Revoluce je v plném proudu. (Ne)bojte se! – 1. díl Energetické série

Napsal/a -pes- 3. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Kolaps cen ropy je jedním z viditelných důsledků probíhajících tektonických pohybů v energetickém sektoru. Těch neviditelných či neviděných je mnohem více. Přitom i v jejich důsledku bude zanedlouho energie ve velkém vyráběna, dodávána a zřejmě i vnímána v porovnání s minulostí hodně odlišně. Shodli se na tom hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka a vědecký pracovník Geologického ústavu Akademie věd Václav Cílek. Nabízíme vám základní teze jejich rozhovoru doplněné nově o expertní debatu

Teze 1:

  • Cena ropy se (nejspíš) zdvojnásobí. Nadprodukce ropy je dnes na úrovni 3-4 procenta a spotřeba ropy roste globálně o 2-3 procenta ročně. Během relativně krátké doby by se tak měla opět sejít nabídka s poptávkou. Ropa se může poměrně rychle vyšplhat na 60 dolarů za barel. Pak bude hodně záviset na tom, jak Američané technologicky zvládli těžbu své lehké vázané ropy. Pokud se neobjeví nic překvapivého (něco, co je dnes těžké předjímat), bude stát barel za několik let 60-90 dolarů. Na druhou stranu nejsou vyloučeny ani ceny ke 150 nebo 50 dolarům.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

  • Zpomalení Číny nemusí znamenat propad poptávky po ropě. Například na Blízkém východě docházelo ke zpomalení ekonomiky a zároveň k růstu spotřeby ropy. Jsou totiž věci, bez kterých se lidé obejdou, ale bez automobilu, zdá se, se jich obejde čím dál tím méně. Je to záležitost kultury, toho, jak vnímáme budoucnost, jak šetříme. Stručně, ve hře je v tuto chvíli mnoho faktorů. Faktem ale je, že populace roste a globálně roste i střední třída, tedy počet lidí, kteří si mohou něco dovolit. Výměna za elektromobily je přitom dnes nepraktická a drahá. Svět se spíš dostane v případě ropy do úzkých, než že by kvůli zpomalení Číny a návratu Íránu z izolace bylo ropy moc.

[alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

  • Energetická alternativa má své limity. Poptávka po energiích roste. Většinově ji uspokojí velká, centrální energetika, která bude představovat řekněme 60 procent celkové výroby energie. Význam alternativ ale určitě poroste. Je však třeba od sebe oddělit město, tedy velkou aglomeraci, která s velkými potížemi a náklady může být částečně soběstačná, od venkova, který soběstačný být vcelku bez potíží může. Celé to přitom bude do značné míry záviset na skladování energie. Má vize budoucnosti jsou elektrokola, která si nabijete a tím budete mít vedle dopravního prostředku i skladiště energie. To ovšem vyžaduje změnu kultury, chování, uspořádání silnic a tak dále.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Diskuze očima Martina Kupky

Na první pohled mě zaujal kontrast mezi šťavnatým titulkem – Energetická revoluce je v plném proudu. (Ne)bojte se! – a vesměs při zemi se držícími komentáři, majoritně orientovanými na budoucnost vývoje cen ropy. Vysvětlení odlišné šíře i hloubky záběru titulku a komentářů nemusí být ve skutečnosti složité. Všimněme si šíře spektra názorů, které dosavadní diskuse přinesla už na takto dobrovolně omezeném poli. Pokud i relativně transparentní a přehledné sub-téma dokázalo vygenerovat kvantum odlišných názorů, těžko můžeme mít vesměs renomovaným komentátorům-specialistům za zlé zdrženlivost při formulování vyhraněných názorů na velmi komplexní problematiku budoucí podoby zásobování lidstva energií…

Mezi zajímavými postřehy, které už v dosavadní diskuzi tak či onak zazněly, a podle mého názoru by ji mohly posunout dále kupředu, je mimo jiné problematika energetické soběstačnosti rodiny/obce/státu a s ní úzce svázané téma energetické bezpečnosti. Širší rozvedení by si jistě zasloužilo rovněž zamyšlení nad tím, jaké změny (pozitivní nebo negativní) může v globální ekonomice a politických strukturách navodit období zvýšené volatility cen energetických surovin, tedy jejich intenzivnějších výkyvů oběma směry. A pokud bych měl nakonec zmínit i téma, které v diskuzi zatím postrádám, napadá mě potřeba hledání vyváženého vztahu mezi energetickým zabezpečením lidstva a environmentálně udržitelným rozvojem v globalizované ekonomice a v čase probíhajících klimatických změn.


Celý rozhovor hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky s vědeckým pracovníkem Geologického ústavu Akademie věd Václavem Cílkem si můžete poslechnout zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)