Záhada muže s černou aktovkou na setkání Zeman – Putin? Ochranka s balistickým štítem

Napsal/a Robert Břešťan 28. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

POZNÁMKA. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zveřejnil v sobotu na svém Facebooku momentku ze setkání ‪českého prezidenta Miloše Zemana s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Pekingu, na konferenci k Nové Hedvábné stezce. Zaujala hned z několika důvodů.

Kromě faktu, že oba státníci při schůzce sedí nezvykle velmi daleko od sebe, se veřejnost na sociálních sítích podivovala i nad mužem stojícím vlevo od českého prezidenta – s poněkud nepřítomným výrazem a černou aktovkou v obou rukách (viz titulní fotografie článku, pozn. red.).

Z neostré fotografie není zcela jasné, ke komu tento osobní strážce patří (podle podobných odznaků na klopě pravděpodobně k Vladimiru Putinovi), podobné brašny však nosí i strážci českého prezidenta.

Tmavá taška, kterou strážce s ohledem na její hmotnost často svírá v obou rukách, již dříve vzbudila pozornost českých médií. Ukázkou je kupříkladu fotografie níže – z jedné z prezidentových cest po českých krajích:

Spekulovalo se například o tom, že může skrývat nějaký lékařský přístroj, případně rušičku mobilního signálu. Pravda je však jinde.

Jak už dříve pro HlídacíPes.org potvrdil pod podmínkou anonymity zdroj obeznámený s ochranou ústavních činitelů, jde o balistický štít, složený do nenápadné podoby aktovky: „Stačí rozcvaknout popruh a aktovka se rozbalí do tří spojených pancéřových plátů. Používají to hodně třeba i Izraelci a Američané.“

Podobné speciální aktovky nejsou ničím výjimečným. Jako přenosné balistické štíty se běžně prodávají na internetu za cenu kolem tisíce amerických dolarů. Štít je podle popsaných parametrů schopen zastavit běžné střely z pistole i z pušky.

Štít váží zhruba tři a půl kilogramu, což je i důvod, proč členové ochranné služby aktovku obvykle drží oběma rukama.

Obvykle však podobné vybavení ochranky státníků mají připravené na veřejných vystoupeních, kde je zvýšené riziko kontaktu s možným útočníkem, nikoli na širší veřejnosti nepřístupných setkáních hlav států.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)