ČT, Otázky Václava Moravce,

Překvapení? Agrofert zaplatil na daních z příjmů víc v cizině než v Česku

Napsal/a Robert Břešťan 12. ledna 2016

Kolem výše daní, které odvede holding Agrofert druhého nejbohatšího Čecha a ministra financí Andreje Babiše, panuje zmatek. Andrej Babiš ve svých veřejných vystoupeních přitom pravidelně opakuje, že jeho firmy patří mezi největší plátce daní v České republice. Má pravdu?

Na sociálních sítích aktuálně obíhá srovnání dvou tabulek: největších českých firem a jejich tržeb za rok 2014 a výše zaplacených daní za stejný rok. Agrofert figuruje za rok 2014 na třetím místě s tržbami ve výši 166,7 miliard korun. Ve vedlejší tabulce zaplacených daní už ale není.

daně a firmy 2014

Pomiňme nyní, že v tabulce vpravo chybějí i další firmy nejsilnější dvacítky (dle tržeb a údajů Czech TOP 100) – například České dráhy, EPH, RWE, Unipetrol a další.

HlídacíPes.org se podnikání Andreje Babiše s ohledem na střety zájmů věnuje pravidelně, ale dává přednost kritickému přístupu stojícímu na faktech. Jak je to tedy s Agrofertem a jeho daněmi?


HlídacíPes.org už v dubnu 2015 jako první důskladně zmapoval, kolik skupina Agrofert skutečně získala na dotacích z veřejných rozpočtů.

Podívejte se na rozdíl mezi zaplacenou daní z příjmů a získanými doatcemi v letech 2006 – 2013.


Zatímco své tržby Agrofert uvádí jako celek, výši zaplacených daní je nutné sečíst zvlášť za všech zhruba 200 firem z holdingu Agrofert se sídlem v České republice. HlídacíPes.org si tento součet vyžádal.

Agrofert podle mluvčího společnosti Karla Hanzelky v roce 2014 zaplatil na dani z příjmů právnických osob v České republice 743 miliónů Kč. To by jej v uvedené tabulce řadilo na dvanácté místo, před Plzeňský Prazdroj a za Lesy ČR.

V nedělní televizní debatě zveřejnil předseda ODS Petr Fiala ale ještě zcela jiná čísla o zaplacených daních vycházející z výroční zprávy Agrofertu. Podle ní Agrofert na daních z příjmů zaplatil 1,505 miliardy korun.

Nejedná se však o daně odvedené do českého rozpočtu, ale o součet daní, jež Agrofert zaplatil celkově – v Česku i v zahraničí.

V cizině tedy Agrofert na daních odvedl více než v České republice – v přepočtu 762 miliónů korun. Nejziskovější firmou holdingu je dlouhodobě německý podnik na výrobu čpavku SKW Piesteritz. Za rok 2014 vykázal zisk 82 miliónů eur.

 

Čtěte též

1 komentář

  1. Filip Mrkvička napsal:

    Konečně si někdo i z médií všiml rozporu mezi konsolidovanou a individualní účetní závěrkou.
    Nicméně ani tento článek není košér, protože uvádí daně zaplacené v ČR, nicméně ten obrat je stále konsolidovaný. Když už jste se doptali na daně zaplacené v ČR, doptejte se i na obrat v ČR (tedy ten spojený s daněmi v ČR).
    hezky den

Přidávání komentářů není povoleno