Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Printscreen ČT,

Ze života Tomia Okamury. Externím komentátorem české redakce BBC nikdy nebyl

Tomio Okamura nabízí na svých stránkách tomio.cz v sekci „O mně“ vlastní životopis. Poměrně do velkého detailu v něm popisuje svůj život, ale přinejmenším v jednom případě nemluví pravdu. Či s ní alespoň nakládá hodně kreativně.

V životopise se Tomio Okamura nebojí přiznat ani natolik osobní záležitost jako to, že byl v dětství šikanován, a kvůli tomu při řeči značně zadrhával.

Píše také, že se v Tokiu ne příliš úspěšně protloukal a živil se chvíli jako popelář, chvíli jako prodavač popcornu v kině.

Expert na Japonsko

Poté, co se ve svých 21 letech, počátkem 90. let, rozhodl vrátit do České republiky, začal podnikat. Detaily jeho podnikání rozebíral HlídacíPes.org ZDE.

Svůj vzestup ilustruje Tomio Okamura v životopise mimo jiné i sdělením, že „od roku 2004 do konce roku 2005, do zániku pražské redakce, byl externím komentátorem britského veřejnoprávního rádia BBC v Praze“.

Autor tohoto textu v té době v české redakci BBC působil a Tomia Okamuru si vybavuje jako respondenta v záležitostech cestovního ruchu, občasně i v tématech spojených s Japonskem. Status „externího komentátora“ však nikdy neměl. 

Jasno má poslední šéfredaktor české redakce BBC Vít Kolář:

„V BBC nikdy žádní externí komentátoři neexistovali. Pokud už někdo pravidelně přispíval, byli to externí spolupracovníci, ale mezi ně Okamura určitě nepatřil. Pokud mi paměť slouží, tak jediné, co bylo možné, bylo, že jsme s ním dělali někdy rozhovor z titulu jeho funkce.“

Redakce HlídacíPes.org se požádala o vyjádření i Tomia Okamuru. Na dotazy reagovala mluvčí SPD s tím, že „Tomio Okamura byl osloven BBC, aby komentoval politickou problematiku v Japonsku a oslovovali ho několikrát“.

Komentátor a mluvící hlava

Česká redakce BBC World Service byla respektovanou rozhlasovou stanicí a spolupracovala s řadou novinářů a expertů v Česku i v zahraničí.

Je však významný rozdíl mezi „mluvící hlavou“, tedy člověkem, jehož redakce ad hoc osloví s žádostí o vyjádření či „komentář“ k nějakému jemu blízkému tématu, a komentátorem, tedy pravidelným autorem komentářů.

Externí spolupracovníky v pravém slova smyslu, pravidelné autory ranních zamyšlení, lze najít například v archivu již uzavřené české redakce BBC – jméno Tomio Okamura tam nefiguruje v letech 2004 a 2005 ani v jediném případě.

Tomio Okamura ve své současné roli politika pravidelně poučuje, opravuje, kárá a napadá média. Mohl by začít u sebe a přestat si ve svém curriculum vitae přisuzovat roli „externího komentátora“ někdejší české redakce BBC.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

12 komentářů

 1. TomasK napsal:

  Třeba přijde čas a budeme moci říkat, že máme „Vládu lhářů“

 2. Richter napsal:

  Skoro to vypadá, jakoby na externím komentátorovi ležel další osud celého lidstva.

  Okamura je klasický politickoekonomický podvodník (snaha vytunelovat ÚSVIT) a takové drobnosti externosti jsou pod rozlišovací schopností jeho i nás.
  Spíš bude zajímavé jak bude tunelovat SPD. To, že to nastane je jeho povaha, tudíž
  – do střehu a nachytat ho.

  • Robert Břešťan napsal:

   Tomu jsme se též již věnovali.

   • sundialer napsal:

    Co mě nezabije, to mě posílí. Já bych Tomiu takovýma prkotinama nešimral.
    Přijde mi to podobně účinný, jako když ho v seriózním tisku nazývají Pitomio.
    Svědčí to pak jenom o zaujatosti a nedostatku věcných argumentů.

 3. Nemec napsal:

  Puste dacana do médií- a stane se něho celebrita. Čím větší zloděj a nebo lhář , tím větší úspěch.

  • Weber napsal:

   Je to jako se vším ve svobodné (tržní) společnosti, tam kde je poptávka, je také nabídka. Kde by byl bez poptávky deník Blesk, Tv Nova a jiné duchovně obohacující studnice kultury a obecného vzdělání?!

 4. Mirekp napsal:

  No a vidavat se za nejakeho eksterniho spravodajce si mislim ze jeto tresne a jeste stoho tezi svuj uspjech nasi opcane uvjeri kdejakemu clovjeku kteri umi jenom lhat a vimislet si no a jeste se dostane na visoki post

 5. Dalibor Zástěra napsal:

  Jak jsem pochopil, jeho spolupráce se mohla jmenovat nějak jinak a nebyl to tedy externí spolupracovník ale spolupracovník jiného typu. Tato debata se mi jeví jako přiblbá, neb na formě snad nezáleží. Vidím zde pojmenování jako dacan, podvodník a lhář. Myslím si, že autoři budou splňovat právě tyto odsudky sami. Neznám pana Okamuru, ale čím více se do něj tzv. „demokratické“ síly navážejí, začínám uvažovat o jeho podpoře. Jen tak dále hlídací psi „demokracie“, rozvořete to tu tak dalece že odklon vpravo se vám vymkne z rukou stejně jako vedle v Německu. Tak dlouze budete odmítat sedět vedle židlí těchto stran v parlamentu, až tam žádné jiné nebudou. Okamura byl jediný, který při volbách dokázal pojmenovat hlavní otázky dneška. Ostatní jen melou staré omšelé nesmysly bez obsahu. Tak kupředu, „demokrati“. Zapláčete jako v 48. Jako vždy, lidé budou platit. Za hloupost vaši.

  • Tom napsal:

   takove drobnosti nikdy soudneho cloveka nepresvedci, aby ho zacal podporovat – jen si to ospravedlnujes sam pred sebou, tak hura do toho a nestyd se za to, i kdyz je to hloupost…

  • Tondach napsal:

   „čím více se do něj tzv. „demokratické“ síly navážejí, začínám uvažovat o jeho podpoře“…..to je logika, co? Ze stejného důvodu jste volil Babiše, není-liž pravda! Pak to tu má k něčemu vypadat!

 6. Tondach napsal:

  To by mi vůbec nevadilo, že lže o marginální části své minulosti, ale vadí mi, jak LŽE TEĎ! O švýcarských referendech a jejich přímé demokracii, o uprchlících u nás, o České televizi a mediích vůbec, že netuneloval Úsvit ani SPD, o OKD a Sobotkovi …. prostě jak ústa otevře!

Přidávání komentářů není povoleno