Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebookový profil Jiřího Stracha, zdroj

Za Anděl páně 2 má jít režisér před církevní soud? Proti nechápavosti ani ministerstvo vnitra nepomůže

GLOSA Tahle „informace“ mezi svátky možná trochu zapadla a tak se sluší připomenout. Část tuzemské veřejnosti tuze pobouřilo zjištění, že režisér Jiří Strach a kardinál Dominik Duka mají jít kvůli pohádce Anděl páně 2 před církevní soud. Prý „za hanobení křesťanských symbolů a pohoršování věřících“.

Nezabere mnoho času zjisti, že s tímto objevem přišel už před koncem roku web Tisíckráte.cz. Ti, kdo tento Tisíckráte znají, jsou už doma. Stručně řečeno, je to takový katolický Infobaden.

Stačí připomenout pozdvižení, jež autoři (kteří zůstávají v anonymitě) způsobili, když přišli se zaručenou informací, že Katolický týdeník k číslu předcházejícímu výročí upálení Jana Husa naschvál přibalil předplatitelům sirky. V redakci Katolického týdeníku prý poté nestíhali zvedat telefony – snad i z Arcibiskupství pražského.

Těm, kdo o Tisíckráte sice nikdy neslyšeli, ale mají přístup na internet a pobrali alespoň něco mediální gramotnosti, by mělo stačit málo, aby též rychle naznali, jak se „v kauze Anděl páně“ věci mají.

Výmluvné jsou věty jako: „Byli jsme nakupovat před svátky náboženskou literaturu a ponožky. No a když jsem viděl, že v poledne začíná v jednom ze sálů kina anděl páně, chtěl jsem se k této modlitbě připojit. Bylo mi trochu divné, že by se za účast mělo platit a že to má trvat sto minut. Myslel jsem, že tam bude i růženec, adorace a občerstvení. Nejvíc si vyčítám, že jsem dovnitř vzal i děti,“ uvádí zjevně roztřesený Karel Vilímec z Prahy, který nakonec s manželkou napsali udání k církevnímu soudu.

Jako vtip to pochopitelně vzal i režisér Jiří Strach, který odkaz na text na svém Facebooku doprovodil výkřikem „ A hurá do Kostnice!!!“ (doprovozený pro jistotu smajlíkem).

strach-fcb

Jenže – na jeho profilu se poté strhla mela několika stovek komentářů, kde mezi sebou soupeřili ti, kteří pochopili, a ti, kteří ne (a kteří se neobtěžují číst ani původní text, ani ostatní komentáře, ale zato mají okamžitě o tématu jasno).

Dva příklady za všechny:

„Pane Strachu, nevím zda Vám toto pomůže, ale stojím při Vás.“

„Probudila se nám inkvizice, někomu leží úspěch na duši.“

Na informaci o církevním soudu ovšem skočila například i redakce Týden.cz. Tam ale po čase prozřeli a původní text už k nalezení není, byl odstraněn.

To web Krajskelisty.cz (pobočka Parlamentních listů) si s relevancí zpráv hlavu nikdy nedělá a tak je tahle „klikací zpráva“ – vyšla dokonce až 3. 1. 2017 – na jejich stránkách stále k nalezení (cudná zmínka, že Tisíckráte je satirický web je až v poslední větě).

I tenhle humorný kousek jen potvrzuje, že v době záplavy nejrůznějších informací, mají lidé značný problém odlišit omyl, nepravdu, lež, hoax, dezinformaci, propagandu od důvěryhodné, ověřené zprávy.

Faktem na celé strachovské story je alespoň to, že Metropolitní církevní soud Arcidiecéze pražské k překvapení mnohých skutečně existuje.

Většinou však na základě podané žaloby přezkoumává platnost či neplatnost manželství. Rozhodně nemá v popisu práce upalování nehodných režisérů.

Ministerstvo vnitra to se svou „agenturou na uvádění věcí na pravou míru“ (Centrem proti terorismu a hybridním hrozbám) zkrátka nebude mít v Česku lehké.

 


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře