Jak pravdomluvné jsou politické strany a který politik nejvíc mlží. Zjistíte v interaktivním grafu

Napsal/a Robert Břešťan 16. září 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Kampaň před krajskými a senátními volbami je v plném proudu, politické debaty se vedou v televizích i na náměstích při setkáních s občany. Je dobré vědět, kdo je kdo a také, co od daného politika či politické strany na škále pravda a lež čekat.

To, jak pravdomluvné jsou politické strany a jednotliví politici, lze vyčíst z jejich veřejných výroků, které dlouhodobě ověřuje projekt Demagog.cz. Jeho data pak do níže uvedené vizuální podoby převedl Pavel Oborský na webu jakmluvi.cz. Interaktivní grafy zveřejňujeme s jeho souhlasem. Největší podíl mlžení vykazují dlouhodobě v průměru kandidáti hnutí ANO 2011, nejméně pravdomluvná je SPD.

V níže uvedené statistice pravdomluvnosti či mlžení konkrétních politiků a političek zaujme 28% podíl mlžení u výroků ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové, pravdomluvnost má u ní 65 %. Premiér Andrej Babiš mlží statisticky vzato ve 20 % svých výroků, pravdomluvný je v 60 % výroků.

Pravdomluvnost = pravdivé výroky / celkový počet ověřitelných výroků

Mlžení = neověřitelné výroky / celkový počet výroků

Více k metodice ZDE. Grafika zahrnuje dlouhé období ověřování výroků, figurují v ní proto i dnes již neaktivní politici. Díky tomu však zároveň zachycuje dlouhodobou pravdomluvnost tuzemských politiků a političek, respektive politických stran.

Vizualizace pravdomluvnosti politických stran
Najedete-li myší na kruhy v grafu, zobrazí se vám nápověda. Jednotlivé strany můžete skrýt kliknutím na legendu. Vyzkoušejte si i tlačítka pod grafem. Osa mlžení zobrazuje podíl neověřitelných výroků. Osa pravdomluvnost zobrazuje podíl pravdivých výroků z výroků, které bylo možné ověřit. Velikost kruhu odráží počet hodnocených výroků. 

Vizualizace pravdomluvnosti politiků:

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)