Agrofert měl vloni zisk 3,76 miliardy, kolik získal na dotacích se ještě uvidí

Koncernu Agrofert loni meziročně klesly konsolidované tržby o 0,7 procenta na 160,98 miliardy korun. Zisk klesl o 16 procent na 3,76 miliardy korun, oznámila firma. I když sama na svých stránkách slibuje, že „kompletní dokument bude zveřejněn v průběhu června 2021“, z výroční zprávy je zatím k dispozici jen náhledová úvodní strana. Agrofert je pod drobnohledem zejména s ohledem na střet zájmů politika, českého premiéra a svého majitele Andreje Babiše. Koncern Agrofert je uložen ve svěřenských fondech premiéra Andreje Babiše (ANO).

I když firmy formálně nejsou jeho majetkem, stále je beneficientem fondu, což znamená, že veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi. To potvrdil i audit Evropské komise a následná rezoluce Evropského parlamentu. Jak Agrofert, tak Babiš tvrdí, že nad rámec svěřenských fondů nemají spolu již nic společného. Za rok 2019 byly Agrofertu vyplaceny dotace v celkovém objemu 1,97 miliardy korun, kolik to bylo vloni by se mělo ukázat brzy.

Novinky.cz: Agrofertu klesl zisk o 16 procent na 3,8 miliardyLoni firmě poklesly konsolidované tržby o 1,06 miliardy korun, hlavně kvůli jejich snížení v chemickém segmentu. To bylo podle Hanzelky částečně kompenzované nárůstem v zemědělství a potravinářství. Podle něj snížil koncern dluhy u bank o 5,89 miliardy korun na aktuálních 33,8 miliardy korun. Koncern sdružuje 198 ovládaných společností, jednu spoluovládanou a šest firem pod podstatným vlivem. Kromě zemědělství a potravinářství vlastní také lesnické společnosti, podniká v pozemních technologiích a technice, logistice, dopravě či v médiích.

300znaku.cz

Vše podstatné v glosách redaktorů HlídacíPes.org