Miliardář Strnad kontra miliardář Savov. Nový insolvenční návrh míří na společnost Uni Legal

Napsal/a Robert Břešťan 7. srpna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Kvůli částkám v řádek desítek až nižších stovek tisíc podala firma Car Star Praha patřící do impéria rodiny Strnadových insolvenční návrh na společnost Uni Legal, která spravuje část majetku miliardáře Františka Savova.

Jde o pokračování sporu mezi těžkými vahami tuzemského byznysu. Počátky sporu jsme na stránkách HlídacíPes.org popsali ZDE, šlo v něm o insolvenční návrh na vagónku Legios Loco.

Peníze za Hyundai a Mazdu

Strnadova Czechoslovak Group (vloni oficiálně převzal firmu od otce Jaroslava Strnada syn Michal) ovládla letos v únoru jedny z největších tuzemských automobilových dealerů Car Star Praha a Hyundai Centrum Praha.

Od těchto firem získala společnost Car Service Partner pohledávku za Legios Loco a poté na ni podala insolvenční návrh.

Nyní, 31. července, podala sama firma Car Star Praha zastoupená jednatelem (a bývalým majitelem) Janem Červinkou insolvenční návrh na advokátní kancelář Uni Legal, jejímž prostřednictvím kontroluje František Savov některé ze svých firem. 

Savov, jemuž patří například vydavatelství Mladá fronta, dlouhodobě pobývá v Londýně a Česká republika se kvůli obvinění v kauze daňových podvodů už pátým rokem snaží o jeho vydání.

Podstatou nového insolvenčního návrhu je série pohledávek v řádech desítek tisíc, respektive nízkých stovek tisíc za pronájem automobilů Hyundai a Mazda od různých dealerství skupiny – Car Star Immo, Hyundai Centrum Praha a Car Star Fleet.

Tím je podle navrhovatele splněna mimo jiné podmínka „mnohosti věřitelů“. „Insolvenční navrhovatel je přesvědčen, že dlužník je v úpadku ve smyslu (…) zákona, neboť má více věřitelů a jeho peněžité závazky jsou po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti (…),“ stojí v insolvenčním návrhu.

Car Star Praha proto navrhuje, aby Městský soud „na majetek dlužníka Uni Legal“ vyhlásil konkurs.

Dejte jim pokutu

Městský soud v Praze 31. července insolvenční řízení zahájil, dne 5. srpna Uni Legal doručil svou reakci – návrh na odmítnutí insolvence.

Pohledávky označené v návrhu prý neexistují, návrh je podle Uni Legal šikanózní a neobsahuje zákonem stanovené náležitosti, protože nejde o tři různé firmy, ale koncern podléhající jednotnému řízení. Konkrétně pod firmou CSG Industry patřící do Strnadovy Czechoslovak Group.

Přesto Uni Legal soud informoval, že „pohledávky navrhovatele uhradil zejména z procesní opatrnosti“ a vyzval soud, aby kvůli šikanóznímu návrhu udělil společnosti Car Star Praha pokutu v maximální možné výši 500 tisíc korun.

O den později, 6. srpna, samosoudce David Hovorka vyzval Car Star Praha, aby do tří dnů reagovala na vyjádření dlužníka a potvrdila, zda byla pohledávka splacena.

„Stejná lhůta je insolvenčnímu navrhovateli poskytnutá k tomu, aby sdělil soudu, zda bere insolvenční návrh zpět, případně proč tak nečiní, přestože jeho pohledávka zanikla,“ píše soudce.

I když může jít nakonec jen o „krátkou insolvenční epizodu“, je zjevné, že spor mezi známými jmény tuzemského byznysu se nadále prohlubuje.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)