Z Kremlu šel mráz už dlouhé roky. Proč se Česko probudilo až teď?
ANALÝZA. Jako by si až s letošním studeným jarem Češi uvědomili, že mráz přichází z Kremlu. Ve veřejné debatě se vyrojila spousta jestřábů volajících po okamžitém vyhoštění všech zbývajících ruských diplomatů i za cenu uzavření české ambasády v Moskvě (a ruské v Praze). Zkrátka a dobře, Česko ve vztahu k Rusku konečně přitvrdilo. Nutně se nabízí otázka: proč až teď?
Jistě, oficiálním spouštěčem akce a reakce byl útok na vrbětický sklad munice, smrt dvou Čechů, miliardová škoda. To všechno víme a sledujeme. Jenže téma přebujelé ruské ambasády, sloužící nepochybně jako základna pro špionážní aktivity nejen v Česku, ale i dále v Evropě, není nic nového. Už dlouho.
Ruský pohyb po Schengenu
Téma přebujelé ruské ambasády v Praze byl mimochodem vůbec první text, kterým zahájil svou činnost server HlídacíPes.org. Než se pak tento stav stal předmětem veřejné debaty, trvalo to ještě nějaký čas. A to přesto, že na problém dlouhodobě upozorňuje BIS. Tu více, tu méně explicitně, leč zcela jasně.
Podívejme se třeba na její zprávu za rok 2013, tedy před ruskou okupací Krymu, která bývá vnímána jako mezník ruských dezinformačních aktivit vůči Evropě. „V případě ruské diplomatické mise byl i v roce 2013 počet zpravodajských důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký a navíc je doplňován zpravodajci, kteří do ČR cestují samostatně – turisté, experti, akademici, podnikatelé,“ psala BIS v roce 2013 a ve variacích to opakovala i ve všech jiných letech.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
K vypovězení ruských diplomatů ale Česká republika sahala jen výjimečně. Třeba v srpnu 2009 musel odejít zástupce vojenského přidělence a dalšímu diplomatovi tehdy české úřady „doporučily, ať už se nevrací z dovolené“. Zjevně šlo o dozvuk akce „americký radar v Brdech“, která i širší veřejnosti naznačila, že se Rusko ve vlivových a zpravodajských operacích skutečně vyzná.
Občas Česko některým „diplomatům“ navrženým pro ambasádu v Praze neumožnilo vstup do země, neudělilo jim příslušná víza. Ve veřejné debatě jako by ale téma bylo – až na výjimky – tabu. Diplomaticky tahalo Česko za krátký konec, protože každé vypovězení ruského diplomata znamenalo automatické vyhoštění českého v Moskvě.
Ozývaly se spíše osamělé hlasy. Jako třeba od tehdejšího poslance za KDU-ČSL Ivana Gabala, který už v roce 2015 kolegy politiky vyzýval k narovnání vztahů s Ruskem, omezení lidí na ambasádě s tím, že „asymetrie zastoupení je historicky urážlivá“. Trefně přefouklé velvyslanectví popsal jako „relikt okupační mocnosti a sídlo místodržícího“ .
Přiznejme vládě (ministerstvu zahraničí) snahu řešit alespoň některé dílčí problémy a pokusy otevřít debatu o možném dobrovolném snížení počtu lidí na ruské ambasádě nebo o snížení nevídaně vysokého počtu tamních automobilů s diplomatickou značkou.
Z ruské ambasády (pravděpodobně i konzulátu v Karlových Varech) se stala základna pro další části Evropy. Diplomaté vozy s diplomatickou značkou po celé Evropské unii využívali (či spíše zneužívali) k volnému pohybu v rámci Schengenu. Auta s diplomatickou značkou totiž požívají veškerou mezinárodní ochranu podle Vídeňské úmluvy: nesmí být zastavována ani kontrolována nejen uvnitř státu, ale ani při přejezdu státní hranice.
Mohla tedy – teroreticky – převážet prakticky cokoli od drog, přes zbraně a špinavé peníze… Nepřekvapí však, že debaty o omezení počtu diplomatických aut nikam nevedly.
Kdo je tady pánem
V Česku nám ale tradičně lépe jdou symbolická (případně švejkovská) gesta. Jako třeba pojmenování náměstí před ruskou ambasádou po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi. Mimochodem Ruská federace si oficiální adresu poté upravila na Korunovační (kde má další ze svých velvyslaneckých vil) a na mapě uvedené na stránkách ambasády nový název náměstí, stejně jako existenci promenády Anny Politkovské, ignoruje.
Pro ostré diplomatické kroky by měla mít vláda samozřejmě dobře nabito. Pár příležitostí k řezu se v uplynulých letech nabídlo: po ruské anexi Krymu, po akci novičok v anglickém Salisbury nebo po výhrůžkách českým politikům kvůli „kauze Koněv“. Vlastně nejlepší – a prováhaný okamžik – byl ale už v roce 1991, po odchodu posledního sovětského vojáka z Československa. Tehdy jsme mohli onen relikt okupační mocnosti zbořit.
Nestalo se. Dlouho se říkalo, že o ruských špiónech přeci víme a je tedy lepší je sledovat, vědět, s kým se scházejí, co dělají… I na Vrběticích se však ukazuje, že to nebyla ideální taktika. Útočníci sice přijeli ze zahraničí, ale bez pomoci v Česku působících soudruhů, kteří měli místní realitu lépe zmapovanou, by to nešlo.
V rámci své činnosti zde zpravodajci verbovali spolupracovníky, podporovali ideově i finančně nejrůznější hňupy, dezinformátory a jejich weby, budovali si pozice, bývalým i současným politikům, jako je Václav Klaus či Cyril Svoboda dávali pocit důležitosti, nemluvě o otevřeně proruské ekipě na Pražském hradě.
Důsledkem ruské sebejistoty byly opakované případy falšování historie, pseudohistorické výstavy pokřivující realitu, skandální dokument o roce 1968, ale i otevřené výhrůžky „zlobivým“ českým politikům a zbožštění sochy maršála Koněva jako zástupného problému pro snahu ukázat Čechům, kdo je tady pánem.
Ruská federace zde nerespektovala zákony, nakládala volně i s majetkem, který jí nepatřil, dodnes třeba nemá ambasáda zkolaudované některé stavby, které postavila na pozemcích patřících České republice. Jeden z diplomatů, vyhoštěný už vloni, zde nelegálně nakupoval munici, další (taktéž posléze vyhoštění) rozjeli dezinformační akci s kufříkem s jedem ricin…
V součtu toho bylo opravdu hodně a je tedy dobře, že se Česká republika pod vlivem okolností konečně odhodlala k takto razantnímu kroku.
Udržovat si přehled
Zajímavou historickou paralelu připomněl český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček v rozhovoru pro Český rozhlas. Podobný akt vyhoštění „v opačném gardu“ proběhl v Československu v roce 1950 – ve vztahu k ambasádě Spojených států. „Vláda se dostala do sporu s USA a ze 60 zaměstnanců jich muselo 40 opustit tehdejší Československo. V reakci na to americká strana uzavřela naše konzuláty a trvalo 20 let než jsme se dostali v případě bilaterálních vztahů na nějakou srovnatelnou původní úroveň,“ popsal Kmoníček s tím, že situaci tehdy a nyní sice zcela srovnat nejde, ale i tak je to zajímavá historická zkušenost.
Netušíme ještě, jak přesně a na jak dlouho na česko-ruské vztahy současné dění dopadne, jisté je snad ale to, že se už nikdy početní stav ruské ambasády nevrátí k dřívějším vysokým číslům. Pro bezpečnost Česka i Evropy je to dobrá zpráva.
„Našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru. Jsem přesvědčený, že se nám to daří,“ řekl už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel BIS Michal Koudelka, který mezi lety 2006 až 2016 vedl v BIS oddělení kontrašpionáže. Je zjevné, že na ruský ansámbl špiónů měla BIS informačně nabito už dlouho.
Pořád ale zbývá odpověď na otázku, proč akce přišla zrovna teď. Upřímná odpověď je, že nevíme. Možná prostě skončilo vyšetřování, možná v tom hrály roli ruské tlaky a zájmy ve vztahu k Dukovanům a vakcíně Sputnik V, možná podivná zamýšlená cesta dvojministra Jana Hamáčka do Moskvy. Možná se to prostě všechno sešlo a situace po letech politiky nevyslyšených varování nazrála k akci.
Shodou okolností i v době, kdy řediteli BIS Michalu Koudelkovi končí v létě první pětiletý mandát. Je jasným faktem, že si prezident Miloš Zeman přál, aby ho již vláda ve funkci nově nepotvrdila. Jednat o tom měla vláda někdy touto dobou. Po téhle nečekaně úspěšné akci si lze jen těžko představit, že by Michal Koudelka v čele BIS skončil. Zemanovi navzdory.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
88 komentářů
Opravdu myslíte, že se Česko probudilo?
Oni se špiclováním nikdy neskončí ,ale je možný je omezit a komplikovat jim život.
uz 8 roku mame proruskyho a procinskyho presidenta a takhle spatny vztahy s ruskem ani cinou jsme nemeli prinejmensim od konce ww2.
to jen dokazuje, ze lizt do zadku diktatorskym rezimum k nicemu nevede.
otazka je, jestli proruskymu a procinskymu zemanoj za to podekovat nebo ne.
V jednom televizním komentáři se paní Petruška Šustrová vyjádřila velmi trefně: to, že byl i podruhé v prezidentských volbách za prezidenta zvolen Miloš Zeman, kdy už každý věděl, co od něj lze očekávat, svědčí něco o českém národu. Já bych jen na základě vlastního pozorování k tomuto tématu dodal: zvláště voliči Miloše Zemana se tváří, že spolkli všechnu moudrost, bez jakéhokoliv přemýšlení jsou však schopni spolknout každý žvást, který k nám z Ruska přijde. Hůře než Češi jsou na tom v tomto ohledu snad už jen Maďaři.
Kdysi mi jedna docela pohledná čtyříctka, středoškolačka a NE blondýna řekla, že volila Zemana „protože nás dobře chrání před uprchlíky“! …. a bylo po lásce!
Pane Břešťane, proč si myslíte, že se Česko ke vztahu k Rusku probudilo až teď? My, co jsme nevolili Zemana, Babiše a Hamáčka, víme své už léta. Také anoisté, prosťáčci z SPD, komunisté, klausovci a absolventi univerzity života svůj postoj nikdy nezpochybňovali. A Zeman také nezklamal.To, že Babiš s Hamáčkem právě teď ostřeji vystoupili, je patrně jednak fakt, že už ten problém nemohli ututlat, jednak je to výborný předvolební tah. A ovce je zase budou volit. Ono se hezky píše Česko, když jste v Praze. Ale přijeďte se zeptat na periferii, co si lidi myslí. Třeba na Opavsko nebo Jesenicko. Tady je Zeman stále geroj a co pán činí, dobře činí. Společnost je stále rozvrácená, žádné holistické Česko, jak ho prezentujete, neexistuje.
A pak je tu tedy pragmatická odpověď, že si Babišova vláda zvolila tuto dobu protože jí doslova teče do bot, nejen že jí strmě klesají preference, ale sněmovna už připravovala návrh na vyslovení nedůvěry, a za pár měsíců jsou volby. Vytáhnout náhle z kapsy divokou protiruskou kartu a postavit se sami do čela protiruského boje, toť opravdu P.R. top akce.
S tím co uvedeno v článku se dá souhlasit, počty ruských diplomatů je třeba redukovat. Otázka do debaty je zda to má větší bezpečnostní smysl, v EU která má sama hranice děravé jako řešeto…
Ovšem, proč k tomu došlo právě za vlády člověka, který byl před listopadem 89 registrovaným spolupracovníkem STB, to bude jistě příští historiky zajímat víc než historie nějaké přiboudlé Železné masky…
Jakpak se ten mráz z Ruska projevoval , třeba v dodávkách ropy , plynu , surovin , jaderného paliva ?
Rusáci suroviny, ropu i plyn a jaderné palivo dodávali i do jiných zemí a za ty dodávky jsme zaplatili! To nám dělali nějakou milost nebo co?
Tak jak se ten mráz z Moskvy tedy projevoval ?
Tak například že před rokem 1989 rozhodovali o tom, kdo u nás bude prezidentem, prvním tajemníkem UV KSČ, ministrem a rozhodovali i o dalších vysokých funkcích. V místech, kde měli své vojenské posádky rozhodovali i o nižších funkcích. V místech, kde měli své vojenské posádky, zasahovali dokonce i do programů místních kin. Poslali k nám své vojáky a napáchali spoustu škod jak během okupace, tak během svého pobytu u nás. Svými vojáky u nás drželi u moci politickou stranu, kterou drtivá většina občanů odmítala. Po pádu komunismu pomocí svých agentů a propagandy dosáhli rozpadu Československa. Pomocí svých peněz se snaží ovlivňovat dění u nás i nyní. Poslední dva prezidenti jsou toho příkladem. Výčet všech projevů mrazu z Moskvy by byl pěkně dlouhý.
Co Vy víte jak probíhaly obchody v RVHP? V n.p. kde jsem pracoval, běžela výroba produktů pro SSSR (kromě zásobení vnitřního trhu), které měly expiraci 1/2 roku a pak musely být zlikvidovány, takže po víc než 3 desetiletí (do roku 1992) jsme měli zajištěný odbyt do SSSR v tehdejších cenách v objemu asi 400 milionů korun československých, což je v dnešních cenách asi 4 miliardy korun českých (platil se tím z části i dovoz ropy a za zbytek financí byly dováženy chemikálie pro tyto i další produkty).
Na kompletní výrobě, včetně zásobování a odbytu, bylo zaměstnáno ± 120 pracovníků, hlavně žen v adjustaci. Dnes je po privatizaci podnik zrušen, nic nevyvážíme a pro tuzemskou potřebu vše dovážíme, samozřejmě za ty ceny v korunách českých.
Tím se hodně vysvětluje! Babiš taky pracoval v PZO!
Vy si opravdu pletete „n.p.“ s „PZO a.s.“, „národní podniky s Podniky zahraničního obchodu, které byly zásadně akciovými společnostmi a akkcionáři byly většinou právě národní podniky z oboru, na příklad: akcionářem PZO Strojexport byly třeba bývvalý n.p. Janka Radotín, akcionářem Chemapolu pak oborový n.p. Unichem, a podobně. Když nevíte o čem je řeč Tondach, mlčte, když už nemlčíte, nepište, když píšete, …
Ještě jsi zapomněl milouši sdělit, že ten „zajištěný odbyt do sssr“ byl realizován na základě rozkazu z moskvy a to za ceny určené russověty, tedy takové ceny, které v lepším případě nevygenerovaly žádný zisk a v horším jsme takový export museli dotovat. Však bychom vyváželi i nadále, nebýt toho, že když russověti na konci 80. let přešli z otrub na trávu, tak jaksi přestali platit úplně. A ano, zrovna na tohle zrovna mnohé podniky dojely, takže ve finále přestaly existovat. Jediné co se obchodovalo za světové ceny byla ropa a plyn …. tedy russověti svým středoevropským otrokům účtovali světové ceny. Naštěstí jsme toho mnoho jiného už nedováželi …. z východu nebylo co, a ze západu nebylo za co.
prodávali nám a jiným soc, zemím vše levněji a obchod byl barterový, takže my jsme poslali naše zboží jim a oni nám suroviny.
myslím, že Česko se už budí a to asi rusofoby docela zlobí
To bylo ovšem v době, kdy u nás si nikdo o mrazu z Kremlu netroufl ani ceknout!
A oni nám suroviny? Myslíte třeba tu takzvaně železnou rudu do Ejpovic? To byly opravdu úžasný kšefty!
Dnes před polednem (11,30) na ČRo plus se také převážně k tomu „vyjadřoval“ Michael Kocáb… Z jeho řečí bylo opětně patrné že rád mluví i o této „věci“. Vyrozuměl jsem z toho, že jemu už na to tehdy nezbyl čas, když „fyzicky vyháněl tzv.okupační vojska SSSR, ale měl to stále v merku…“ Mělo to tehdy dokončit MZV (tedy to vyhoštění- vyhnání), on (Kocáb) ale neměl k nim důvěru, protože jak Dienstbier, ale i dále Dobrovský a Šedivý, byli bývalí komunisti… A pak se už na to pozapomnělo, protože pro vlády Václava Klause a Miloše Zemana to nebylo hlavní téma a zprávy BIS v podstatě odkládali ad acta jako nevýznamné a v tom pokračoval i Vladimír Špidla… A je-li také v tomto článku zmiňován“radar v Brdech „, že Velvyslanectví Ruska zde se „podílelo“ na jeho „neinstalaci“, tak já jsem vždy tvrdil, že tento radar bychom „ukradli“ z Kwajaleinu a ten by se tedy nemohl nijak „bránit“ proti (transpacifickým) hrozbám… A ještě k zavilé obezřetnosti Ivana Gabala, ten v době své vojenské služby sloužil ve Vimperku – tedy na západní frontě a i díky němu byl na této frontě klid. Čili být ním, tak mlčím…
Kocáb ovšem měl ve všem pravdu!
… no tak především on se Kocáb rád (zejména pro sebe) poslouchá a ještě když je to v (ko)mediálním prostoru, který ho tam rád zve a on to rád přijímá. Druhá věc je, že většinou druhá strana buď vůbec není (tj. která by reálně oponovala), nebo moderátor neklade nijak „složitější“ otázky – obě varianty mu tak (Kocábovi) vyhovují a on odchází navenek s úsměvem. Stále vychází z toho, že zejména on „vyhnal“ sovětské vojáky a takto je vždy uváděn při představování svých curricullum viitae a to ho bezpochyby těší… Já si vždy přitom k němu říkám, že při té zmužilosti by se měl takto pustit i do vyhánění vojáků USA v Německu, kteří tam jsou jako okupanti od r.1945 a odsud provádí různá humanitární bombardování tu do Srbska a Černé Hory, Afghanistánu a i Iráku a to bez zákazu vzletů „mateřské“ země tj. Německa…
Neuvedl jste josefe to hlavní: v čem tedy Kocáb tu pravdu neměl? A proč by měl právě on vyhánět vojáky USA z Německa, jestliže to byla právě německá vláda, která souhlasila s financováním pobytu vojáků na území Německa, jen aby v Německu ty vojáky USA udržela, když už před lety chtěli Američané své vojáky z Německa stáhnout?
Ten rozhovor v ČRo plus nebyl o : pravda vers.nepravda, protože tam jaksi nebyla druhá strana. Redaktorka položila otázku a M.Kocáb (MK) odpověděl, čili žádná konfrontace, jen volný výklad M.K. . On MK se k odsunu vyjadřuje s chutí a rád… Já když vždy něco takového od něho slyším ( a někdy i vidím), tak si ho představuji na piedestalu pravdy a lásky jak tam vehementně gestikuluje o tom, že by měly „cizí armády zmizet ze států alespoň z Evropy“. To on ale nikdy už neřekne, protože zřejmě ty „správné cizí musí zůstat“ a ty „nesprávné“ se okamžitě musí stáhnout. Jenže ony ty „správné cizí armády“ také konají – různě často- pouze dle svého rozhodnutí, které ta „hostitelská země“ nemůže nijak zakázat. Stačí se poohlédnout loni do Iráku, kdy po „odbouchnutí Sulejmáního a kol.“, se usnesl parlament Iráku, že cizí vojska mají opustit zemi, ale prezident USA řekl kategoricky, že ne ! Irák sice není Evropa, ale je to příklad pro přemýšlení (alespoň tedy pro někoho)
Kdyby josefe prezident USA řekl stažení všech vojsk z Iráku ano, tak v něm dnes vládnou opět islamisté, odkud budou provádět různého druhu neplechu hlavně v Evropě, ale i jinde. Mimo jiné i v USA. To na rozdíl od vás prezident USA ví velmi dobře.
No pak ale musí nutně vyvstat otázka „zda-li nám to ti naši největší spojenci nedělají záměrně, aby – kam v míru a lásce přijdou ku prospěchu tamních lidí, tam museli zůstávat nafurt s odůvodněním, že tam jsou nějací islamisté dělající různé neplechy a že ty (klidné) -plechy za předchozího (spojenci svrženého) režimu, byly tedy vlastně špatné“… Nějak tomu sice moc nerozumím, ale účel světí prostředky (když se chci někam „vecpat“), abych mohl do světa (a možná i do své vlasti a spojencům) říci, že my jsme tam jako záruka míru, demokracie a lidských práv (a dalších demokratických výdobytků a -dobytků…).
Josefe, ten vámi zmiňovaný předchozí (spojenci svržený) režim rozpoutal tři války. Při válce proti Kurdům dokonce použil chemické zbraně. Toto vám nějak uniklo nebo jste tyto skutečnosti úmyslně opomněl. Ten druhý americký zásah si hlupák Saddám Husain sám vykoledoval, když vysílal do světa signály, že má nebo bude brzy mít zbraně hromadného ničení. Když byl později dopaden a Američané se jej ptali, proč předstíral brzké vlastnictví těchto zbraní, tak odpověděl, že si chtěl získat respekt. Že místo respektu získal pouze šibenici od vlastních lidí? Dobře se mu stalo. Já jej rozhodně na rozdíl od ruských a proruských trollů nelituji.
To uvádíte zajímavé „konstrukce“, když tam vzpomínáte na období války Irák-Irán 1980-1988, kdy USA „kamarádily“se Saddámem Husajnem (a poradcem za USA u něj byl samotný Donald Rumsfeld- ten samý Rumsfeld, který ho v roce 2003 „opustil“ a to na zcela opačnou stranu s cílem jeho zabití…). Když tedy „vznikla“ Halabža, tak USA byly bezprostředně nablízku… A do roku 2003 tam byly bezletové zóny na severu a na jihu – a mezi nimi těžko mohl Saddám vyvíjet ZHN – to konec konců CIA věděla, že tam nic není… Pak z toho vznikla „šlamastyčka“, která může znamenat to, že vojska USA a spojenců tam budou tak dlouho jako třeba v Německu a budou tam chránit demokracii…
Vy máte josefe problémy se čtením latinky? Já už bych měl po letech bohužel problémy s azbukou. Psal jsem konkrétně a jasně o válce Saddáma Husaina s Kurdy, ve které použil chemické zbraně. A co se týče onoho kamarádění se Saddámem Husainem, tak jeho kamarády jsme byli především my a Sovětský svaz. Kromě zbraní dodávaných Sovětským svazem to byly naše zbraně dodávané Saddámu Husainovi československými námořními loděmi přes jordánský přístav Akaba. My jsme dodávali například bojová vozidla pěchoty, munici nebo rakety do raketometů. Obchody se Saddámem Husainem prováděla za československou stranu HTS (Hlavní technická správa). Sovětský svaz dodával hlavně tanky a munici. Nějaké zbraně měla Iráku dodat údajně i bývalá NDR, ale o tom už bližší informace nemám. Mimochodem, námi dodané zbraně Saddámu Husainovi tento pán dodnes nezaplatil. Americké zbraně na záběrech z války Irák – Írán nebo z vpádu do Kuwaitu na irácké straně nikde neuvidíte.
skeptiku,
Saddám prokazatelně použil chemické zbraně proti civilnímu kurdskému obyvatelstvu. Na netu se daly nebo snad ještě dají najít hromady mrtvol v ulicích (včetně malých dětí). Prošly v době druhé války v Zálivu i přes ČT.
A já jsem snad použití chemických zbraní Saddámem Husainem proti Kurdům Pergille popíral? Psal jsem právě o tom. Máte stejné problémy se čtením jako josef?
Kocábovi jsme dosud dostatečně nepoděkovali. Zasloužil se o vyhnání Rusáků z Čech, to nejde zpochybnit. Těch Rusáků, co tady stříleli z tanků do lidí, těch, co tady beztrestně vraždili civilní obyvatelstvo. Vždyť to lze klasifikovat jako válečný zločin! Jediná věc, která tomu brání je, že jsme s nimi nebyli ve válce. Ale udělat toto na území „spřátelené“ země je snad ještě větší zločin.
Obětoval tomu několik let svého života. Pokud znáte jeho uměleckou kariéru, musíte vidět, že jeho profesní život v té době velmi stagnoval právě díky tomu, že na to prostě neměl čas. Myslím, že ve své době udělal maximum možného. Asi jste neviděl ten megabordel, co po těch Ivanech všude zbyl. Prostě dobytek první třídy a jestli se někde někdo choval jako okupant, pak to byli oni.
Nevím, kde se bere ta věčná nenávist k lidem, kteří se za tento národ postavili a něco dobrého pro něj vykonali. Pokud u toho udělal nějaké chyby, pak mi ukažte jednoho jediného člověka na světě, kdo žádnou chybu neudělal. Kocábovi bychom měli být vděčni a ne ho zatracovat. A vůbec to nesouvisí s tím, jestli ho osobně máme rádi a nebo nikoliv.
Opravdu také netuším, proč by měl vyhánět vojáky USA z Německa. Byl to snad německý občan nesouhlasící s rozmístěním vojsk NATO na území Německa? To už jako vážně nevíte, co by mu šlo ještě vytknout? Omg!
Oběti okupace vojsky Varšavské smlouvy dohledatelné citace: „Ode 20. 8. do 31. 12. 1968 zemřelo při střetech cizích vojáků s civilisty a při okupanty zaviněných dopravních nehodách celkem 108 občanů Československa.(až do konce roku 1989 pak 402 civilistů, nejvíce z nich při autonehodách Invaze měla za následek také emigraci přibližně 100 000 lidí do konce roku 1969, dalších 140–250 tisíc lidí pak emigrovalo do roku 1989). Sověti uváděli během prvního měsíce invaze 104 svých mrtvých. Do ztrát lze počítat i pozdější protestní sebevraždy v ČSSR:
16. ledna 1969 se na protest proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti k okupaci Československa upálil na Václavském náměstí v Praze student Jan Palach. Jeho čin inspiroval řadu napodobitelů, jichž do konce dubna 1969 bylo zřejmě 26, z toho 7 zemřelo.[43] Mezi nejznámějšími byli Josef Hlavatý (čin spáchal 20. 1. 1969), Jan Zajíc (25. 2. 1969), Evžen Plocek (4. 4. 1969) a Michal Lefčík (11. 4. 1969).“, tolik Wikipedie.
Lidové noviny: „Historici díky novým dokumentům zpřesnili počet obětí okupace 1968, bylo jich 137 do konce roku 1968. Během pobytu okupačních vojsk v Československu celkem zemřelo přes 400 lidí. Při křtu knihy to řekli autoři publikace Prokop Tomek a Ivo Pejčoch. Zapomenuté oběti možná existují, ale maximálně jedna či dvě. Tomek řekl, že se jim nepodařilo žádný případ vraždy potvrdit. V českých a slovenských archivech nalezli informace o vojácích, kteří zemřeli třeba po postřelení svými kolegy, v důsledku pití alkoholu nebo při nešťastných událostech.“
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/historici-diky-novym-archivnim-materialum-zpresnili-pocet-obeti-okupace-1968.A170817_135811_ln_domov_ELE
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/historici-diky-novym-archivnim-materialum-zpresnili-pocet-obeti-okupace-1968.A170817_135811_ln_domov_ELE „.
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/historici-diky-novym-archivnim-materialum-zpresnili-pocet-obeti-okupace-1968.A170817_135811_ln_domov_ELE
Takže, s tím: „Těch Rusáků, co tady stříleli z tanků do lidí, těch, co tady beztrestně vraždili civilní obyvatelstvo.“, je to hoax. Navíc dost hloupý. Pro pravdivé informace se obraťte na ÚSTR v Praze.
… tak já M.Kocábovi nic nevytýkám, já jen uvádím, že jsou i jiné okupace, které on -možná záměrně, nezmiňuje. Bylo-li jindy uváděno například, že “ Sovětská okupační vojska opustila Rakousko v roce 1955, že Sovětská okupační vojska opustila (býv.) východní Německo v roce 1991 (možná 1992-3?), tak okupační vojsko USA v Německu stále je a má tam své základny, které ale nejsou zdaleka jen „defenzivní pro kontrolu demokracie v SRN „, ale běžně odsud jsou prováděny různé „obranně“ vojenské akce na území jiných států. Primárně ten rozhovor M.Kocába v ČRo byl k Vrběticím a k tomu i o počtu diplomatů RF na Velvyslanectví v Praze, ale on k tomu přidal to „vyhánění“ armády (tehdy ještě SSSR – ne Ruska), že již pak neměl čas…
No tak ono zejména, pokud by v té době o odsunu vojsk SSSR nevyjednával Kocáb, tak by to dělal někdo jiný a dovolím si tvrdit, že se stejným výsledkem.
Takže Kocábovo natřásání se a neustálé připomínání této zásluhy mi dost zapáchá . To neznamená, že nemá pravdu, ale trocha sebereflexe a pokory by mu neškodila. Jinak s Váma Tondach – zcela mimořádně – souhlasím v tom, že mne fakt mrzí to naše „přizdisráčství“ a to, že jsme nebyli schopní u nás prosadit ani ten radar. To by u mne měl Kocáb opravdu velké plus, kdyby se o to zasadil. O stálé základně NATO, kterou bych tady hrozně rád měl, už ani nemluvím. V tom bychom si mohli brát vzor od Poláků, ale to ne… my jsme a asi už budeme ti Švejkové. Možná, že tady by mohl být pro Kocába jeden z volebních taháků na prezidenta… ? Nebo to vytáhne gen. Pavel ? I když od něj, jako bývalého člena KSČ by to asi vypadalo směšně…
Kocáb s Horáčkem se „angažovali“ ještě v době, kdy vůbec nebylo jisté, jak to dopadne!
Ale jděte. Já to prožíval (tehdy jako svobodník absolvent na ZVS u ostrého protiletadlového pluku) a dost dobře si na to pamatuju. Za tehdejší geopolitické situace to bylo jasné. Šlo pouze o harmonogram.
To je opravdu Kocábův argument jako fík, určený tak jedině pro žrouty titulků. Stačí se jen trochu zamyslet a zjistí se, že on ta okupační vojska nevyháněl fyzicky, ale právě a pouze v jednáních s ruskými diplomaty (různých šarží) na ambasádě. Takže on sám je tehdy potřeboval, a bez nich by se odsun těch vojsk vlekl asi jako vyšetřování Čapího hnízda:)
Jestli to mohly dělat jiné vlády potom, každá z nich měla mnohem důležitější úkoly, třeba jak si přerozdělit stamiliardy z privatizací..
No a pokud jde o ten pořád opakovaný radar, je mi to líto, ale už se ideologicky zapomnělo, že ten radar vůbec neměl být zaměřen proti útoku z Ruska, ale z jiného prostoru. A ze stejného důvodu – a o tom už se taky nepíše. pro ten radar získali Američané souhlas v Moskvě dřív než se přišli ptát našich politiků.
On ten svět je složitej, a jak se i Amíci přesvědčujou, tak těch států a státečků, které by měli strážiť v roli světových četníků je nějak hodně, že už to ani nestíhaj..
Co mají amíci společného s Kocábovou aktivitou? Nic! Vůbec nic!
No myslím si, že mu ji rozhodně nazakazují, ale přímo doporučují… U něj je to asi jako u Šimona Pánka, ten kdysi ještě v Hyde parku naživu dostal otázku „zda Člověk v tísni (ČvT) podporuje Kurdy v Turecku „?. On odpověděl, že „my bychom chtěli, ale USA (tj. jeden z hlavních donátorů ČvT) to nechtějí… „. Tím zdaleka nechci říct, že M.Kocáb je na Velvyslanectví USA u nás, každodenně… Ale rozhodně mu neříkají, aby třeba komentoval systémový rasismus v USA, který tak nazývá (asi skutečně) stávající prezident USA Biden.
Říká se, že agenti ruské ambasády mají za úkol okamžitě všechno otočit proti USA! Asi na tom něco bude!
k tomu jen dodám, že zeměkoule je kulatá a není na ní jen a jen Rusko, ale jak se pootáčí, tak je vidět na různá tmavá místa, které ale -zejména nyní, jsou nám mainstreamem prezentovány jako svatozáře…
Kocáb touží znovu dostat se do novin, ale je jen směšný
A co jsi ty? Ani v těch novinách nejsi!
Proč teď ??? Hezká otázka. Možná že „SARANČATA“ máji už plné zuby toho Ruského „přátelství“, té bezmoci. A možná že na obzoru se objevil lídr co se nebojí Puťkovy předložit účet??? Není pěstovaný, vydíratelný ani blbý a hlavně je zosobnění slušnosti a to nám dává NADĚJI!!!
Účet za co , třeba za pražské metro ?
Oni nám snad to metro zaplatili, nebo co?
Tak, tak, ta russovětská šunka, okopírovaná dle amerických vozů ze 40. let, stála za všechny peníze.
Faktem je, že hlubinné metro mohlo, na rozdíl od podpovrchové tramvaje (používající lehčí vozy), sloužit jako systém protiatomových krytů v případě války. To asi rozhodlo o tom, která koncepce zvítězila.
O tom, že se budou dovážet russovětské kopie amerických vozů ze 40. let, místo vlastní výroby moderních vozů rozhodlí vrcholni straničtí otroci na pokyn svých pánu z moskvy. To jak hluboko mělo metro jezdit samozřejmě žádný vliv nemělo. Nemluvě o tom, že nesmysl s hlubinným metrem se taky prodražil.
Ono to není tak jednoduché. To hlubinné ražení patrně zachránilo řadu archeologických památek, které by při stavbě podpovrchové tramvaje (jako mají např. v Budapešti) čekal v lepším případě záchranný výzkum (prodražující a zdržující stavbu), v horším zánik (a území, na kterém se metro stavělo, je na archeologické památky dost bohaté).
A šlo o to, zda se budou dávat prachy do vývoje takových vozů, nebo se koupí hotové. Levněji. MMCH, ty moderní vozy zas taková sláva v porovnání s těmi sovětskými nejsou (vyjma estetického srovnání). Jel jsem v obojím.
Každý diplomat získává svolení konkrétního státu, kde chce působit. Kdo povolil tolik diplomatů na Ruské ambasádě? České ministerstvo zahraničí.
Co se týká Vrbětic, je třeba položit tyto otázky: 1. Kdo inicioval po 6 letech znovuotevření případu Vrbětice?
2.Věděly naše zpravodajské služby, že se z Vrbětic vozily zbraně na Ukrajinu a do Sýrie pro bojovníky Islámského státu?
Možná, že 2. otázka stojí za výbuchy ve Vrběticích, s cílem zamést stopy. V
Vypadá to, že rusové v pátrání po původu českých zbraní v Sýrii přišli až do Ostravy a bylo třeba jednat rychle a zamést stopy.
– Ne České ministerstvo zahraničí, ale ještě komunistické Československé ministerstvo zahraničí.
– Vrbětice si nikdy nepřestaly vyšetřovat, takže nikdo neinicioval „znovuotevření“!
– Vy bezpečně víte, že se odtud vozily zbraně na Ukrajinu a do Sýrie bojovníkům IS?
Takže asi tak!
Je to nejspíš další troll Ivan co má na všechny svoje HYPOTEZY HODNOVĚRNE DŮKAZY!!!
Vy víte , že ve Vrběticích byli nějací ruští agenti ?
A vy víte, že tam nebyli? Taky ne!
Imex, který provozoval sklad, řekl, že u nich se neohlásili a nikdo z Imexu je neviděl, neohlásili se; měli mít tádžické a moldavské doklady, ale Tádžikistánci nic nevědí o tom, že je někomu vydávali. Moldavie se k tomu ani nevyjádřila.
A to sis vycucal z kterýho prstu, milouši? Nic takového Imex neřekl.
Pokud to šlo ven přes pochybnou firmu, tak je skoro jisté, že to šlo někam, kam se legálně zbraně vyvážet nedají. O podezření, že šlo buď o Ukrajinu nebo islámské teroristy, se psalo u tu, na Hlídacím Psovi.
Nevím, co je to úspěšná akce, ale obvinit někoho bez důkazů je čistý amatérismus.
Spoléhat na to, že proamerická česká politická scéna bez důkazů odsoudí rusko je správný tah, nicméně takhle lhát si může dovolit jen CIA. Té to projde, viz Irák.
Ale Koudelka se přepočítal Zeman mu na jeho špek neskočil a odsoudil ho k věčnému negenerálství. Kdo by také člověka, který za 6 let nedokázal vyrobit jediný přímý důkaz, který by obstál u soudu, povýšil na generála? Snad jedině Fiala, Pekarová, Bartoš, Rakušan a Jurečka. Naštěstí to není v jejich pravomoci. To by byl v ČR generál každý čučkař.
Proč píšete o tom, že to je bez důkazů? To, že je nikdo nepověsil na internet nebo neuveřejnil v novinách neznamená, že neexistují! Tajné záležitosti nejsou určeny pro veřejnost, jen rusácký agenti si myslíte, že to je jinak!
– V takovém případě je věc v poloze víry. Odpovězte si sám jaké důvody nám tajné služby daly k důvěře, že jsou loajální primárně k tomuto státu a jeho občanům? Bez jasných důkazů na stole není vláda schopna národu vysvětlit, proč likviduje diplomatické vztahy se zemí velikosti světadílu, která by pro nás mohla být zásadním strategickým odbytištěm i zdrojem surovin. Že se této příležitosti záhy chopí jiní – na to vezměte jed. A to není řeč o bezpečnostním aspektu podobného počínání. Překvapuje mne, jak zarytí kritici Babišovy vlády v této věci otočili na obrtlíku. Myslím, že pokud máte pět pohromadě, víte odkud vítr fouká a komu tato pátá kolona slouží. Občané této země to nejsou.
Na nic nebudu brát jed! Já prostě věřím, že v tajných službách pracují lidé a ne komunisti!
To se hluboce mýlíte, všichni vystudovali jako hodní členové komunistického SSM.
Hmm. Tehdy v Gliwici to tuším taky nebyli komunisti . . .
Já zase ne.
MMCH – že se nedá věřit ani těm US tajným službám, je obecně známo.
Nikoliv v tomto případě – protože jestli jak doufám sledujete informace v médiích vůbec není postaven na nějakých utajovaných informacích, které by snad BIS a rozvědka někde „vyšpionila“, nebo co. Ale – snad jste se to dočetl, na porovnání zcela veřejně dostupných informací, které si mohl dohledat a publikovat i Belingcat, na který se nyní média odkazují. Takže – pokud má BIS „jen tohle“ tak není důvod proč to tajit, a ta zpráva se publikovat mohla..
Ovšem, jestli je tam „ještě něco jiného utajovaného“ – pouze s argumentem „je to tajné“, a na čestné slovo zrovna Babiše a Hamáčka se dlouho vařit nedá.
Vždyť si sám protiřečíte!
„… pokud má BIS „jen tohle“ tak není důvod proč to tajit, a ta zpráva se publikovat mohla..“!
A co když nemá jen tohle? A to je to utajené!
Pokud někoho chcete soudit , tak žádné tajné záležitosti nejsou ! Když soud nemá důkazy , tak odsoudit nemůže nikoho !
A ono je to už u soudu? A u kterého?
no třeba Rusové pěkně veřejně ukázali, jak načapali americké agenty připravovat v Rusku atentát na Lukašenka a státní převrat v Bělorusku. Taky Kubánci, když někoho chytnou, ukážou so an něj mají,
jestli ono to nebude tím, že oni důkazy měli a předvedli je, ale nám je poroučeno věřit všemu, co se nám řekne.bez důkazů
To jsou zvláštní myšlenkové pochody. Koudelka nebude generál, protože NEVYROBIL žádný přímý důkaz. 😀
No u bolševiků a diktátorů je to jistě cesta k povýšení, vyrábět důkazy. Ale naštěstí tady to je stále trestný čin.
Have a nice day 😉
Nikoli nevyrobil, ale nezískal. Pokud chápete ten rozdíl.
Tady nejde o to co kdo koho odsoudí!!! Tady jde o to že přišel čas Rusku vystavit účet!!! A to je vše.
a budeme mít na to, abychomm mu zaplatili?
Otázka je, zda budeme mít na to neustále dokola platit škody po ruském zlodějství a banditismu.
Obvyklá Kundrovina. Co jsou „spojenci“ zač jsem pochopil po útoku na Jugoslávii. Od té doby se podívejte, kde jsou vojáci NATO. Ukrajinským pučem se dostali na 400 km k Moskvě. Kdo z reálně uvažujících lidí může nechápat, že si to Rusové nemohou nechat líbit?
To nikoho nezajímají jak umí Rusko štěkat a cenit zuby. Dostatečné by bylo nic jim nedávat a přestat s nimi obchodovat a to by byl jejich KONEC. Oni totiž vymírají hladem!!!
Zatím všechny pokusy o něco podobného vedly k tomu, že si Rusko příslušné komodity vyrobilo samo. Problém by mohl být s nějakými HiTech věcmi (třeba špičkové čipy), ale nic takového EU nevyrábí a USA už pomalu taky ne. Kvůli ekofašistům a podobným veřejným škůdcům tyhle výroby ze zemi euroatlantického okruhu prakticky vymizely. Snad si je nyní vrátí na své území Velká Británie.
Takže jsou to 2 nesouvisející události : 1. Odhalení 18 ruských agentů na ambasádě a jejich vyhoštění (se souhlasem prezidenta a všech kromě SPD a KSČ)…
2. Podezření 2 ruských agentů z výbuchu ve Vrběticích, které je natolik „důvodné“, že ani státní zástupce zatím nezahájil trestní stíhání (a nepožádal o mezinárodní zatykač)… A v právním státě by o vině a trestu měl rozhodovat spravedlivý soud (třeba i v nepřítomnosti obviněných)… pokud se nechceme vrátit do 50.let, kdy obvinění Státní bezpečnostní služby stačilo k likvidaci dotyčného „imperialistikého agenta“… A když nevadilo 7 let bezvýsledného vyšetřování, tak čekání pár let na soudní rozhodnutí ničemu neuškodí…
Klíčové otázky, podobně jako v dobrých kriminálních románech a filmech jsou: Kdo z toho má prospěch, kdo to všechno platí a na čí vrub půjde konečné vyúčtování?
Bože, bože! To je zase moudro!
Víte ve volbách už není potřeba nijakých letáku. Účet bude takový že už víme kdo to s námi nemysli dobře. To je KSČM,SPD,ČSSD,ANO,ODS a její odnož TOPka. A pokud můžu odhadovat tak toto nebude zrovna vaši nejlepší přátele PIRATI CO ???
Je před Sněmovními volbami. Teď se hraje o všechno.
Hnutí jednoho muže a bezpáteřní socani se řítí nezadržitelně dolů. Zarvali za ruční brzdu a sledují co to udělá. Další předvolební průzkumy ukáží, jestli to stačilo.
…konečně jsem se probudil a zjistil, že fantas magorická HUDBA Z MARSU byla uvedena i jakýmsi panem Břešťanem dnes i v písemné formě reportáže psané v léčebně
A něco k věci by nebylo? Proč vás nezajímá CO se píše, ale KDO to napsal?
Pane Břešťane, na začátku jsem napsal:
„Opravdu myslíte, že se Česko probudilo?“
Sám vidíte, že někteří jedinci se nikdy ani probudit nemůžou! A nejsou to jen ti ve zdejší „diskuzi“! Bohužel!
Čas je moudrý. Ani nevíte jaké sily se daly do POHYBU!!!
To co se stalo s ruskými vztahy k Česku je hodně silný akt. Je to na delší období anema to dobrá řešení. Rusko je v defenzive a jde o to kam to necha ruský establisment dojít, ale ještě horší je, že to ostré sleduje Čína a to není dobré. Sibiř je lákavá, ale ani EU i USA tam nejsou rozhodujícím hráči.
Tady jde o to že probíhají nijaké akce a to i má být klíčové a pozitivní. Nemusíme čekat kdo za nás sni tu horkou polívku ale jen se zklidnit a nechat blbci ať se ukážou. Nejlepší taktikou je všechno ignorovat a všímat si nepřátel . Je to jednoduché jako facka!!!