Vojtěch Berger: Sluníčkář a nesluníčkář na uprchlickém nádraží Budapešť – Keleti

Napsal/a Vojtěch Berger 2. září 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Pár osobních postřehů z krátké návštěvy uprchlíků na stanici Keleti v Budapešti: Smrad, apatie, nedostatečné zásobování uprchlíků jídlem a pitím, policisté, kteří proti těm rakouským nejsou až tak friendly a umí anglicky jenom pár slov…


Psáno ve vlaku z Budapešti… Redaktor Českého rozhlasu Vojtěch Berger napsal na svůj Facebook osobní postřeh k aktuálnímu dění v Maďarsku. Text publikujeme se svolením autora. Titulek a mezititulky jsou redakční.


„Sluníčkář“ z toho může vyvodit, že by bylo fajn tyhle lidi uklidit někam do důstojnějších podmínek – KAMKOLI. Třeba na sousední Slovensko, kam je to nejblíž, a žádosti o azyl se ročně počítají jen na desítky.

Jen a jen do Německa

Nebo o kousíček dál do Česka, kde už na „hordy z jihu“ média čekají několik týdnů, takže jsme na to vlastně mentálně připraveni. Rakousko má už svých azylantů dost, letos kolem 80 tisíc.

„Nesluníčkář“ si všimne asi hlavně toho, že odhadem 99 procent všech uprchlíků na Keleti nechce do Maďarska, dokonce ani do Rakouska, ale jen do Německa. Zeptá se, proč nejsou spokojeni jakmile po nich někdo přestal střílet, tedy nejenom v Maďarsku, ale třeba už v Makedonii nebo Srbsku.

Berger - Keleti 2Sluníčkář namítne, že Německo je hrdá a silná země, která syrským uprchlíkům dala z humanitárních důvodů bianco šek a nebude je vracet podle Dublinských úmluv třeba právě do Maďarska, kde se o ně stát nezvládá starat, a že to je příklad hodný následování.

A taky si vzpomene, že v Německu je silná syrská komunita, a že je logické, že jdou uprchlíci právě tam. Svůj k svému.

Nesluníčkář buď sluníčkářovi rovnou jednu ubalí, nebo mu řekne ať si Německo dělá co chce, ale hlavně ať nedělá z Evropy hnízdo radikálních islamistů.

Jenže sluníčkář náhodou byl přímo na Keleti i jinde a se živými uprchlíky mluvil. Takže je celkem přesvědčený, že o žádné radikální islamisty nejde. Viděl je a slyšel.

Místo, kde se rodí i umírá

Nesluníčkářovi je to srdečně jedno, sice nebyl nikde kromě svojí hospody a Facebooku, ale hergot má svůj názor, a co je víc.

Angelu Merkelovou by měl okamžitě někdo svrhnout, a nahradit někým rozumnějším (vyšli by Němci třeba se slovenským premiérem Ficem? jeho ministr vnitra už dávno pochopil, že muslimům by se na Slovensku nikdy nelíbilo, protože tam nejsou mešity).

V tuhle chvíli má nesluníčkář argumentačně jasně navrch a sluníčkář se musí ohánět takovými těmi podpásovkami jako je lidskost a solidarita. Sice nezná řešení celé té nepříjemné krize s uprchlíky, a chápe, že se sem všichni nevejdou, ale myslí si, že by jich Evropa ještě pár přijmout zvládla, jen kdyby se zapojily všechny státy.

Ani rozumnější nesluníčkář by snad hned nepostavil kolem Evropy zeď, ale je mu naopak jasné, že uprchlíkům se musí přibouchnout vrata co nejdřív.

Zatímco se předhánějí, kdo tu argumentační přetahovanou vlastně vyhrál, na Keleti pár těhotných žen uprchlíků mezitím porodilo, někteří onemocněli, a někdo… (včera od nádraží odváželi mrtvolu).

Už se debatovalo moc dlouho, je načase něco dělat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)