Poločas rozpadu: Kdo uteče od centrálních zdrojů, vyhraje! – Finále energetické série

Napsal/a -pes- 24. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Energetický sektor zažívá epochální změny, které se už brzy dotknou koncového uživatele. Ten, kdo bude mít možnost se od velkých výrobců energie odstřihnout, na probíhající revoluci vydělá. Ostatní zůstanou rukojmí velkých producentů a na decentralizaci a přechod na obnovitelné zdroje (mimo jiné) doplatí. Podrobnosti diskutovali Jan Jedlička z EU office České spořitelny a Max Wandler z Knowledge centra Erste Corporate Banking. Nabízíme základní teze doplněné o expertní debatu.

Teze 1:

  • Prohrají lidé v panelácích. 

    Graf 4

    Energetické revoluce by se nejvíce měl bát ten, kdo není schopen věci nějak ovlivnit. To znamená přesunout se blíž ke zdroji, a nebo si pořídit vlastní zdroj. Jde o spotřebitele, kteří jsou zcela závislí na stávajících sítích, například lidé bydlící v bytech. Ti nemohou dělat takřka nic, maximálně šetřit objem spotřebované energie. Tento typ spotřebitelů bude nejzranitelnější. V jejich případě je možností pořídit si například sídlištní zdroje. To, že by byty byly osazeny například fotovoltaickými články není moc realistické. Když pomineme estetiku, je třeba brát určitě v potaz to, že ne každá stěna domu je správně orientována. Navíc svislá konfigurace panelu není ke sběru sluneční energie příliš vhodná. Podobný zdroj by tak nebyl příliš účinný a tedy ani výhodný.

[alter-eko-discussion thesis=“1″]

 Teze 2:

  • Vyhrají majitelé rodinných domů.

    Graf 3

    Profitovat budou z decentralizace a postupného nástupu nových zdrojů energií ti, kdo budou nové zdroje provozovat. Stejně tak nicméně vydělají domácnosti bydlící například v rodinných domech, pokud jim konfigurace střechy dovolí pořídit si dobře fungující fotovoltaiku. To může být také provázáno s elektromobilitou, což by poskytlo poměrně velkou míru energetické nezávislosti. Svou roli přitom mohou hrát i faktory jiné, než je cena elektřiny za kilowatthodinu. Autonomní zdroj vám totiž například může dovolit postavit dům tam, kde nejsou inženýrské sítě. Pokud si koupíte levnější, nezasíťovaný pozemek, na kterém je možné postavit dům nezávislý na externím zdroji energie, může to být pro vás finančně vcelku zajímavé.

[alter-eko-discussion thesis=“2″]

 Teze 3:

  • Firemní dilema: vlastní zdroj nebo napojení na síť? Která z firem bude z decentralizace profitovat, a která na ni doplatí, je těžké říct paušálně. V některých případech se podniku už nyní vyplatí pořídit si vlastní zdroj, ať už obnovitelný nebo neobnovitelný, například kogenerační jednotku na plyn a podobně; v některých ne. Decentralizace nebude natolik radikální, že by velké, centralizované zdroje vymizely. Samozřejmě, že odběratelé typu Vítkovice Steel asi nepřejdou na malé zdroje. (I tyto firmy si ale pořizují své vlastní, malé elektrárny.) Co se pak týče malých firem, záleží na typu. Může jít totiž o malý, ale energeticky náročný provoz. V tom případě asi zůstane na síti, ať už lokální nebo celorepublikové. Mnohé kanceláře nebo i jednotlivé budovy se ale časem mohou zcela osamostatnit.

[alter-eko-discussion thesis=“3″]

Diskuze očima Jana Jedličky

Názory diskutujících k rozhovoru s Maxem Wandlerem prokázaly, že jsme zvolili revolučně se vyvíjející téma, na které neexistuje převažující konsensuální názor.

Většina diskutujících radikální názory o konci velkých energetických zdrojů a dobrovolném odchodu spotřebitelů z bezpečí distribučních sítí nesdílí. Ale myslel si někdo koncem 90. let, že startup založený dvěma studenty ze Stanfordu, který nabízel vyhledávání informací na internetu, bude za necelých 20 let patřit mezi tři největší světové firmy z hlediska tržní kapitalizace?

Diskutující se však většinově shodli, že budoucí vývoj v energetice je nejasný a je velice obtížné nyní odhadovat, do jaké míry a v jakém časovém horizontu se decentralizace a z ní plynoucí efekty naplno prosadí.

Pro investory z toho plyne závěr, že energetika v současnosti je a v blízké budoucnosti zůstane turbulentním odvětvím, kde se na správné sázce dají „vyvařit“ skutečně dobré peníze. Nicméně při špatně odhadnutém směru vývoje může investor (č)i spotřebitel prodělat kalhoty. Otázku, co je ta správná sázka, si však každý musí zodpovědět sám.


Předchozí díly energetické série:

Revoluce je v plném proudu. (Ne)bojte se! – 1. díl

ČEZká republika versus zbytek světa: Přizpůsobit se nebo zemřít(?) – 2. díl

Česká slepá ulička: Němce jen tak nepřechytračíme – 3. díl Energetické série


Celý rozhovor Jana Jedličku z EU office České spořitelny a Maxe Wandlera z Knowledge centra Erste Corporate Banking si můžete poslechnout zde.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)