Tvrdíkovi právníci kvůli Číně hrozí žalobou i českému poslanci. Zastrašují mě, říká

Napsal/a Robert Malecký 29. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

DOKUMENT UVNITŘ. Několik českých médií, ale také například poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek obdrželi v minulých dnech předžalobní výzvu, aby se zdrželi informování o společnosti CEFC ve spojitosti s čínskou vojenskou rozvědkou. Výzvu jménem čínské společnosti rozesílá advokát Radek Pokorný a vedle žaloby v ní hrozí i možným trestněprávním postihem.

Marek Ženíšek napsal komentář „Zavřené dveře a pandí demokracie“, který 4. března otiskl zpravodajský server Echo24. V něm doslova stálo:

„Jeden by se divil. To by ale nesmělo být veřejným tajemstvím, že si Miloš Zeman z návštěvy Číny přivezl kromě příslibu pandy pro pražskou zoo i poradce pro čínské otázky. Ten byl mimochodem v minulosti předsedou organizace China Association for International Friendly Contacts (CAIFC), podle všeho napojené na vojenskou rozvědku Čínské lidové armády. A premiér tomu jen přihlíží, ba dokonce pomáhá. Nedivíme se, jeho poradcem pro čínské vztahy je Jaroslav Tvrdík.“


Podívejte se na dopis advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři


A ačkoli Ženíšek nikoho nejmenoval, vzápětí přišla předžalobní výzva. V ní advokát Radek Pokorný, který zastupuje CEFC, ale patří také k lidem blízkým premiéru Sobotkovi, už mluví o zcela konkrétní osobě. „Informace o předsedovi představenstva čínské CEFC (pan Jie Ťien-ming), o kterém se v citaci hovoří, je nepravdivá. Podle vyjádření klienta pan Jie Ťien-ming nikdy v organizaci CAIFC nepůsobil,“ píše advokát Pokorný.

Následuje obvyklá sada pohrůžek: zdržte se dalšího vyjadřování, článek stáhněte, vydejte prohlášení, že byl článek nepravdivý. Následovat mohou občanskoprávní, ale i trestněprávní kroky.

„Mohu potvrdit, ze jsme na základě pokynu klienta vyzvali některá media, aby svá v textech uvedená tvrzení doložila, neboť dle názoru klienta jsou nepravdivá a neprokázaná,“ uvedl na dotaz redakce HlídacíPes.org advokát Pokorný.

Ženíšek: Je to zastrašování

Jinak to ovšem vidí poslanec Ženíšek i oslovená média. „Pikantní na celé věci je fakt, že já se v komentáři vůbec o CEFC, ani jmenovitě o jejím řediteli nezmiňuji. Z toho usuzuji, ze pánům Tvrdíkovi i Pokornému vadí spíše interpelace na premiéra, kterou jsem též podal,“ řekl Ženíšek. (Text jeho písemné interpelace najdete zde.)

Podle poslance jde ze strany CEFC o zastrašování. „Je to taková odzkoušená komunistická metoda – zastrašovat lidi – kterou si CEFC z Činy s sebou přivezla,“ řekl.

Ředitel vydavatelství Echo24 Dalibor Balšínek řekl, že redakce do Ženíškova komentáře doplnila zdroje, které pravdivost uvedených tvrzení potvrzují. Komentář na stránce zůstal, předmětný text má nyní tuto podobu: „Ten byl údajně v minulosti místopředsedou organizace China Association for International Friendly Contacts (CAIFC) – jak uvádí např. renomovaná agentura Bloomberg –,  např. podle publikace vydané prestižním nakladatelstvím Oxford University Press napojené na vojenskou rozvědku Čínské lidové armády. A premiér tomu jen přihlíží, ba dokonce pomáhá.“

Vazby CEFC na čínskou vojenskou rozvědku jsou popsány i v odborných studiích respektovaných institucí jako je think-tank Project2049 i zprávách renomovaných světových médií jako je National Interest nebo The Diplomat. Ve svém textu pro HlídacíPes.org to uvádí sinolog Martin Hála.


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Janecek-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)