Korupce při čerpání dotací v Chrastavě: vysoký funkcionář ČSSD čelí obvinění

Napsal/a -pes- 10. června 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality obvinil člena předsednictva a výkonného výboru ČSSD, bývalého europoslance Roberta Duška a několik dalších lidí v souvislosti s neoprávněným čerpáním evropských dotací na projekt lázní Dům pohody v Chrastavě u Liberce.

Jak dále zjistilo Centrum nezávislé investigace (CNI) a Krajské protikorupční pracoviště (KPKP), mezi obviněnými je i Duškův stranický kolega, bývalý liberecký radní pro dopravu – Martin Sepp. Obvinění se týká korupčních trestných činů.

Způsobená škoda přesahuje podle informací CNI 200 milionů korun. Celkem bylo v případu obviněno jedenáct lidí, z toho čtyřem – včetně Duška a Seppa – byla sdělena obvinění nově na počátku června. Dalším nově obviněným je liberecký podnikatele Jan Imlauf.

Obvinění potvrdil liberecký  státní zástupce Radim Kadlček. „Souvisí s čerpáním evropských dotací na projekt Dům pohody,“ řekl CNI . „Nově obvinění jsou viněni z korupčních trestných činů.“

Sepp: Cítím se nevinen

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej odmítl případ komentovat. „Omlouvám se, ale žádné informace zatím poskytovat nebudeme,“ konstatoval. Samotný Dušek rovněž mlčí. „Nebudu to komentovat, ani nemůžu. Děkuju,“ uvedl pouze a zavěsil telefon.

Další obviněný, Sepp, ale svoje i Duškovo obvinění ze strany policie potvrdil. „Dozvěděl jsem se to před pár dny,“ řekl CNI Sepp. „Cítím se nevinen. Považuji to za neopodstatněné. Budu se bránit tím, že jim řeknu, co o tom vím.“

Zároveň uvedl, že se o obvinění svého kolegy Duška dozvěděl až od policie.

Dušek ve středu oznámil, že se rozhodl rezignovat na členství v předsednictvu strany. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jeho rozhodnutí uvítal.

Pohoda za 230 milionů

Dům pohody, o kterém v případu jde, je projekt relaxačního komplexu s termálními lázněmi v Chrastavě u Liberce. Původně byla cena odhadována na 230 milionů korun, Evropská unie na něj přispěla zatím 113 miliony.

Prostředky z Evropské unie byly na projekt poskytnuty prostřednictvím Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod (ROP) v době, kdy zde měla zastoupení ČSSD Libereckého kraje. Tu tehdy vedl nyní obviněný Dušek. Členem Regionální rady ROP Severovýchod byl i další obviněný Sepp.

Dnes jsou lázně rozestavěné a vede se spor o to, kdo je jejich skutečným vlastníkem. Původní majitel – Imstav Group, podal na svou někdejší firmu insolvenční návrh, vlastník firmy Jan Imlauf nyní čelí společně s Duškem a Seppem kvůli tomuto projektu obvinění.

Kvůli podezřelé realizaci projektu podalo nové vedení Libereckého kraje trestní oznámení.

Objekt lázní je dnes v dražbě, nabízená cena je 59,9 milionů korun. Největším věřitelem je pak samotný poskytovatel dotace – ROP Severovýchod, jenž v konkurzu žádá přes 121 milionů korun.

Kolegové zatím o ničem nevědí

Liberecká ČSSD zatím obvinění svých dvou členů neřešila. „Krajské vedení sociální demokracie v Liberci není v tuto chvíli informováno a nemá povědomí o tom, že by bývalý předseda krajského výkonného výboru Robert Dušek byl trestně stíhán za nějakou trestnou činnost,“ uvedla včera předsedkyně KVV Liberecké ČSSD Lenka Kadlecová.

Situací se zřejmě  podle včerejšího vyjádření poslance Jaroslava Foldyny ještě nezabýval ani celostátní ústřední výbor. „Já o tom vůbec nevím,“ řekl CNI Foldyna, jenž je stejně jako Dušek členem předsednictva i ÚVV strany. „V sobotu bylo předsednictvo i ÚVV, na kterém pan Dušek byl, ale nepadlo tam o tom ani slovo.“

Nejde o první problémy s policií

Na základě informací CNI a KPKP lze předpokládat, že v případu jsou obviněni ještě další lidé, a to nejen politici, ale například i někteří významní liberečtí stavební podnikatelé. Obvinění by se podle dostupných informací mělo týkat veřejných zakázek i evropských dotací.

Jména Roberta Duška a Martina Seppa nejsou veřejnosti, policistům ani soudům neznámé. Oba figurovali v kauze bývalého policejního ředitele v Liberci Miroslava Dvořáka. Ten právě na Duškovu přímluvu zařídil smazání dopravního přestupku tehdejšího radního Martina Seppa, který jel v obci více jak stokilometrovou rychlostí.

Sepp byl rovněž obžalován, že nezákonně pobíral desetitisícové odměny v krajských společnostech v době, kdy byl zástupce Libereckého kraje. Soud se ale letos přiklonil k tvrzení obžalovaných, že jsou právními laiky a že disponovali posudky, které jim pobírání odměn schvalovaly. Seppa i ostatní obžaloby zprostil.

Jaroslav Tauchman,
Eliška Bártová

Centrum nezávislé investigace – CNI

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)