně zařídí jak umí. Možná něco na způsob izraelských kibuců, až bude nejhůř

 4. Sam napsal:

  Lepší je číst některé nesmyslné články a komentáře ve stavu nestřízlivém, pak se o nich nemusí přemýšlet

Přidávání komentářů není povoleno