Jak ústecká kultura nakupuje „IT služby“ na úrovni 7. třídy: Převod dokumentu do .pdf za šest stovek

Napsal/a Robert Malecký 28. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

„Nainstalujte mi do telefonu aplikaci Geocaching.“ Není problém – v ústeckém Domě kultury za 906 korun. Převod dokumentů z textového souboru do formátu .pdf, což je operace na jedno klinutí, kterou se učí už žáci na základní škole – šest stovek. Hospodaření s veřejnými prostředky v příspěvkové organizaci města vzbuzuje úsměvy, ale taky podezření na nehospodárné nakládání s financemi.

Na způsob, jakým Kulturní středisko města Ústí nad Labem nakupuje externí služby, na svém blogu upozornil ústecký učitel Martin Nosek. K údajům se dostal na základě žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Kulturní středisko města Ústí nad Labem si najímá externího IT specialistu, pana Vinše, na IT správu a nákup služeb a zboží. Příspěvková organizace s ním nemá uzavřenu žádnou smlouvu a vše probíhá na základě ústních objednávek již zhruba pět let, tedy od roku 2012,“ uvádí na blogu Martin Nosek.

PC all in one

V letech 2012–2016 fakturoval Petr Vinš kulturní příspěvkovce služby a nákupy zboží v celkové hodnotě 490.463,06,– Kč. Noskovi se ovšem v rámci žádostí o informace podařilo získat jen vzorek faktur pokrývajících období 28 ze zhruba šedesáti měsíců.

Nosek uvádí, že součástí faktur je kromě služeb také dodání blíže neurčené techniky, většinou označené například jako „PC All in one“, „kabel“, „flash disk Kingston“ – ovšem bez jakýchkoli bez dalších detailů. „Z faktur tedy není zřejmé, jaká technika byla pro organizaci zakoupena a zda vůbec za cenu na trhu obvyklou. Objednávky ze strany příspěvkové organizace neexistují,“ tvrdí Nosek.

Zapněte mi telefon a dejte ho nabíjet

O jaké konkrétní položky jde?

Tak například nainstalování aplikace Geocaching, což je program na zábavné turistické vyhledávání tzv. kešek v terénu, do mobilního telefonu zaměstnankyně Bořutové stálo 907 Kč. Dodavatel rovněž paní Bořutové ukázal, jak se vypaluje CD ROM – za 605 korun. Další tři stovky jsou pak za ukázku, jak se ve Wordu nastavuje obtékání textu kolem obrázku.


Podívejte se na ukázky faktur, které Martin Nosek získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím:

Zdroj: http://martinnosek1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=610597


Jednou z položek, které zaměstnankyně Bořutová potřebovala ovládnout, je pak vypnutí zvuku u počítače.

Služby se týkají i běžných činností, které byly pořízeny přímo pro ředitele Ivana Dostála (ODS). V září loňského roku mu Dům kultury koupil iPhone za 19.999 Kč. Dalších dva a půl tisíce ale město zaplatilo za to, že Petr Vinš telefon zapnul, vložil do něho SIM kartu a dal telefon na nabíječku.

Konkrétně na faktuře stojí „příprava Iphone pan Dostál“ 2,5 hodiny a další „příprava nového telefonu p. Dostál“ 1 hodina, ale také například „test nabíjení mobilu“ 0,5 hodiny.

„To nám dělá neustále.“

Ředitel Ivan Dostál na zveřejněných částkách nic podivného nevidí. „Nevím, jaký je pan Nosek odborník. Pro mě je to jen šťoural, který se zoufale snaží něco vyšťourat, aby byl někde poplácán po rameně,“ uvedl pro HlídacíPes.org Dostál.

Na fakturách prý není nic, co by nebylo v souladu se zákonem. „Pokud tam něco takového našel, ať mi to sdělí a my podle toho budeme jednat. Jestliže se mu to jenom zdá takový nebo takový, ať si to nechá pro sebe, nevím, proč bychom se s ním o tom měli bavit. Toto nám dělá neustále,“ dodal ředitel ústeckého Domu kultury.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)