Facebook Jiřího Ovčáčka, zdroj

Záhada muže s černou aktovkou na setkání Zeman – Putin? Ochranka s balistickým štítem

Napsal/a Robert Břešťan 28. dubna 2019

POZNÁMKA. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil v sobotu na svém Facebooku momentku ze setkání ‪českého prezidenta Miloše Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Pekingu, na konferenci k Nové Hedvábné stezce. Zaujala hned z několika důvodů.

Kromě faktu, že oba státníci při schůzce sedí nezvykle velmi daleko od sebe, se veřejnost na sociálních sítích podivovala i nad mužem stojícím vlevo od českého prezidenta – s poněkud nepřítomným výrazem a černou aktovkou v obou rukách (viz titulní fotografie článku, pozn. red.).

Z neostré fotografie není zcela jasné, ke komu tento osobní strážce patří (podle podobných odznaků na klopě pravděpodobně k Vladimiru Putinovi), podobné brašny však nosí i strážci českého prezidenta.

Tmavá taška, kterou strážce s ohledem na její hmotnost často svírá v obou rukách, již dříve vzbudila pozornost českých médií. Ukázkou je kupříkladu fotografie níže – z jedné z prezidentových cest po českých krajích:

Spekulovalo se například o tom, že může skrývat nějaký lékařský přístroj, případně rušičku mobilního signálu. Pravda je však jinde.

Jak už dříve pro HlídacíPes.org potvrdil pod podmínkou anonymity zdroj obeznámený s ochranou ústavních činitelů, jde o balistický štít, složený do nenápadné podoby aktovky: „Stačí rozcvaknout popruh a aktovka se rozbalí do tří spojených pancéřových plátů. Používají to hodně třeba i Izraelci a Američané.“

Podobné speciální aktovky nejsou ničím výjimečným. Jako přenosné balistické štíty se běžně prodávají na internetu za cenu kolem tisíce amerických dolarů. Štít je podle popsaných parametrů schopen zastavit běžné střely z pistole i z pušky.

Štít váží zhruba tři a půl kilogramu, což je i důvod, proč členové ochranné služby aktovku obvykle drží oběma rukama.

Obvykle však podobné vybavení ochranky státníků mají připravené na veřejných vystoupeních, kde je zvýšené riziko kontaktu s možným útočníkem, nikoli na širší veřejnosti nepřístupných setkáních hlav států.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější. A zabere vám to maximálně jednu minutu...Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1 000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Reklama
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Reklama