Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Lubomír "Xaver" Veselý s Tomášem Vandasem na Vlasteneckém setkání v Příčovech
Facebook: Tomáš Vandas,

Xaver do Příčov nezabloudil omylem. Politická nekorektnost a krajní pravice se přitahují všude

ANALÝZA. Fotka moderátora Českého rozhlasu a radního ČT Lubomíra Veselého s šéfem ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem vyvolala pochopitelný rozruch. Pro ty, kdo aspoň trochu sledují dění stranou mediálního mainstreamu, však těžko mohla být opravdovým překvapením. Média typu Veselého televize XTV nikdy nebudou mít ke krajní pravici daleko, ostatně je tomu tak všude ve světě.

Začněme Tomášem Vandasem. V Příčovech byl už podruhé a i loni vzbudila jeho účast rozruch, takže jakékoli pokusy bagatelizovat jeho letošní přítomnost tím, že „akce byla otevřená všem“, vyznívají poněkud chabě. Kdyby organizátoři chtěli, prostě by tam nebyl.

Ostatně, na fotografiích z akce se objevil – a s moderátorem Veselým také vyfotil – i další zástupce krajně pravicové scény Jan Kopal (byl i na oslavě padesátin šéfa Trikolóry Klause mladšího), či tváře z domobraneckých spolků.

Hrát to „na Kotlebu“

Než se ale dostaneme k propojení extremistů a „vlasteneckých sil“, zkusme se nejprve krátce vypořádat s terminologií. Proč je v případě Tomáše Vandase oprávněné mluvit o krajní pravici?

Jeho partaj je nástupnickou organizaci Dělnické strany, kterou v roce 2010 soud rozpustil kvůli tomu, že byla podle něj ideově navázána na neonacismus a nacionální socialismus.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Vandas se chlubí přátelstvím s Marianem Kotlebou, politikem opakovaně stíhaným za propagaci extremismu, který podobný příběh s rozpuštěnou a následně „reinkarnovanou“ stranou (původně Slovenská pospolitost) zažil na Slovensku. Na rozdíl od Vandase však v politice uspěl, a po postu hejtmana prorazil i v parlamentu.

Notoricky známé jsou Kotlebovy prohřešky jako používání pozdravu Na stráž! z dob válečného (autoritářského) Slovenského státu či šeky vypisované na částky, které odkazují na nacistickou symboliku.

Mluvit s každým?

Jak to souvisí s Příčovy a moderátorem Lubomírem Veselým, alias Xaverem? Příznivci krajní pravice milují alternativní média – Kotlebovi fanoušci například internetové rádio Slobodný vysielač z Banské Bystrice, které svého času dávalo Kotlebovi a jeho spolustraníkům de facto neomezený prostor bez oponentury, zatímco seriózní média ne.

Česká obdoba zmíněné stanice – Svobodné rádio – pak kromě Tomáše Vandase dává pravidelně prostor třeba i Tomio Okamurovi z SPD a dalším tvářím „vlastenecké scény“, které se v posledním roce začaly objevovat právě i v Xaverově internetové televizi XTV či na jeho youtubových streamech.

Za všechny jmenujme Petra Hampla, sociologa s ostře protiislámskými postoji (krátce před setkáním v Příčovech hostem XTV), Zdeňka Chytru, aktivistu za tradiční rodinu žíjícího v Německu (letos hostem Xaverova streamu na YouTube), nebo třeba Petra Žantovského, člena Rady ČTK a nově i kandidáta do Senátu s podporou SPD (za poslední půlrok dvakrát hostem na XTV). Hampl, Chytra či Žantovský se objevili také jako panelisté v Příčovech.

Veselý, který tvrdí, že v jeho pořadech se mluví „hlavně svobodně“ a že on sám „mluví s každým“, dává prostor i dalším „politicky nekorektním hostům“, kteří nemají problém mluvit přímo s někým z tvrdého jádra ultrapravice. Což nás přivádí zpátky k Marianu Kotlebovi.

Například youtuber František Kubásek, který byl hostem u Xavera na YouTube letos v srpnu, si zhruba ve stejnou dobu pozval do vlastního videoblogu na svém „politicky nekorektním kanále“ Kotlebovu fanynku a aktivní členku kotlebovské mládeže Lívii Garčalovou ze slovenského portálu Kulturblog.

Tento web zase nedávno na Parlamentních listech pochválil jako dobré čtení zmiňovaný Petr Žantovský, který pravidelně vystupuje na Svobodném vysílači, a tak bychom mohli pokračovat dlouho. Alternativní média a krajní pravice zkrátka splývají.

Lákavá Xaverova popularita

Úplně stejné je to v sousedních zemích – třeba v případě krajně pravicových „publicistů“ provozujících blogy či komentářové servery názorově blízké Alternativě pro Německo nebo rakouské straně Svobodných. Nebo blízkých ještě radikálnějšímu hnutí Pegida či takzvaným Identitářům, které německá kontrarozvědka označila rovnou za extremisty. Ostatně, v hledáčku má kvůli extremistickým tendencím i zmíněnou AfD.

„Zahradní slavnost“ na příčovském zámku úplně stejně svádí dohromady fanoušky politického extremismu a jemu nakloněných médií. Ve srovnání s klasickými dezinformačními či konspiračními weby provozovanými „na koleně“ však Xaverova internetová televize XTV působí skoro jako obrovský mediální dům – její videa natáčená profesionální technikou přebírají i další mainstreamová média (například Seznam.cz).

Veselý je také na rozdíl od autorů jiných, marginálních „vlasteneckých“ médií díky svým kontroverzím mediálně známý a to z něj dělá atraktivního hosta nejen v Příčovech, ale třeba i ve zmíněném rádiu Svobodný vysílač, kde Xaver letos také vystoupil.

Veselý hájí nezávislost „své“ XTV s tím, že nikomu nestraní. Do studia skutečně chodí zástupci takřka všech politických stran, zároveň se v něm ale za poslední rok vystřídalo téměř celé vedení Trikolóry a další tváře hnutí – to je propagace, jakou zřejmě žádné jiné médium v Česku straně Václava Klause mladšího nenabídlo. Klausova neziskovka Centrum pro občanské svobody naopak Xavera úspěšně nominovala do Rady České televize.

Ke kontroverzním fotkám z Příčov pak Veselý namítá, že Tomáš Vandas nikdy nebyl hostem v žádném z jeho pořadů. Faktem však je, že hostům s fanouškovskou základnou mezi radikály dává Veselý ve svých pořadech opakovaně prostor. Žádný z nich si ale tenhle „titul“ pochopitelně na vizitku nedá a není tak tedy ani ve vysílání představen.

Zmíněná Trikolóra měla v Příčovech také svůj stánek (a Okamurova SPD alespoň billboard). Obě strany cílí na publikum alternativních médií, na ty, kdo odmítají politickou korektnost (ať už je to cokoli), kdo hájí tradiční hodnoty a rodinu (ať už je to cokoli), kdo mají něco proti Evropské unii, proti homosexuálům, proti uprchlíkům atd.

Těžko by obě strany v Příčovech zkoušely štěstí, kdyby necítily mezi účastníky výrazný podíl svých sympatizantů. Tomáš Vandas ani Xaver tak na Vlastenecké setkání nezabloudili náhodou. Právě naopak, jeli najisto.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Ajvngou napsal:

  Článek za jedna, jen poznámka (už se to totiž opakuje): pravopisne.cz/2010/09/na-rozdil-x-narozdil/

 2. Václav Čech napsal:

  Vlastenci, co si budeme nalhávat. V naší zemi funguje mafie, která má strach z čehokoli, co by mohlo narušit její vazby a hlavně závislosti. Co kdyby lidé sehnali dobrou práci, byt, řemeslníky apod. bez kontaktů této mafie ? Prostě, co kdyby tuhle mafii najednou už nikdo nepotřeboval ? Tak se ohánějí hurá vlastenectvím, bojují proti každému, kdo by mohl do naší země přijít a něco změnit. Víte migrace tu vždycky byla, je a bude s tím nic nenaděláte. Využívají frustrace a strachu těch, kteří se prostě bojí všeho a jsou neschopní cokoli ve svém životě udělat. Jenže vážení, život je změna. Pravda ne vždy k lepšímu, ale tak to prostě je a kdo to nehodlá akceptovat, má smůlu. Se la vie – to je život.

 3. Petr Kaminsky napsal:

  Neni to uplne presne, netyka se to jen krajni pravice. Tahle tzv. alternativni media vyhledavaji jakykoliv extrem. A proc (a jake) lidi to tahne? Bude za tim ten pocit neceho neoficialniho, vyjimecneho. Sejdou se tady vsichni, kteri neveri, ze 1 + 1 = 2. Kdokoliv vyslovi hypotezu, ze je vysledek 3 a je dostatecne presvedcivy, je jejich hrdina. Hodne stesti, truhlici!

 4. A. S. Pergill napsal:

  Vandas je předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti, která je řádně registrovaná a také se opakovaně účastnila voleb. Já ho nemusím a nevolil jsem ho, ale respektuji to, že je to řádně existující a v souladu s naším ústavním pořádkem fungující politická strany. Daleko více mě vadí neomarxistické strany (včetně pirátů), které nás chtějí vrátit před rok 1989, a klerikální strany (v podstatě to, co provolilo církevní „restituce“), které se nás snaží vrátit před josefínské reformy na konci 18. století (tedy k povinnému chození do kostela, včetně povinné zpovědi několikrát týdně, upalování čarodějnic a kacířů apod.).

 5. Petr Suchařípa napsal:

  Teda to je článek. Styděl bych se za toto dostat zaplaceno. Zbytečné fabulace.

 6. petrph napsal:

  Tak to je opravdu podezřelé. Novináři chodí na společenské a politické akce a mluví tam s politiky a aktivisty.. I třeba s těmi extrémními. Hrůza…Soudruzi, s tím by se mělo něco udělat..:)))))

Přidávání komentářů není povoleno