Tato stránka používá cookies ke sbírání statistik o návštěvnosti. Více informací

Ministerstvo zahraničí otevře nové ambasády a přidá ekonomické diplomaty

 -   - 

15477331214_6c0b9b2dd9_zCreative Commons LicenseElephants Head back to the Foothills of Mt. Kilimanjaro” Autor: Diana Robinson

Ministerstvo zahraničí v letošním roce otevře plnohodnotná diplomatická zastoupení na úrovni velvyslanců v Senegalu, Kolumbii, Keni a Myanmaru, přibude také konzulát v iráckém Irbílu. Na českých zastoupeních v zahraničí by mělo vyjet také deset nových ekonomických diplomatů, v příštím roce dalších 16.

V rámci představení projektu společného vzdělávání ekonomických diplomatů to zmínil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.

„Chceme zvrátit trend, kdy jsou ambasády bez ekonomických diplomatů. Novinkou je, že na nové pozice jsou výběrová řízení otevřena nejen pro lidi z Ministerstva zahraničí, ale i z Ministerstva průmyslu. V případě zemědělských diplomatů i z Ministerstva zemědělství,“ říká Martin Tlapa.

120 lidí pro export

Letos mají proto posílit o ekonomické experty mimo jiné velvyslanectví v Kuvajtu a v kazašské Astaně, svého ekonomického diplomata dostane i konzulát v Los Angeles. V jednání je podle informací HlídacíPes.org i vznik nových kanceláří CzechTrade, například v Singapuru či indickém Bangalore.

Ekonomických diplomatů, kteří se snaží v zahraničí pomáhat českým exportním firmám, je nyní ve službách státu celkem 120.

Na vzdělávání a přípravě ekonomických diplomatů se nově podílí vedle Ministerstva zahraničí také Ministerstvo průmyslu a také agentura CzechTrade.

„Cílem bylo připravit diplomatické minimum zejména pro ty, kdo ještě nepracovali na zastupitelském úřadě,“ podotýká ředitelka Diplomatické akademie Ministerstva zahraničí Věra Jeřábková.

Dohoda po letech

Do prvního ročníku nového projektu se přihlásilo 16 lidí, vesměs zaměstnanců Ministerstva průmyslu. „Neznamená to ale, že po absolvování mají automaticky jistotu, že nastoupí na některé z velvyslanectví. Musí projít standardním výběrovým řízením,“ upozorňuje Martin Tlapa.

„Je dobré připomínat, že MPO a MZV konečně spolupracuje. Nabízíme firmám přímé konzultace. Posilujeme sdílení dat, informací a obchodních případech v teritoriu atd. Myslíme vážně to, že sekyra je zakopaná,“ říká náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl s odkazem na dřívější kompetenční spory o to, kdo a jak je zodpovědný za podporu českého exportu v zahraničí.

Smlouvu o spolupráci mezi oběma ministerstvy podepsali ministři průmyslu a zahraničí po letech průtahů až vloni v červnu.

O autorovi

Autorem článku je Robert Břešťan

Komentáře

Komentářů (3)
 1. Ládik!!! napsal - dne 19.2.2015

  Otevřením nových ambasád se sníží počty nezaměstnaných na ÚP. Čím více, tím lépe. Bravo, ČSSD.

 2. anonym napsal - dne 25.2.2015

  “turecké Astaně”?
  Dobrý den, možná se pletu já a vše je správně, nemám žádné informace, kde má být posílen počet expertů.
  Jen mě při čtení napadá, že Kazachstán – Astana, Turecko – Ankara.
  Pokud jen prezentuji svou neznalost a neinformovanost, prosím omluvte mě.
  Pěkný den.

  • Robert Břešťan napsal - dne 25.2.2015

   Omluvte nás. Díky za upozornění. Opraveno.