Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Obálka týdeníku Euro 39/2019
,

Záhada zmizelého miliardáře. Proč se z žebříčku nejbohatších Čechů vytratil Jaroslav Strnad

Ekonomický týdeník Euro ve svém aktuálním čísle zveřejnil nový žebříček tuzemských miliardářů. I když překvapením může být to, že Andrej Babiš se dle výpočtů redakce propadl až na čtvrté místo (za trojici Petr Kellner, Radovan Vítek a Karel Komárek), za pozornost stojí i číslo třicet. A to proto, že z tabulky 50 jmen zcela zmizelo.

V seznamu nadepsaném „50 nejbohatších Čechů a Slováků“ tak není pořadí padesáti mužů a žen, ale je jich jen 49.

Mezi číslem 29 (Martin Kúšik) a 31 (Marek Čmejla) je jen prázdná linka.

Fotografie žebříčku miliardářů ekonomického týdeníku Euro.

Porovnáním s jinými podobnými žebříčky nejbohatších lidí v Česku (a na Slovensku) lze dojít k závěru, že z týdeníku Euro zřejmě na poslední chvíli vypadlo jméno zakladatele zbrojařské firmy Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, respektive jeho syna Michala, na něhož Strnad starší firmu vloni přepsal.

Možná varianta, že s ohledem na přepis majetku nemuselo být jasné, koho z rodiny Strnadových do žebříčku zařadit, v úvahu nepřichází. V žebříčku týdeníku Euro podobné rodinné dvojice běžně figurují, jako například na 46. místě otec a syn Karel a Jan Schwarzenbergovi.


Líbí se vám naše texty? Dejte nám hlas v anketě Křišťálová lupa 2019 – klikněte na obrázek níže.

Děkujeme za podporu. Redakce HlídacíPes.org

Křišťálová Lupa 2019


Lze jen spekulovat, zda je za „zmizením Strnada“ zásah majitele vydavatelství Mladá fronta Františka Savova, či třeba tiskařský šotek.

Faktem je, že vztahy mezi miliardáři Savovem a Strnadem jsou dlouhodobě napjaté. Týkají se například snah o ovládnutí závodu na výrobu železničních vagonů Legios tě strany Strnada.

HlídacíPes.org také popsal, jak kvůli částkám v řádech desítek až nižších stovek tisíc korun podala firma Car Star Praha patřící do impéria rodiny Strnadových insolvenční návrh na společnost Uni Legal, která spravuje část majetku miliardáře Františka Savova.

Vedení týdeníku Euro dotaz, proč žebříček vyšel s prázdným číslem 30, ponechalo bez odpovědi.

„Nehledejme za tím nic mimořádného. Je to asi spíš záležitost redakčního šotka,” reagoval Jan Hrubeš, mluvčí majitele vydavatelství Mladá fronta Františka Savova.

Sám Savov dlouhodobě pobývá v Londýně a Česká Republika se kvůli obvinění v kauze daňových podvodů už pátým rokem snaží o jeho vydání.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. Petr Kaminsky napsal:

    A potom se clovek divi, jak vznikaji takove famy. Pokud to byl zamer, tak bychom se mohli dockat, ze v clancich z Mafry budou vynechana jmena otatnich miliardaru, nebo dokonce obrazky. Co tam mate dal?

Přidávání komentářů není povoleno