Psí týden: Ozbrojení uprchlíci pašují do Evropy drogy a další mýty o muslimech

Napsal/a Ondřej Neumann 19. prosince 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Nejčtenější texty končícího týdne souvisí s uprchlickou krizí. Konkrétně skvělé analýzy z klávesnice islamoložky Zory Hesové a text Roberta Maleckého o velkém přešlapu kolegy z Aktuálně.cz. Publikovali jsme toho pochopitelně mnohem více… 

  • V téměř rok trvajících debatách o islamistickém terorismu a kolem uprchlické krize zaznívá řada zjednodušení a fám, které už jen tím, že jsou donekonečna opakovány, získaly jakýsi punc věrohodnosti. Neustále slyšíme, že muslimové se do Evropy neintegrují, rychle se množí, žijí odděleně v jakýchsi paralelních společnostech, zavádějí šaríu, prosazují tzv. no-go zóny, jejich třetí generace se radikalizuje, integrační modely selhávají. Co je na tom pravdy a v čem tkví skutečné problémy? Islamoložka Zora Hesová ve dvou textech pro HlídacíPes.org rozebralo jedno tvrzení po druhém. Čtěte Muslimové a mýty o jejich integraci do evropské společnostiIslámská identita muslimů v Evropě.

 

  • Uprchlíci do Evropy pašují drogy a nebezpečné zbraně, například zapalovače. Toto poselství internetovému deníku Aktuálně.cz předal šéf českého kontingentu na slovinsko-chorvatské hranici, policista David Předota. Zjištění by to bylo samo o sobě závažné, kdyby celý rozhovor, který s Předotou vedl redaktor Mikuláš Klang, nevykazoval závažné vady. Působí jako špatně odvedená P.R. práce pro ministerstvo vnitra, což by mohlo být úsměvné, pokud by to nebyla typická ukázka strašení veřejnosti, jakého se média v posledních měsících dopouštějí. Tvrzení policisty Předoty i výkon redaktora Klanga rozebral Robert Malecký v textu “U uprchlíků jsme našli drogy v podrážkách.” Špatně odvedené promo pro ministerstvo vnitra.

 

  • Jak je to s uprchlíky z pohledu statistiky jsme ukázali v materiálu Tvrdá data o uprchlících a imigrantech: kdo, odkud, kam a kolik. Co z dat vyplývá? Na svém vrcholu byl počet žadatelů o azyl v Evropě v roce 1992 a následně i v roce 2001. V dalších letech se poté počet nově příchozích žadatelů ustálil kolem 200 tisíc. To se změnilo opět s rokem 2013… Ukazují to statistiky, jež z dostupných světových statistik shromáždila společnost Helgi Library.

 

  • Pan Neviditelný. Nový šéf pražské muslimské obce Mohamed Abdel Mageed je všechno, jen ne veřejně aktivní zástupce komunity. Funkce se ujal už před víc než rokem, přesto se jeho jméno v českých médiích prakticky nevyskytuje. Vystudovaný lékař, podle serveru Echo24 původem z Palestiny, v Česku podniká v několika společnostech, jejichž hlavní náplní je vedle architektonické činnosti obchod. Blíže se s jeho aktivitami můžete seznámit v našich pavučinách byznysu.

 

  • Ruská ambasáda rok poté. Počet zaměstnanců zůstává nadále nebývale vysoký. I když se počet zaměstnanců ruské ambasády v Česku meziročně mírně snížil, nadále zůstává – slovy poslance Ivana Gabala – „reliktem okupační mocnosti“. Přesně před rokem HlídacíPes.org upozornil na to, že ruská ambasáda v Praze má vůbec největší počet zaměstnanců ze všech zahraničních zastoupení v ČR. Meziročně se mnoho nezměnilo. Zatímco vloni ruské velvyslanectví zaměstnávalo 142 akreditovaných diplomatických i nediplomatických pracovníků, aktuálně je to 140 osob…

 

 

  • Stát spravuje desítky firem s mnohamiliardovými obraty, ale nemá pro to stanovenou žádnou vlastnickou politiku, ani principy odměňování dosazených manažerů a dalších členů vedení, kritizuje vládu Nejvyšší kontrolní úřad. Konkrétně kritika směřuje na ministerstva financí, průmyslu a zemědělství, na jejichž výkon akcionářských práv v letech 2013 – 2015 se kontrola NKÚ zaměřila. „Nejvyšší kontroloři“ prověřili správu majetkových účastí státu v celkem 31 firmách v hodnotě 106 miliard korun. „Současné kompetence NKÚ neumožnily prověřit hospodaření těchto firem, plnění konkrétních pracovních smluv ani odměňování manažerů – členů představenstva nebo členů dozorčích rad,“ upozorňuje mluvčí NKÚ Olga Málková.

 

 

  • Kdo si chce v rámci exkurze do prostor Pražského hradu uspořádat raut, může. Musí si ho ale zaplatit sám. Prohlídka je jinak zdarma… Tento poněkud paradoxní závěr plyne z korespondence s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem na téma „zájezdu z Osvětiman“, jenž po demonstraci 17. listopadu zavítal na Pražský hrad a v reprezentačních prostorech se dočkal pohoštění. Více v textu Ani měsíc po zájezdu z Osvětiman nejsou jasné okolnosti rautu na Pražském hradě.

 

  • Vláda v listopadu schválila návrh poslanců Martina Kolovratníka, Jana Birkeho, Zbyňka Stanjury, Františka Laudáta a dalších, který má urychlit vyvlastňování pozemků vhodných pro výstavbu silnic či energetickou infrastrukturu. Proti úmyslu uzákonit snadnější vyvlastňování již protestoval Svaz vlastníků půdy. Agrární analytik Petr Havel v textu pro HlídacíPes.org píše o hrozící “degradaci pojmu vlastnictví”.

 

  • Architektka Věra Machoninová 14. prosince převezme Poctu České komory architektů. Za nadčasové dílo i jako upozornění na to, že „některým dílům Věry Machoninové bohužel doba nepřeje“. Porota České komory architektů tím připomněla i nedávnou snahu ministerstva financí prodat část hotelu Thermal a změnit tak celek unikátního architektonického komplexu. Prohlédněte si fotogalerii Hotel Thermal a ocenění pro brutalismus Věry Machoninové.


Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)