Finský prezident Alexander Stubb a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Kyjevě. Foto: Profimedia

My válku s Ruskem dobře známe, ústupky se nesmí opakovat, říká finský prezident

Napsal/a Robert Břešťan 28. února 2025
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Pokud má některá z evropských zemí historickou zkušenost podobnou tomu, co v posledních letech zažívá ve vztahu k Rusku Ukrajina, je to jednoznačně Finsko. Také to Rusko v minulosti napadlo, muselo o svou svobodu bojovat, přišlo o část svého území a na desítky let si tehdejší SSSR uzurpoval právo mluvit mu do toho, zda může být členem EU a NATO.

Poté, co se Sovětský svaz rozpadl – a ztráta velmocenského postavení a snaha získat jej zpět je podle mnoha expertů na zahraniční politiku jeden z významných důvodů současné ruské agresivní politiky – Finsko konečně v roce 1995 mohlo vstoupit do Evropské unie.

A byla to právě Putinem vyvolaná válka proti Ukrajině, co definitivně přimělo Finy připojit se i k Severoatlantické alianci. Stalo se 4. dubna 2023.

Putinovské Rusko si nadále přisvojuje ničím nepodložené právo mluvit do toho, kdo může, respektive kdo nesmí být členem EU a NATO. Otevřeně požaduje i zmenšení Aliance, konkrétně návrat do hranic z roku 1997, kdy vznikl Zakládající akt o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti mezi NATO a Ruskou federací. Tedy do doby před rozšířením o země střední Evropy, to jest včetně Česka, a o pobaltské země.

Historické souvislosti i nepřijatelnost ruských požadavků připomněl ve svém vystoupení 24. února v Kyjevě finský prezident Alexander Stubb na plenárním zasedání „Support Ukraine“ (Podpora Ukrajině), které se konalo u příležitosti třetího výročí začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu.

Obsah jeho řeči, v níž se obracel přímo na vedle sedícího ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, přinášíme níže v překladu (v plném znění s drobnými editorskými úpravami a s redakčními mezititulky).

Nabízí užitečnou a platnou historickou zkušenost, poučení ze sousedství s diktátorským režimem, ale i návrhy, jak dál ve vztazích s Ruskem.


Alexander Stubb: Ztratili jsme suverenitu

My ve Finsku přesně chápeme, čím procházíte. Máme 1340 kilometrů hranice s Ruskem a v listopadu 1939 na nás Rusko zcela bezdůvodně zaútočilo.

Zažili jsme dvě existenční války proti Rusku. První byla Zimní válka. Trvala jen 105 dní a nám se podařilo udržet hraniční linii. Druhá byla Pokračovací válka, která trvala zhruba 1100 dní. A to je to, čím teď procházíte vy.

Byli jsme jedinou zemí sousedící se Sovětským svazem, která si dokázala udržet skutečnou nezávislost, ale ztratili jsme suverenitu.

Jde o válku, v níž jde o existenci ukrajinského národa, jež je založena na trojúhelníku, o němž jsme si mysleli, že bude od konce druhé světové války respektován: a to je nezávislost, suverenita a územní celistvost.

Během druhé světové války muselo Finsko se Stalinem uzavřít mír. A jsem si jistý, že budeme muset přijmout mír i s Putinem. Ale mír, který jsme my tehdy přijali, obsahoval pouze jeden ze tří principů státnosti: nezávislost.

Byli jsme jedinou zemí sousedící se Sovětským svazem, která si dokázala udržet skutečnou nezávislost, ale ztratili jsme suverenitu. Nemohli jsme si vybrat, do kterých klubů chceme vstoupit. Do EU jsme mohli vstoupit až v roce 1995, když se Sovětský svaz rozpadl. A ztratili jsme deset procent našeho území, včetně oblastí, kde se narodili moji prarodiče a kde se narodil můj otec.

Důvod, proč to říkám, je, že podpora, kterou uvidíte od finské veřejnosti, a myslím, že i od všech kolem u tohoto stolu, je podpora identity a historické zkušenosti.

Přitom se zdá, že panuje jisté neporozumění ohledně toho, co se děje. Bylo to zcela zjevně Rusko, kdo tuto válku začal. Své získávání území a sfér vlivu zahájilo už v roce 2008 útokem na Gruzii a poté v roce 2014 anexí Krymského poloostrova.

Putinovi se nedá věřit

Teď si připomínáme třetí výročí začátku války proti Ukrajině v plném rozsahu. Ale jinak ta válka trvá už téměř 11 let, od roku 2014. Spousta lidí pořád nechápe, že nejde jen o Ukrajinu, ale také o Evropu. Jde také o Spojené státy. Jde také o mezinárodní právo a v konečném důsledku o světový řád.

Pokud teď dovolíme Rusku, aby dělalo, co chce, jinými slovy, zastavilo existenci ukrajinského státu, pak neprohraje jen Ukrajina, prohraje Evropa, prohraje Západ a prohrají i Spojené státy.

Nastoupila nová americká administrativa a dostáváme od ní rozporuplné zprávy. Musíme proto znovu převzít iniciativu a na stole musí být něco konkrétního.

A pro ty, kdo o tom pochybují, dovolte mi říct jednu věc zcela jasně: Putinovi se nedá věřit. S Putinem nelze uzavřít dohodu, protože to v podstatě znamená dohodu i s Čínou. Také říkám, že pro ty, kdo pochybují, jediný způsob, jak Ukrajina tuto válku plně vyhraje, je, že budeme pokračovat v podpoře, kterou jsme vám poskytovali od začátku. A také říkám, že pokud Rusko teď dostane, co chce, věřte mi, že Ukrajinou to neskončí.

Víme, že Putin bude pokračovat, protože jeho mysl je zaměřena na imperialismus a sféry vlivu. Je proto samozřejmé, že Finsko bude nadále podporovat Ukrajinu, dokud to bude třeba. Jsme pátým největším dárcem v poměru k HDP na obyvatele.

Poslední dva týdny jsme byli trochu… jakoby ztraceni. Nastoupila nová americká administrativa a dostáváme od ní rozporuplné zprávy. Musíme proto znovu převzít iniciativu a na stole musí být něco konkrétního.

Dovolte mi tedy dnes navrhnout něco, o čem jsem s mnoha kolem tohoto stolu mluvil. Není to mírový plán, ale je to náčrt procesu. A ten proces je poměrně jednoduchý, ve třech fázích.

Uvidíme evropskou Ukrajinu

První fáze je před samotným příměřím. To je období, kdy vyvíjíme maximální tlak na Rusko, včetně sankcí, včetně využití zmrazených aktiv a samozřejmě včetně pokračování vojenské podpory Ukrajině. To je také čas, kdy evropští lídři musí vážně diskutovat o bezpečnostních opatřeních.

Významná je v tom role Ukrajiny. Vy dnes máte největší a nejzkušenější pozemní síly v Evropě. Ale musí být podpora z Evropy a záloha musí přijít ze Spojených států. To vše musí být vyřešeno před tím, než bude vyjednáno příměří, ať už to bude o Velikonocích nebo kdykoliv jindy, to nevíme.

Musíme Rusům a všem ostatním jasně říct, že jsou některé věci, které jsou v jednáních zcela mimo diskusi. První je členství v EU. Není na Rusku, aby rozhodovalo o členství kohokoliv v EU. O tom si rozhoduje sama Evropská unie.

Druhá fáze je fáze příměří. To v podstatě znamená, že existuje kontaktní linie, která by měla být monitorována. Ale také to znamená, že jsou zavedeny dvě věci. První je vyjednávání o samotném programu a způsobech mírového procesu. A druhá věc jsou opatření na budování důvěry: výměna zajatců, navrácení unesených dětí atd. To je tedy ta druhá fáze.

Teprve poté začíná třetí fáze, a od ní jsme velmi, velmi daleko. A to je skutečný mírový proces. Tehdy přichází na řadu rozhovory o území. Tehdy přichází na řadu rozhovory o rekonstrukci a o uvolnění sankcí.

A myslím, že musíme Rusům a všem ostatním jasně říct, že jsou některé věci, které jsou v těchto jednáních zcela mimo diskusi. První je členství v EU. Není na Rusku, aby rozhodovalo o členství kohokoliv v EU. O tom si rozhoduje sama Evropská unie.

Druhé je NATO. Není na Rusku, aby rozhodovalo o členství v NATO. To si rozhoduje samotná Aliance.

Třetí je ukrajinská obrana. Není na Rusku, aby rozhodovalo o tom, co má Ukrajina u svých hranic, kdy, kde a jak.

A čtvrté: evropská bezpečnostní opatření… nebo řád. Není na Rusku, aby o tom rozhodovalo. Už máme evropský bezpečnostní řád a měli bychom se ho držet.

Takže tyto věci jsou zcela mimo jednací stůl. A dovolte mi jen uzavřít: myslím si, že toto je den, kdy musíme vzdát hold padlým ukrajinským hrdinům. Také věřím, že toto je den, kdy si uvědomíme skutečnost, že Putin tuto válku prohrál, v tom smyslu, že uvidíme evropskou Ukrajinu. A nakonec uvidíme Ukrajinu v NATO.

Vidíme sjednocenou Evropskou unii a doufejme, že v dlouhodobém horizontu i silnější transatlantickou alianci. A myslím, že je čas připravit cestu pro plán ukrajinského vítězství. Sláva Ukrajině!

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)