Brenna Smith. Foto: se souhlasem Ondřej Besperát, Bakala Foundation

Válečné trauma daleko od fronty. Ruské zločiny na Ukrajině mají dopady i na psychiku novinářů

Napsal/a Jan Žabka 17. srpna 2022
FacebookXPocketE-mail

Novinářka Brenna Smith byla součástí vizuálně-investigativního týmu The New York Times, který získal prestižní Pulitzerovu cenu, a předtím spolupracovala s mezinárodní analytickou organizací Bellingcat. „Vidíme hrozné věci pořád dokola. Pomáhá nemít zapnutý zvuk, nemít to video na velkém okně, případně digitálně rozmazat citlivé části záběrů, které nejsou pro vaše vyšetřování relevantní,“ popisuje analýzu záběrů z konfliktu na Ukrajině.

O investigativě pomocí otevřených zdrojů, kterou zkráceně nazýváme OSINT, se v poslední době mluví i díky práci mezinárodního týmu Bellingcat a vizuálního investigativního týmu The New York Times. Jejich práce často připomíná práci tajných služeb, přestože využívají především volně dostupné nástroje jako satelitní snímky nebo různé databáze. Vy jste byla součástí obou těchto týmů, jednoho novinářského, druhého spíše analytického. Je podle vás OSINT vůbec žurnalistika?

Je to způsob získávání informací, který využívají jak novináři, tak bezpečnostní analytici či občanští nadšenci. Pro někoho, často včetně mě, to může být jen zábava, skládačka, kdy hledáme nějaký zajímavý fakt, nějakou zajímavou informaci. Aby se z toho stala žurnalistika, je potřeba kolem té informace, kolem toho faktu vytvořit nějaký příběh a vysvětlit lidem, proč je důležitý a co znamená. Nevylučuje se to, ale jde spíše o způsob, jak dělat žurnalistiku, než o její samostatný žánr. OSINT je hledání faktů, žurnalistika pomáhá hledat jejich význam.

Stejně tak OSINT není jen využívání jen volně dostupných online nástrojů. To, že jako novinář využijete satelitní snímky, ještě neznamená, že děláte OSINT…

Ano. Je to spíše způsob myšlení než to, že máte a používáte ty nejlepší a nejluxusnější nástroje. Často je to o tom, že hodiny sedíte nad problémem a přemýšlíte nad jeho řešením. Hledáte způsoby, jak ho vyřešit. To je základ, teprve poté přichází na řadu nástroje, kdy si řeknete: „Aha, takže tento nástroj by mi mohl pomoct s tím, abych ten problém vyřešila takto a tento zase takto.“ OSINT je opravdu hlavně o trpělivosti a vytrvalosti při pátrání, ne stříbrná kulka v podobě digitálního nástroje, který nám pomůže vyřešit okamžitě nějakou kauzu nebo aktuální pátrání.

Trauma přes video

Jednou ze základních věcí, které OSINT analytici dělají, je takzvaná geolokace, neboli dohledávání místa, kde byly pořízeny fotografie nebo videa. V době války na Ukrajině tato analytická činnost hraje zásadní roli při mapování konfliktu, válečných zločinů či pohybu ruských vojenských jednotek. Jak se vyrovnáváte s tím, že jde často o velmi citlivé a brutální záběry?

Osobně jsem s tím musela při pokrývání konfliktu na Ukrajině hodně bojovat, ale myslím, že jde o něco, s čím se setkávají novináři obecně, především televizní reportéři či váleční zpravodajové. Rozdíl je možná v tom, že oni jsou na místě, zaznamenají to, nějak zpracují a publikují. My, kteří nejedeme na místo, ta videa pečlivě analyzujeme a setkáváme se i se stovkami takových záběrů, obzvlášť, když pracujeme na tématu, jako je válka.

Vystavujeme se zprostředkovanému traumatu. Vidíme hrozné věci pořád dokola, což je náročné, ale také se proti tomu stáváte odolnějším. Při analyzování takových záběrů pomáhá nemít zapnutý zvuk, nemít to video na velkém okně, případně digitálně rozmazat citlivé části záběrů, které nejsou pro vaše vyšetřování relevantní. Když to nepomáhá, je dobré o tom mluvit s kolegy nebo si někdy dát prostě pauzu. Když jsem skončila ve vizuálním týmu The New York Times, kde jsem byla na roční stáži pro mladé novináře, vzala jsem si dvouměsíční volno, než jsem nastoupila do nové práce. Je důležitý být k sobě být laskavý a v případě potřeby si vzít volno, není se totiž za co stydět.

Teď pracujete pro The Baltimore Banner, nezávislé lokální médium v 600tisícovém Baltimoru. Je vizuální investigace a OSINT vhodná pro regionální zprávy?

To je právě důvod, proč jsem se pro tuto práci rozhodla. Je spousta mezinárodních týmů, které využívají OSINT a dělají vizuálně investigativní příběhy, jako The New York Times, zatím jsem ale tyto přístupy neviděla využité v nějakém větším měřítku na lokální úrovní. Proto chci své zkušenosti z Bellingcatu a Timesů využít v The Baltimore Banner a ukázat, že to mohou dělat i menší redakce, které třeba nemají tolik peněz a zdrojů jako celostátní a mezinárodní zpravodajské týmy. A jsem nadšená, že jsem tu příležitost dostala, protože se to řadě lidí nepoštěstí. Dostala jsem prostor, kdy nemusím publikovat články každý týden, ale můžu konzistentně a důsledně pracovat jen a pouze na svých investigativních příbězích.

Jak se ve městě hledají vizuální příběhy?

Těch variant je celá řada. Můžete udělat jednoduchou analýzu dopravní nehody, kdy ze záběrů ověříte místo, kde se stala a informujete o tom na Twitteru okamžitě občany, nebo uděláte investigativní kauzu, ve které využijete záběry z bezpečnostních kamer ve vašem městě či fotografie a videa na sociálních sítích. Baltimore je krásné, ale opravdu složité a řadě věcí rozbité město, ve kterém se děje spousta věcí, které mohou být materiálem pro vyprávění zajímavých příběhů. Je jen potřeba být kreativní. Pak můžete dělat v podstatě to samé, co dělají ty větší organizace, jen třeba s menším rozpočtem a tedy v o něco menším měřítku.

Přichází doba meta-ověřování

V rámci konfliktu na Ukrajině se objevil ruský propagandistický web Válka s „fejky“, který zpochybňuje práci OSINT analytiků tak, že využívá stejné nástroje a postupy, jen je vykládá manipulativně. Pro čtenáře to pak je velmi těžko rozeznatelné, protože jejich práce skutečně věrohodně připomíná OSINT. Jaký vliv to může mít na vaší práci?

Je to v podstatě geniální způsob manipulace, protože počítá s tím, co všichni tak trochu děláme – přečteme pasivně nějaký článek a pokud to, jak jsou v něm poskládány informace, nám dává smysl, tak si řekneme, že to je ok a věříme mu. Spoléhají na to, že k ověření pravosti takového textu budete muset obětovat dost času, což se ne všem bude chtít. Budete muset projít každý krok a vyzkoušet každý nástroj, o kterém tvrdí, že je pravdivý, a to i v případě, kdy do toho vstupujete se skeptickým myšlením, že to nemusí být úplně tak, jak tvrdí. Podle mě to povede k něčemu, co bychom mohli nazvat jako meta-ověřování, kdy budete ověřovat manipulativní ověřování, která zpochybňují skutečně ověřené informace.

Přichází doba, kdy bude více potřeba, aby se svědomitý čtenář vůči těmto manipulacím lépe vyzbrojil a naučil se ověřovat informace. Ale vzhledem k rychlosti, jakou se konzumují zprávy, kdy informace musí být podávány rychle, stravitelně a poutavě, se to zdá být nerealistické. Sednout si na hodinu nad jeden článek a projít ho bod po bodu, to je nerealizovatelné.

Stále častěji uvažuji nad tím, zda vůbec ověřování informací má smysl a jestli by nebylo vhodnější věnovat energii řešení těch společenských problémů, které často předchází tomu, že někdo uvěří v dezinformace…

Vyvracení dezinformací faktickými informacemi určitě smysl má a pomáhá, jen jde spíše o dlouhodobější přínos než okamžitý dopad, který teď hned změní tisíce názorů. Je pravda, že články ověřovacích projektů si typicky nepřečtou lidé, kteří podlehli falešným zprávám, ale mohou pomoct vyzbrojit někoho, kdo s nimi půjde na večeři, nebo třeba člena rodiny, a ten pak bude moct ukázat ty pravdivé informace. Budou mít možnost to probrat osobně, a to je nejlepší způsob, jak změnit něčí názor. Ne to, že budou sedět a číst nové zprávy, ale komunikací s ostatními. Čím více budeme lidi informovat o tom, co a proč je a není fakt, tím více pak mohou jít do světa a vést tyto diskuze. Samozřejmě ale nemohou ověřovací aktivity fungovat samy o sobě a je potřeba dělat i další věci.


Rozhovor vznikl v rámci mezinárodní žurnalistické školy Journey: Journalism Bootcamp, kterou v Praze organizuje nadace Bakala Foundation.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)