Kresba: Marek Douša

Marek Douša: Když už si z Ústí nad Labem dělá legraci i Brno

Napsal/a Marek Douša 28. března 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ZÁPISKY Z ČESKÉHO KARABACHU. Počasí si dělá, co chce, a to ještě není duben, ale na bouři ve sklenici vody je správná předpověď vždycky, ať si meteorologové na Kočkově říkají, co chtějí. Posledním hitem v Ústí nad Labem je výstavba prodejny Bauhaus v Trmicích, přesněji jejího reklamního poutače, který má přilákat zákazníky a který není vskutku žádnej prcek.

Konkrétně mluvíme o rozměrech 30x30x30 metrů a 40 metrů výšky. Vtipné je, že pro tenhle poutač nemá být umístění na Ústecku premiéra, ale že jde o nové uvedení starého hitu a pokus o reparát, protože právě tento poutač stál původně v brněnské čtvrti Štýřice. Tady reklama svou velikostí vizuálně zasahovala do dominant města – Petrova a Špilberku.

V Ústí bude tahleta krása clonit výhledu na České středohoří a můžete posoudit sami, jestli je to výhled významnější a hezčí nežli Petrov a Špilas.

V Ústí tak vznikla petice, která doufá výstavbě zabránit, jenomže ani tady nesou odpůrci tak docela jednotní, protože vzhledem k tomu, že jde o obchodní firmu, vyzývají někteří namísto petice k jejímu bojkotu.

Samozřejmě, že i tenhle argument má háček.

Bauhaus zatím nestojí, takže je těžké (ba nemožné!) nákupy v něm bojkotovat, na to přijde čas, až bude postaven a otevřen, to zase ale bude stát už i ten poutač, že ano.

Připadá vám tahle situace zapeklitá a neřešitelná, nebo jenom prostě echt česká?

Proč bylo vynalezeno Brno?

Argumenty pro i proti se objevují i v internetových diskuzích, nad těmi ale převažuje švejkovské hodnocení situace, kterou bereme ne jako alarmující, nýbrž jako vlastně normální.

Největší psinu z toho mají obyvatelé Brna, a to už je, milí Severočeši a Ústečáci, opravdu na pováženou, protože na to, abychom měli z něčeho psinu, na to bylo vynalezeno Brno.

Asi nemá smysl opakovat skutečnosti, které znají všichni, kteří někdy vytáhli paty z té naší kotlinky, a poukazovat na to, že venku se chovají obchodní řetězce jinak.

Jsou schopné přizpůsobit své projekty stávající architektuře, původní zástavbě a podmínkám.

Když jste v cizině, není možné najít třeba řetězec Lidl podle toho, kde je nějaký kruhový objezd, jak o tom zase jenom žertujeme u nás.

Je to důkaz toho, že projektanti, které si tyhle velké firmy najímají, nejsou nemehla, ale pracují podle zadání, ale když si mohou zjednodušit práci a vyrobit nějaký sektorový zmetek, tak to prostě udělají, protože to je jednodušší a lacinější.

Jak je nám všechno buřt

Takže případ trmického poutače je prostě jenom další ukázka lenosti a nedůslednosti, je to příklad toho, jak nám je všechno buřt, a třeba zrovna Ústí nad Labem je městem plným pláče nad tím, jak nic nejde. Aby to ale šlo, v tom se angažuje pořád stejná hrstka lidí, jiní zase dumají, jak vzít kramle, protože toho mají už plné zuby…

Důvodem, proč tady stále zůstávají, není v jejich případě většinou pocit, že by se jinde nechytili, ale mají to tu, blázni, pořád rádi a třeba zrovna milují právě ty výhledy.

Teď možná o jeden přijdou a odstěhují se do Brna.

To jsou paradoxy.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)