Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Fotogalerie: Hotel Thermal a ocenění pro brutalismus Věry Machoninové

Architektka Věra Machoninová 14. prosince převezme Poctu České komory architektů. Za nadčasové dílo i jako upozornění na to, že „některým dílům Věry Machoninové bohužel doba nepřeje“.

Porota České komory architektů tím připomněla i nedávnou snahu ministerstva financí prodat část hotelu Thermal a změnit tak celek unikátního architektonického komplexu. HlídacíPes.org se tématu v minulosti také věnoval.

„Oceněním Věry Machoninové chce porota rovněž upozornit na osobité kvality vrcholných projevů architektury brutalismu 70. a 80. let, které v povědomí veřejnosti dosud nejsou plně uznávány jako hodnoty, které je třeba oceňovat a chránit,“ říká předseda poroty Adam Gebrian.

Ve hře o svou budoucnost jsou podle něj i další známé stavby Věry Machoninové – například české velvyslanectví v Berlíně či k obchodní dům Kotva.

„Porota cítí povinnost připomenout majitelům a správcům těchto objektů, že se jedná o díla výjimečných architektonických kvalit, která jsou již dnes, necelého půl století po svém dokončení, součástí českých kulturních hodnot, a proto by k nim a k jejich rekonstrukcím a adaptacím mělo být přistupováno adekvátním způsobem,“ upozorňuje Gebrian.


Unikátní architektura i vnitřní vybavení karlovarského hotelu Thermal na dobových záběrech, fotografie ze stavby, reprinty původních výkresů. Ze soukromého archivu architektky Věry Machoninové. Všechna práva vyhrazena.


Ing. arch. Věra Machoninová (* 1928 Strakonice)

Architektka Věra Machoninová vystudovala Fakultu architektury a pozemního stavitelství na ČVUT v Praze (1952). Mezi lety 1952 a 1967 působila ve Státním projektovém ústavu v Praze. Roku 1967 se svým manželem, architektem Vladimírem Machoninem, založila ateliér Alfa. Ten se profiloval především úspěchem v několika architektonických soutěžích, na jejichž základě vznikly mimořádně kvalitní stavby (např. hotel Thermal či obchodní dům Kotva). V jejich tvorbě se odráží především láska k experimentování s novými materiály a obrovský smysl pro detail. Po roce 1970 se manželé Machoninovi z politických důvodů nemohli již dále architektonických soutěží účastnit ani veřejně vystupovat či publikovat. Důvodem byl vysoký morální kredit obou osobností, když odmítly podepsat souhlas se sovětskou okupací v roce 1968. Až do revoluce v roce 1989 architektka Machoninová pracovala v Projektovém ústavu hl. m. Prahy.

(text: ČKA)

Všechny velké objekty, na jejichž vzniku se Věra Machoninová podílela, dodnes plní svou funkc, pro niž byly navrženy.

Nejvýznamnější stavby:

1964–1977 – Hotel Thermal v Karlových Varech

1968–1978 – Vlastní dům na Praze 5

1968–1981 – Dům bytové kultury v Praze 4

1969–1976 – Dům Otomara Krejči v Praze Bubenči

1969–1975 – Obchodní dům Kotva v Praze

1971–1978 – Budova zastupitelského úřadu ČSSR v NDR v Berlíně

1978–1984 – Ubytovna odborového podniku Teplotechna v Praze


 

Slavnostní předávání Pocty ČKA 2014 a diskusní panel o tvorbě laureátky proběhne 14. prosince 2015 v Národním technickém muzeu.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno