Viceguvernér ČNB Hampl: Fitness, zlodějna a úplatkářství v Česku. A kdy bude líp

Napsal/a Mojmír Hampl 9. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Tahle příhoda se mi stala už asi třikrát v jedné pražské tělocvičné. Chodím tam občas. Při pohledu na sebe vím moc dobře, že bych měl častěji, což je ale jiný příběh…

V moderních šatnách jsou kromě skříněk s elektronickým zámkem, který se občas zasekne – to je vždy příjemné zpestření závěru rutinního cvičení – též sympatické malé polstrované lavice. Na nich sedím, když se obouvám.

Asi nejsem správný Čech

Protože jdu vesměs z práce, mám nejčastěji boty kožené a šněrovací a ty vždy potřebují na nohu trochu pomoct. Jedním ze zásadních objevů naší civilizace je proto lžíce na boty, obyčejné nazouvátko.

Pro mě přelomový vynález srovnatelný s kufrem na kolečkách a mincí jako zálohou na nákupní vozík v supermarketu, aby ho lidé spořádaně vraceli stále na stejné místo.

Tak se ptám opakovaně na recepci milých slečen, jestli by při tom všem nóbl vybavení tělocvičny nešlo dát ke každé lavici jednu malou lžíci na boty. Že by mi na závěr takový halířový detail velmi pomohl a komfort pohodlného obouvání bych ocenil. Následuje šokující odpověď: „Ale ano. Dávali jsme je tam víckrát, ale lidé je vždycky sebrali.“

Po čase jsem tam kupodivu jedno malé šedé plastové nazouvátko objevil. Časy se změnily, zajásal jsem v duchu. Ale ne. Příště už zase nebylo. Rychlost mizení tohoto miniaturního nesmyslu v šatně je fascinující.

Promiňte, asi nejsem správný Čech, protože naprosto nechápu, jak může někoho napadnout sbalit si do tašky prohnutý kus umělé hmoty, který obouval několik zpocených končetin. Jenže lidí, kteří mají tento stupidní nápad, evidentně není úplně málo. To znamená, že máme systémový problém.

Není to nic objevného, řada lidí by vám dala jiné a lepší příklady z tisíců běžných situací v naší zemi. Ale právě proto je důležité si zcela jasně říct, že tato lžíce o nás jako metafora říká něco podstatného.

Ne extrémy, ale průměr

Žádnou zemi na světě nelze nikdy soudit podle extrémů, ale jen podle toho, jak funguje v průměru, běžně. Česko nebylo jako Havel, ani jako Gottwald, stejně jako Británie nebyla jako Jack Rozparovač, ani jako Churchill a Amerika ani jako Al Capone, ale ani jako Martin Luther King.

Extrémy umažte, pak uvidíte pravdu. A ta pravda o nás je v tomto ohledu pořád poněkud smutná, byť vidím za poslední dvě dekády obrovský skok kupředu.

V minulosti jsem míval pocit, že vláda, která bojuje proti korupci, bojuje nutně tak trochu sama proti sobě a sama se sebou. Ale platí to i pro národ. Když se lidé rozhodnou zatočit se „všudypřítomnou korupcí“, musí zatočit sami se sebou.

A ne – v české tradici černého pasažérství – jen s těmi vedle. Takže moji milí: vy, co jste spravedlivě naštvaní na to, jak všude bují zlodějna a úplatkářství, zamyslete se.  Hrůza není možnost, že zloději jsou ti nahoře, ale že jsou to ti dole, vaši známí a blízcí.

Do mudrování o tom, kdy konečně bude naše jinak krásná země lepší, a kdy budeme na sebe zase trošku víc hrdí, vám přidám malý tip. Česko bude lepší, až se nebudou z fitness center ztrácet lžíce na boty! Obávám se jen, že v tom žádná vláda nic neudělá. Je složená z podobného vzorku lidí, kteří do těch tělocvičen chodí.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)