"Korupcí se válka nevyhrává." Protest na podporu ukrajinské armády, Lvov (listopad 2023). Foto: Profimedia

Vojtěch Razima: Korupce má svůj den. V Česku, na Ukrajině i v Rusku

Napsal/a Vojtěch Razima 9. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Na 9. prosince každoročně připadá mezinárodní den proti korupci. Korupce je společenský jev, který se projevuje v různých formách, jako je například úplatkářství, zneužití veřejného majetku, nepotismus nebo klientelismus. Je to zneužití veřejného postavení nebo pravomoci k osobnímu prospěchu. Korupce má negativní dopad na ekonomiku, demokracii a společnost jako celek, Českou republiku nevyjímaje.

Česká republika je na tom v mezinárodním srovnání ještě docela dobře: řadí se mezi země s nižší mírou korupce.

Podle indexu vnímání korupce (CPI), který sestavuje nezisková organizace Transparency International na základě mínění expertů, se v lednu roku 2023 Česká republika umístila na 41. místě ze 180 zemí. O toto pořadí se dělíme s Gruzií, Slovinskem a Itálií.

Míra korupce na Ukrajině

Míra korupce na Ukrajině je výrazně vyšší než v České republice. Podle CPI zveřejněného počátkem roku 2023 se Ukrajina umístila na 116. místě, což znamená, že korupce je na Ukrajině vnímána jako velmi rozšířená.

Bez zajímavosti není, že koncem listopadu 2023 navštívila Ukrajinu místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová (ANO) a po návratu ujišťovala veřejnost, že Ukrajina v zásadě s korupcí problém nemá.

„Mluvila jsem se šéfy všech zásadních institucí. Mají tady nastavený systém stíhání korupce jak na nejvyšších místech, tak po střední a malé. Je to opravdu propracovaný systém, který už začíná nést ovoce, mají první velké kauzy,“ uvedla tehdy eurokomisařka Jourová.

S optimismem Věry Jourové bolestně kontrastuje dokument Bidenovy administrativy, který tvrdí, že rozsah korupce na Ukrajině představuje skutečnou hrozbu pro celou zemi.

Dokument také popisuje konkrétní plány a doporučení, jak míru korupce na Ukrajině eliminovat, aby vojenská i finanční pomoc mohla od západních spojenců i nadále pokračovat. Na dokument upozornil v říjnu 2023 zpravodajský web Politico.

Podle něj se zástupci americké vlády obávají rozsahu korupce v zemi, která se brání ruské agresi, mnohem více, než oficiálně přiznávají. V žebříčcích míry korupce se Ukrajina pravidelně umísťuje na chvostu evropských zemí.

Podle CPI se Ruská federace ve vnímání korupce umístila na 137. místě, což znamená, že korupce je tam vnímána jako extrémně rozšířená.

To, že je na tom Rusko ještě hůře než Ukrajina, je hodně slabá útěcha a ukradených veřejných peněz nebude o to méně.

Ministerstvo proti zákonu o lobbování

Mohlo by se zdát, že si Česká republika v boji proti korupci nevede úplně špatně, ale jeden ze zásadních prvků nám stále chybí. Tímto prvkem je regulace lobbingu.

V Evropské unii došlo k výraznějšímu nastavení pravidel lobbistických aktivit už v 90. letech 20. století. Už v roce 2016 vyzvala Skupina států proti korupci Rady Evropy (GRECO) Českou republiku k zavedení pravidel větší transparentnosti. Jejich doporučení zní: „Zajistit včasné zveřejňování zápisů ze zasedání parlamentních výborů a zvýšit transparentnost činnosti podvýborů, zavést pravidla pro členy Parlamentu o tom, jak jednat s lobbisty a dalšími třetími stranami, které se snaží ovlivňovat legislativní proces, a tak učinit vzájemná jednání více transparentní.“

Ve zprávě zveřejněné 16. června 2023, tedy po sedmi letech, Skupina států proti korupci konstatuje lakonicky: „Skupina GRECO došla k závěru, že doporučení nebylo splněno.“

Proti přijetí zákona regulujícího lobbing je ministr financí Zbyněk Stanjura. Zákon by měl sice začít platit až od 1. července 2025 ale Stanjura už nyní ví, že na něj nejsou vyčleněny další peníze.

Zdá se, že se politici z ODS dohodli, kdo kdy a jak bude nastavení skutečné regulace lobbingu brzdit. A zdá se, že se jim to skvěle daří.

Už nyní je téměř jisté, že ODS v čele pětikoalice dovládne bez toho, že by veřejnost měla v ruce nástroj, který veřejnosti umožní zkoumat, kdo si zaplatil jaký zákon. A jak užitečné by to bývalo mohlo být.


Autor tohoto textu Vojtěch Razima byl zpravodajským důstojníkem Bezpečnostní informační služby a důstojníkem policejního útvaru Služba pro odhalování korupce (SPOK). Později pracoval jako konzultant ve společnosti Deloitte a zastával i pozici bezpečnostního ředitele Komerční banky. V roce 2009 založil watchdogovou organizaci Kverulant.org o.p.s., kterou od té doby vede.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)