Zmanipulované video s Pavlem: „Vstoupíme do války s Ruskem.“

Napsal/a Jan Žabka 22. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

DEZINFORMACE: Na sociálních sítích se objevilo krátké video, ve kterém kandidát na prezidenta Petr Pavel říká: „Jediná možnost, jak dovést situaci do zdárného konce, je pomoct Ukrajině tu válku vyhrát. A my to můžeme udělat z naší strany právě tím, že vstoupíme do války s Ruskem.“ Video obsahuje vodoznak dezinformační telegramové skupiny neČT24 a bylo sdíleno s popiskem, že se „válečný štváč Petr Pavel vybarvil“. Jde však o upravené video.

OVĚŘENÍ: Popravdě jde o zmanipulované video, které vzniklo sestříháním zvukové stopy z původního, více než tříminutového videa. To na Facebooku sdílela Pavlova odpůrkyně a podporovatelka Ruska vystupující pod jménem Moňa Gygy, která Pavla při jeho výjezdu do Ostravy konfrontovala s otázkami k válce na Ukrajině. Pavel však při rozhovoru výše zmíněnou větu neřekl. Ta byla vytvořena spojením dvou částí různých Pavlových vět.

Vyznění jeho skutečné odpovědi je navíc zcela opačné: „Přímo do toho (konfliktu) vstoupit opravdu nemůžeme,“ řekl Pavel s tím, že je potřeba Ukrajinu podporovat dodávkami zbraní a protiruskými sankcemi.

Následující přepis zmanipulovaného úseku (1:55 – 2:33) originálního rozhovoru ukazuje, jak manipulátor falešné video vytvořil:

Moňa Gygy: Já se chtěla jen zeptat, když tedy budete posílat ty zbraně a peníze na tu Ukrajinu, na pomoc Ukrajině, jestli to není zbytečné. Protože já si myslím, že už tam potřebují pomoct v armádě.

Petr Pavel: No, ono to nejde takto udělat. Protože kdybychom to takto udělali, tak vstoupíme do války s Ruskem, a to by bylo mnohem horší. Takže jediná možnost, jak dovést situaci do zdárného konce, je pomoct Ukrajině tu válku vyhrát. A my to můžeme udělat z naší strany tím, že ji dodáme kvalitnější zbraně, že budeme pokračovat v sankcích proti Rusku, protože přímo do toho vstoupit opravdu nemůžeme.

Celé video zde:


Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jeho partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)