Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Aleš Rozehnal: Kojení na veřejnosti je adekvátní vždy, rozhoduje vůle matky

Česká republika není jedinou zemí, kde kojení na veřejnosti způsobilo problémy. Přístup veřejnosti a právní ochrana tohoto jevu se liší země od země. Ve většině západních zemí je kojení na veřejnosti veřejně akceptováno a není považováno za problém. Ve většině těchto zemí je také kojení na veřejnosti poskytována právní ochrana. V afrických zemích se jedná téměř o nikým nezpochybňovaný standard, naproti tomu v Saúdské Arábii je to zákonem výslovně zakázáno.

Téma se připomnělo incidentem, kdy ženu, která ve frontě na pobočce pražské Raiffeisenbank kojila svou dceru, ochranka z banky vykázala. Jako důvod ochranka uvedla, že přítomným mužům bylo velmi nepříjemné, když vedle nich kojila. Banka následně uvedla, že ji situace mrzí. Matka ale podle ní měla požádat, aby jí pro kojení poskytli adekvátní místo.

Skrývat se na toaletě?

Podívejme se blíže za hranice. Ve Spolkové republice Německo je přípustnost kojení na veřejnosti dovozována z ustanovení ústavy, které přibližně odpovídá ustanovení české Listiny základních práva a svobod, podle které rodiče, kteří pečují o děti, mají právo na pomoc státu.

Mateřské mléko je pro děti nejlepším zdrojem potravy, který jim nabízí dokonalou, snadno stravitelnou výživu, snižuje riziko nemocí a alergií. Blízkost matky a dítěte při kojení a jejich oční kontakt pomáhá vytvořit mateřské pouto a děti se díky tomu cítí bezpečněji. Matkám tlumí krvácení, riziko rakoviny a pomáhá snížit hmotnost. Kojení také přináší mimořádné úspory na výdajích veřejné zdravotní péče.

Z tohoto důvodu je v zájmu společnosti kojení chránit a propagovat. Společnost musí vytvářet prostředí, ve kterém se budou matky cítit při kojení bezpečné a nediskriminované. Pokud by nebylo umožněno matkám kojit na veřejnosti, znamenalo by to, že nemohou udržovat sociální vazby mimo svůj domov bez strachu, že se v případě potřeby budou muset skrývat na toaletě či podobném místě.

I z tohoto důvodu musí být kojení na veřejnosti podporováno a chráněno tak, aby matky kojily po celou doporučenou dobu.

O adekvátním místě rozhoduje matka

Odpůrci kojení na veřejnosti tvrdí, že ženská prsa, stejně tak jako další intimní části těla, by měla být na veřejnosti zahalena. Z tohoto důvodu je podle nich veřejné kojení, i když je činěno z důvodu výživy dítěte, špatné a nevhodné a vzbuzuje rozpaky okolostojících lidí.

Matky, které veřejně kojí, tak však nečiní pro své potěšení, ale proto, aby nakrmily své děti. To jim musí být umožněno kdykoli je dítě hladové bez ohledu na to, kde se matka právě nachází.

Ochranka banky při vykázání kojící klientky postupovala protiprávně, protože v důsledku jejího chování byl klientce poskytnut nižší standard služeb, což je diskriminačním jednáním.

Bylo ale pochybné i z morálního hlediska, protože při rozhodování, zda upřednostnit péči o malé dítě nebo poněkud pokrytecké pohodlí okolostojících mužů, upřednostnila komfort svých mužských klientů.

Stejně pochybné je ale i následné chování banky, protože vyžadovat po matce, aby se domáhala poskytnutí adekvátního místo ke kojení, je rovněž diskriminační, protože adekvátním místem ke kojení je to místo, které za adekvátní považuje sama matka.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

49 komentářů

 1. Maruna napsal:

  To co píšete je hora nesmyslů. Nikdo nezpochybňuje kojení, měli jsme také děti a neslyšela jsem, že by některè umřelo hlady proto, že nebylo nakojeno ve frontě. Zažila jsem kojící matku při úředním jednání a nebylo mi to příjemné, nemohla jsem odejít protože jsem ji obsluhovala. A kde jsou naše práva ?

  • j. napsal:

   Pořád lepší krmené dítě, které je zticha a neruší vás při práci než mimino, které bude celou dobu ječet a sápat se mámě po výstřihu…

   • Magda napsal:

    Tady ale šlo o roční dítě, o žádné miminko, které by dalších 10 m,inut nevydrželo.

    • Vašík napsal:

     Ale o to přece vůbec nejde, jde obecně o právo matky kojit na veřejnosti

    • Eliška napsal:

     A vy to snad 10 minut nemůžete vydržet?? Malé jednoleté dítě musí přetrpět nějakou nepříjemnost, ale dospělá ženská, která by měla mít více rozumu, trpělivosti a pochopení ne? Nejste vy nějaká přecitlivělá? Jakpak se to ty děti potom mají asi naučit, že je občas potřeba něco vydržet, když dospělí sami nic nevydrží a fňukaj….

  • Kateřina napsal:

   Žádné dítě sice neumřelo hlady ale zas se u nás hrozne málo kojilo.Bezne se propagoval a doporučoval sunar od 6 měsíců nejdéle do roka.Coz není vůbec dobre.Je u nás diky tomu mala podpora dlouhodobého kojení a na matky co koji dýl než rok se kouká jak na blaznive bio matky.Proč je Vám kojení nepříjemné.Kdyby matka dala dítěti při urednim jednání nebo jinde na veřejnosti lahev tak to neresite?Přitom se tím jen podporuje umělý produkt.

  • Zuza napsal:

   Madam, radši vidět kojící matku, než poslouchat pláč hladového dítěte. A jsou děti, co nemají hlad podle rozpisu, tak se těžko plánují pochůzky. A pokud někde čeká a odejde, tak se ve většině případů po návratu zařadí na konec.

   • MIRIAM BĚHÁLKOVÁ napsal:

    Madam,podle tisku s jednalo o roční batole,takže problém křičícího hladového mimina je jaksi mimo.Myslím že ročnímu dítku postačí rohlík nebo pacholík na zahnání hladu.

    • Tereza Kopkova napsal:

     Rohlik nebo pacholik 😃
     Aha, tak tady je nekdo hodne mimo… a nemam tim namysli jen, co se tyce zdraveho stravovani…

    • Eduard napsal:

     Proč by roční dítě nemohlo být kojené. Standard je 2 roky. A cpát dítěti rohlík? Nonsens.

    • Martina napsal:

     To není pravda mám 18 měsíční dceru a stále kojena. Rohlík ji nespokojí když chce prso. A není to jen kvůli jídlu. Prso dite uklidňuje. A můžou růst zuby nebo cokoli a i na to je kojení dobre.Takze kvůli hladu to fakt být nemusí. Dítě chce matcin kontakt jak je zvyklé. A odkud ho nemá jen proto, že je někde ve frontě je pár lidí kvůli, kterým dítě neutisim je přece proti všemu co je přirozené.

  • Katka napsal:

   Vaše práva na co? Pochopte že vy jste dospělá, ale miminko rozum nemá že teď ae to nehodí, že teď musí počkat. Vy když máte hlad, taky se najíte. Když má hlad miminko, musí čekat? Já kojím už celkem 7 let s menšími přestávkami a kojila jsem / kojím kdykoliv a kdekoliv. I v přeplněném metru v Londýně, plném zahalených muslimek a jejich mužů. A co mi je po nich? Oni jsou v Evropě, musej se přizpůsobit. Samozřejmě kojím vždy decentně, prsa nevyvaluju, jen jedno vyndám a dítě ho schová hlavičkou takže vidět není nic.

   • Petulie napsal:

    Myslím, že ta dáma prostě chtěla pustit dopředu. O žádné potřeby dítěte nešlo. Matka nemá absolutní právo nad vším, co se v životě dítěte děje a pondělní hromadné kojení je dobrý příklad, že o zájmy dětí vůbec nejde. Jsem zvědavá, na čem se budou dámy točit za patnáct let.

    • Vašík napsal:

     Netuším, jak je to ve všech bankách, ale obvykle si vyzvednete nějaké číslo a pak čekáte, až vás vyzvou k okénku. proč jí přičítáte nějaké postranní úmysly?

    • Eliška napsal:

     Já si zase myslím, že jste vy jste těžce negativistická, pesimistická a cynická osoba, která v tom vidí něco, co tam vůbec není… Tvrdit, že matka někde začne kojit dítě proto, aby ji pustili ve frontě dopředu, je už docela úlet…A o co podle Vás šlo v tom pondělním hromadném kojení? On totiž taky nikdo netvrdí, že šlo pouze o hájení zájmů dětí, samozřejmě že matky hájí zájmy své, jelikož obojí spolu úzce souvisí…A ani se těm matkám nedivím, když vidím, co ze sebe někteří lidé dokáží vyblejt…Začínám už chápat komentář jedné z těch matek, co se účastnila toho protestu, kdy mluvila o tom, že má strach někde venku nakojit své dítě…Zřejmě už má nějaké zkušenosti s podobnými hulvátskými tvrzeními, jako je to vaše.

  • Vašík napsal:

   Vy řešíte úplně zbytečné věci, matka má podle Základní listiny práv a svobod právo kojit kde chce, že to vadí vám je pouze váš problém.

 2. Nemec napsal:

  Podle mne je dale nepřirozenější líbající se muži nebo pohled jak se drží za ruce na veřejnosti než kojící matka. Stále přetrvává degenerace naši společnosti nejen komunisty ale i církví.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Tak doufam, ze presla k nejake jine bance. Anebo zacala pouzivat sluzby on-line.

 4. Hana napsal:

  Nebyla jsem svědkem, nemůžu posuzovat to, co se opravdu stalo.
  Ale – co kdyby matka požádala stojící v řadě, že potřebuje nakojit, aby ji pak pustili zpět do řady a místo stáni v řadě a kojení ve stoje, si sedla na zajisté přítomné židle, otočila se tak, aby dítě !! mělo klid !!, nerušili ho okolostojící zírající osoby, možná i bacily prskající osoby ??? Vadilo by to někomu?, řekla by něco ochranka ??, max by zařídili, aby ji pak obsloužili přednostně.

  • Magda napsal:

   Taky to na mne dělalo dojem, že matka je dost hysterická a že incident vylíčila po svém. Proč se nezeptali taky toho sekuriťáka a nezveřejnili jeho názor?

  • s napsal:

   Podle jiného článku se sama matka vyjdřila, že seděla na židli, z jedné strany měla kočárek a z druhé vedle ní seděl postarší můž. Dítě sedělo na klíně a hlavičkou prs zakrývalo.

  • ML napsal:

   Osobně nechápu že nejsme na úrovni zemi typu Francie, Izrael, Německo, apod. , kde je naprosto běžné, že ženy těhotné a kojící fronty vůbec nečekají a jsou obslouzeny přednostně. Celý problém by pak ani nenastal. Reálně to skoro nikoho nedrží, a vyjadřuje to správné nastavení priorit ve společnosti.

  • Eliška napsal:

   No už vidím, jak ji budou lidé ochotně pouštět zpátky do řady…To je opravdu naivní představa. Hádám, že realita by byla spíše taková, že pustit zpátky a dokonce třeba před sebe, by byl ochoten tak 1 člověk z 10 a těch zbylých 9 by mělo ještě nepříjemné poznámky na téma, jak si matka svým kojením vynucuje přednostní přístup…Frontu by musela vyčekat znova, protože proč by přece nějaká matka s malým dítětem měla mít v něčem přednost…Ona si za to přece může sama, že si pořídila dítě, tak ať se kouká z fronty poroučet někam, nejlíp do nějaké dobře schované místnosti a pak ať si frontu hezky vystojí znova, to je její vina, že si pořídila takový hendikep jako je dítě, který furt musí jíst…..Úplně si to dokážu představit ty kecy…To už bych to dítě taky radši nakojila ve stoje. A jinak na kojení ve stoje není nic zvláštního, kojit můžou matky v x různých polohách, nevím proč by u toho musela zrovna jen sedět a ještě být nějak natočená, malému dítěti, které má hlad je to putna, jestli vedle někdo stojí nebo ne…

 5. M napsal:

  Obnažování na veřejnosti a ve společnosti je zkrátka společensky nevhodné, jelikož může přivádět okolí do rozpaků.
  Nemá to nic společného s tím, že by někdo bránil matce kojit.
  Míst vhodných ke kojení se jistě najde dostatek, taky dítko mohla přikrmit předem, nebo návštěvu banky o chvíli odložit (většinou matky cyklus potřeb svých dětí znají).

  • Eliška napsal:

   Jenomže mezi obnažováním a nakojením dítěte je prostě rozdíl a není to to samé. Takže pokud nechcete takovou činnost povolit, tak v ní logicky chcete matkám bránit. Míst vhodných ke kojení se nenajde dostatek, jinak by se to opakovaně neřešilo. Navíc ne každá matka bude souhlasit s nějakými vyhrazenými místy pro kojící ženy, jsou to proboha lidi a ne nějací psi, kteří někam mají povoleno chodit a někam ne…Já osobně považuji za společensky více nevhodné, když dospělý člověk upřednostňuje vlastní komfort, který pocitem rozpaků není podle mě až tak narušen, před hladem nebo komfortem malinkého dítěte. Podle mě by toho měl dospělý člověk umět překonat více, než malinké dítě a to i své pocity a i ty nepříjemné… A to, jestli matka mohla dítě přikrmit předem nebo ne, vy opravdu nevíte. Stejně tak nevíte, jestli mohla matka návštěvu banky odložit či ne. A matky samozřejmě cyklus potřeb svých dětí znají, jenomže ony ty děti tak nějak nefungují jako hodinky…

 6. Tom napsal:

  Maruno nebylo Vám příjemné vidět kojící matku…?

  Vy nejste rozhodně normální – je to přeci přirozené….

  to že jste stydlivka – je ale pouze Váš problém a nepřehazujte to na ostatní…

  omg. nikdy jste neviděla nahou ženu nebo muže…?

  • Inka napsal:

   Myslím, že je to velmi intimní záležitost, která na veřejnost skutečně nepatří. Je spousta přirozených věcí, které neprovozujeme na veřejnosti, protože to prostě není vhodné. Paní a jí podobné se evidentně neumí chovat a ještě chtějí, aby se to všem okolo líbilo a tolerovali to.

   • Tereza Kopkova napsal:

    Intimni…? Asi tak stejne jako par drzici se za ruku ci libajici se par na verejnosti. Taktez intimni zalezitost a presto tolerovana. Nemely by se nahodou podle Vas kojici matky zamknout doma a nevylezat ven do te doby nez se jejich dite neprestane kojit..?

    • Eliška napsal:

     Výborný příklad! Je zajímavé, že líbající se páry společnost moc nepohoršují, ale matka kojící dítě ano. Stejně tak se ve společnosti tolerují holky a ženy, které po ulicích chodí polonahé, z mini kraťásků jim kouká polovina zadku, z pod mini šatů jim kouká zadek a tanga, běžně se dnes nosí průhledné oblečení, pod kterým můžete vidět podprsenky a někdy tam ta podprsenka ani není, výstřihy až k pupíku, rozparky až do pasu, místo trika krajkový korzet, v létě máme plavkovou sezonu, kdy každý rok spousta žen odhaluje prsa kvůli opalovaní, ale když chce někde ženská nakojit dítě, tak je to problém…

   • Vašík napsal:

    Paní je nepochybně úplně jedno, zda se vám to líbí, nebo ne, prostě na to má právo, jestli s tím máte problém, hledejte ho v sobě.

   • Eliška napsal:

    Pro někoho je to vysoce intimní záležitost a pro někoho úplně běžná činnost…Někdo to subjektivně vnímá tak, jako by se přítomná matka před ním svlékala do naha, někdo to zase vnímá stejně, jako kdyby přítomná matka strkala dítěti do pusy lahev nebo sušenku. Nikdo nechce, aby se to všem líbilo, postačí když to bude okolí alespoň v rámci svých možností tolerovat a když budou lidé především respektovat fakt, že každá matka má právo na vlastní rozhodnutí a na vlastní způsob i rozvržení péče i krmení dítěte. Dnes musejí některé matky stíhat i více činností a není prostě možné jet pokaždé kvůli kojení domů…

  • Maruna napsal:

   Nic na nikoho nepřehazuji, vyjadřují svůj názor a nepíší o nikom že není normální.

  • Walynger napsal:

   Jedním z rozdílů mezi civilizovaným člověkem a zvířaty je vnímání studu a určitá kultivovanost při uspokojování osobních potřeb. Argumenty propagátorů biologické „přirozenosti “ svými příklady směřují nazpět do období, kdy se člověk teprve začínal civilizovat. Z toho lze vyvodit, že jakákoliv osobní potřeba na animální úrovni by měla být nadřazována nad společenské vnímání daného projevu, o nějakém studu či taktu ani nemluvě. Doporučující odkaz na africké zvyky už ani nepotřebuje komentář.

 7. Honza napsal:

  Osobně mi kojící matka ve frontě nevadí, ale dokážu pochopit ty, kterým je to nepříjemné. Nevím jak to probíhalo, ale dle dostupných informací šlo pochybení jednoho zaměstnance a banka se za něj písemně omluvila a dává možnost kojit i v bance a nabídkou většího soukromí.
  O to méně chápu kojící matky, které se hodlají demonstrativně prokojit pobočkami této banky do médií. Vnímám je jako hysterky, které se snaží tlačit na banku, která se ničeho špatného nedopustila a ještě se za svého zaměstnance omluvila. Taková rebelie za každou cenu ať to stojí co to stojí a padni komu padni. Divná doba, divnej svět.

 8. Katka napsal:

  Překvapuje mne, že v dnešní době, kdy jsou nahá prsa pomalu v každém filmu a ze všech trafik vykukují porno časopisy, ještě někoho pohoršuje kojící matka. Navíc u kojení, pokud se žena nevyvaluje jak na pláži, ani to prso mnoho vidět není.

  • Tereza Kopkova napsal:

   Samozrejme, ze je pohorsuje kojici matka…jelikoz jsou v dnesni dobe prsa vnimana vicemene jako sexualni symbol. A prehlizi se to, k cemu jsou primarne urcena…

 9. Kristýna napsal:

  Nevidím důvod, proč si mám nechat líbit já, když o to nestojím, aby mi matka cpala pod nos svoji nahé prso s pricuclim dítětem. Pracuji v obchodě a je téměř na denním pořádku, že přijde ženská ke kase s pricuclim dítětem a válí ho tam po pultě, přitom může zůstat zalezla někde v ústraní a jit platit až pak, já o ten pohled nestojím a obtěžuje mě to. A to se neděje jen v obchodech, ale úplně všude. Přitom veřejné budovy mají prostory vyhrazené pro matky s dětmi nebo se aspoň můžou přesunout někam do ústraní, já neobtěžuji je, tak bych to samé očekávala od nich.

 10. Rybana napsal:

  Máte pravdu , kdo se na veřejnosti neodhali, jakoby nebyl, ani pes po něm nestekne. Tak se zviditelni a většinou rozpoutá diskuzi. Myslím, že vůbec nejde o kojení, to je až na posledním místě. Podle mě jde manifestaci, o provokaci, taky jsem kojila pokaždé víc jak rok, ale nikdy by mě nenapadlo kojit ve frontě na veřejnost, vždycky, když to bylo nutné, tak v ústraní.

  • Maruna napsal:

   Rybana – neodsuzuji kojení, naopak. Ale některé dnešní matky ( pozor píši některé, než se do mě všichni pustí) vystupují způsobem – já jsem matka a vy se z toho třeba zblázněte. Mě opravdu nezajímají ani matky ani jejich děti . Ať se také nad sebou zamyslí tyto super matky ( opět upozorňuji, že se to netýká všech matek !!) . Nejlépe večer, kdy se s maličkými dětmi nacházejí v restauraci kam si jdou lidé poseďět a v klidu popovídat, ale bohužel nemohou, protože je děti svým křikem apod. ruší. A jejich matky přece nebudou svá dítka které mají být již dávno v postýlce omezovat. Mám také děti a nikdy bych nedovolila, aby obtěžovali svým chováním okolí.
   .

   • Jana napsal:

    Naprosto s Vámi souhlasím. Některé matky se chovají ve stylu: „Já jsem matka, kdo je víc?“ A dávají to všude patřičně najevo. Určitě roční dítě není odķázané jen na mateřské mléko. Když matka věděla, že jde do banky, měla dítěti s sebou vzít nějaké vhodné jídlo, například domácí ovocnou nebo zeleninovou přesnídávku, nebo cokoli jiného, co dítě papá. Určitě tak velké dítě nemuselo mít zrovna mateřské mléko. Ono asi je jednodušší a pohodlnější vytáhnout prsník, než dát si doma s jídlem práci a ještě to tahat s sebou, že? Kojení je super věc, ale ne všude je to vhodné. To, už za chvíli budou chtít chodit kojící matky s dítětem i na večerní představení do Národního divadla, když se jim to zrovna bude hodit. Taky mám děti a taky jsem kojila, ale nesdílím názor, aby matky všude a za všech okolností kojily, a zvláště ty větší děti, co už papají i jiné jídlo. Tohle opravdu zavání silnou hysterii.

    • Vašík napsal:

     kojení je vhodné prakticky všude, kde není dítě nějak ohroženo, což v bance asi není

    • Eliška napsal:

     Hysterií spíše trochu zavání Váš komentář. Děláte z toho všeobecnou záležitost (všude a za všech okolností kojily), i když to tak není. Ty matky mohou mít mnoho důvodů, proč ke kojení někde na veřejnosti přistoupí. Ta matka dítěti nedala žádný příkrm třeba proto, že už svůj příkrm dostalo dříve. Nebo protože ho tam nechtěla krmit někde ve stoje lžičkou a nechtěla kvůli tomu opouštět frontu, aby ji pak musela vystát znova. Nebo si ho prostě nestihla vzít/připravit. Nebo i finanční stránka může hrát roli, nebudu přece kupovat zbytečně příkrm, když mám dostatek kvalitního mléka, které je zadarmo. Další roli může hrát zdravotní stav dítěte. Dnes jsou u dětí různé potravinové alergie a intolerance odhalovány ve velmi nízkém věku a nejlepší stravou pro takové dítě pak je mateřské mléko… Vy říkáte, že vytáhnout prso je jednodušší než připravit příkrm, někdo to zase vnímá naopak. Pokud prostě některé ženy chtějí kojit někde v ústraní, tak prosím, ale jiné ženy se zas nechtějí 10x denně někam schovávat, tak by jim to neměl nikdo přikazovat. Některé ženy ani tu možnost nebo čas se x krát denně někam schovat nemají. Já netvrdím, že každá kojící matka by měla venku mávat prsama, jak se zlíbí, ale pokud nějaká matka potřebuje nakrmit své dítě a potřebuje nebo chce ho nakojit, nikdo by ji za to neměl vykazovat z banky nebo z fronty nebo ji jinak postihovat…

 11. Martina napsal:

  Souhlas s článkem, nechápu jak to někomu může vadit kojící žena.

 12. Rybana napsal:

  Máte pravdu, zvířata taky kojí a nehledí na to, kde jsou a kdo je okolo. Zvířata se taky neohlizeji na okolí, když se paří. Kdy to začne mezi lidmi? Budeme to omlouvat, že to je přirozené?

 13. Eva napsal:

  Kojila jsem syna dva roky, myslím, že ne každá dnešní biomatka, kojící nesoudně dítě kdykoliv a kdekoliv, bude tak dlouho kojit. Nikdy mně ovšem nenapadlo kojit nepohodlně pro dítě i pro mě na veřejnosti. Syn jedl cca každé tři hodiny (pro bio“ – tento interval lze velice snadno dítě naučit, pokud se o něj ovšem zajímám) a já jsem si dokázala čas na vyřizování vycházky apod. rozvrhnout tak, aby se to stihlo mezi tím. Nechápu některé dnešní matky, co na tom vidí za vědu. Pokud ovšem kromě banky nepotřebují ještě projít obchodní galerie a dvě hodiny probírat nesmysly s kamarádkou v kavárně. To pak lze samozřejmě stihnout těžko.

 14. Alena napsal:

  Ach jo, tak většině vadí kojící matka, to je mi teda líto. Moc tomu nerozumím, kojím dvouletáka a samozřejmě s sebou nosím jídlo, ale když někde stojím frontu nebo jedu delší cestu, tak ho to uklidní, to je snad lepší než plačící dítě. Samozřejmě nejásám, že kojím na veřejnosti, ale mám ráda spokojené děti, co je na tom tak pohoršujícího? A vždyt se přece nemusíte koukat. Nejsem žádná biomatka, ale tohle mi vždy přišlo naprosto normální, naopak se mi to zdálo hezký, nikdy by mě nenapadlo, že to tolika lidem může vadit a ještě matkám které své děti kojily???

 15. MagdaS napsal:

  Kojení na veřejnosti ano, ale rozhodně ne vždy. Jsou situace, kde se to nehodí. Jako se v některých situacích nehodí jíst, pít či dělat cokoli dalšího.

 16. Eman napsal:

  Kojení je v pořádku a čím déle tím asi lépe, proti tomu nic. Chce to ale trochu soudnosti a možná i cudnosti. Kojení je privátní věc, a to že to někomu dalšímu není příjemné je přeci také v pořádku a není třeba jej/jí označovat nenávistnými výroky, tak jak tu v diskuzi vidíme…

 17. Kateřina Mohr napsal:

  Vy jste všichni hrozně chytří, ale nikdo z vás netuší, v jakém rozpoložení se dítě nacházelo!
  Některé děti se v tomto věku teprve učí brát pevnou stravu jako něco, co je zasytí, mléko je stále pro ne hlavní potravou. Pokud rostou zuby , můžou odmítat pevnou stravu i několik dni až týdnů. Také na ne působí cizí prostředí a lidé kolem nich. Moje dcera se některých obličejů děsí, zvlášť pokud je nedospaná..
  většina matek s malými dětmi nemá možnost dítě někde odložit a jít zarizovat bez nich …
  Já jsem také kojila , dokud jsem mohla. Moje dítě bylo x měsíců spokojeno jen u prsu, nešla odložit a sama spinkala nejdéle 20min. S takovým ditetem si kojeni naplanovat opravdu nejde. X krát jsem musela kojit na veřejnosti a neuvěřitelně mě to stresovalo. Opravdu si nemyslím , ze si matky užívají tu vteřinu, kdy je prso vidět , než se do nej mimi zakousne…
  Zajímavé je , ze nejvíce znechucenych pohledu a komentářů pocházelo vždy od žen ..

Přidávání komentářů není povoleno