Aleš Rozehnal: Kojení na veřejnosti je adekvátní vždy, rozhoduje vůle matky

Napsal/a Aleš Rozehnal 13. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Česká republika není jedinou zemí, kde kojení na veřejnosti způsobilo problémy. Přístup veřejnosti a právní ochrana tohoto jevu se liší země od země. Ve většině západních zemí je kojení na veřejnosti veřejně akceptováno a není považováno za problém. Ve většině těchto zemí je také kojení na veřejnosti poskytována právní ochrana. V afrických zemích se jedná téměř o nikým nezpochybňovaný standard, naproti tomu v Saúdské Arábii je to zákonem výslovně zakázáno.

Téma se připomnělo incidentem, kdy ženu, která ve frontě na pobočce pražské Raiffeisenbank kojila svou dceru, ochranka z banky vykázala. Jako důvod ochranka uvedla, že přítomným mužům bylo velmi nepříjemné, když vedle nich kojila. Banka následně uvedla, že ji situace mrzí. Matka ale podle ní měla požádat, aby jí pro kojení poskytli adekvátní místo.

Skrývat se na toaletě?

Podívejme se blíže za hranice. Ve Spolkové republice Německo je přípustnost kojení na veřejnosti dovozována z ustanovení ústavy, které přibližně odpovídá ustanovení české Listiny základních práva a svobod, podle které rodiče, kteří pečují o děti, mají právo na pomoc státu.

Mateřské mléko je pro děti nejlepším zdrojem potravy, který jim nabízí dokonalou, snadno stravitelnou výživu, snižuje riziko nemocí a alergií. Blízkost matky a dítěte při kojení a jejich oční kontakt pomáhá vytvořit mateřské pouto a děti se díky tomu cítí bezpečněji. Matkám tlumí krvácení, riziko rakoviny a pomáhá snížit hmotnost. Kojení také přináší mimořádné úspory na výdajích veřejné zdravotní péče.

Z tohoto důvodu je v zájmu společnosti kojení chránit a propagovat. Společnost musí vytvářet prostředí, ve kterém se budou matky cítit při kojení bezpečné a nediskriminované. Pokud by nebylo umožněno matkám kojit na veřejnosti, znamenalo by to, že nemohou udržovat sociální vazby mimo svůj domov bez strachu, že se v případě potřeby budou muset skrývat na toaletě či podobném místě.

I z tohoto důvodu musí být kojení na veřejnosti podporováno a chráněno tak, aby matky kojily po celou doporučenou dobu.

O adekvátním místě rozhoduje matka

Odpůrci kojení na veřejnosti tvrdí, že ženská prsa, stejně tak jako další intimní části těla, by měla být na veřejnosti zahalena. Z tohoto důvodu je podle nich veřejné kojení, i když je činěno z důvodu výživy dítěte, špatné a nevhodné a vzbuzuje rozpaky okolostojících lidí.

Matky, které veřejně kojí, tak však nečiní pro své potěšení, ale proto, aby nakrmily své děti. To jim musí být umožněno kdykoli je dítě hladové bez ohledu na to, kde se matka právě nachází.

Ochranka banky při vykázání kojící klientky postupovala protiprávně, protože v důsledku jejího chování byl klientce poskytnut nižší standard služeb, což je diskriminačním jednáním.

Bylo ale pochybné i z morálního hlediska, protože při rozhodování, zda upřednostnit péči o malé dítě nebo poněkud pokrytecké pohodlí okolostojících mužů, upřednostnila komfort svých mužských klientů.

Stejně pochybné je ale i následné chování banky, protože vyžadovat po matce, aby se domáhala poskytnutí adekvátního místo ke kojení, je rovněž diskriminační, protože adekvátním místem ke kojení je to místo, které za adekvátní považuje sama matka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)