Václav Havel má další divadelní hru. Ale nenapsal ji Havel

Napsal/a Robert Břešťan 21. července 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Osobnost Václava Havla přitahuje pozornost i v žánru divadelní hry. Po dobře přijaté jednoaktovce Rest napsal autor Marek Hejduk novou aktovku s Havlovskou tématikou: Cena Václava Havla.

Hru autor dedikuje Nadaci Dagmar a Václava Havlových – VIZE 97. Vloni v červenci vyšlo najevo, že Knihovna Václava Havla na základě pověření Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 účtovala za užití jména prezidenta Václava Havla 30 tisíc korun plus DPH.

Licenční poplatek zaplatily například radnice nebo instituce, které uctily Havla „jeho“ lavičkou – například Jihočeská univerzity nebo plzeňské radnice. 13716216_1153368481351825_1307886323370937238_n

Hra autora Marka Hejduka absurdním rozhovorem ředitele a dvou náměstků fabuluje, jak a na základě čeho se k ocenění použití jména Václava Havla dospělo. Můžeme prozradit, že původní cena byla výrazně vyšší (níže ukázka z aktovky, pozn. red.)

Podle divadelního kritika Vladimíra Justa, který hru opatřil krátkou předmluvou, se Havlovi posmrtně přivodilo vlastně totéž, co Havlíčkovi či Masarykovi: „celoživotní bojovník proti národnímu kýči a frázi stal se sám v nevymáchaných ústech byrokratického establishmentu frází a kýčem“.

„V Ceně Václava Havla je to kritická reflexe zneužití a doslova výprodeje „Havlova mýtu“ lidmi nové doby, kteří mrtvými frázemi o velikánovi, který už se nemůže bránit,  maskují „bakalovskou“ chamtivost nenechavé neviditelné ruky trhu – tedy něco, proti čemu Havlovo myšlenkové směřování (dramatické, esejistické i politické) bylo bytostně zaměřeno,“ píše Just.

Aktovka o počtu 52 stran vychází jako příloha Literárně-kulturního časopisu H_aluze. První zájemci budou moct hru zhlédnout /či spíše vyposlechnout) v rámci scénického čtení 25. července v pražské (A)VOID Floating Gallery.

Dobře přijatá byla i Hejdukova první hra s motivem Václava Havla – Rest. Tu má na programu Švandovo divadlo spolu s aktovkou Václava Havla Protest, pod názvem Protest/Rest.


Ukázka z aktovky Marka Hejduka: Cena Václava Havla:

DRUHÝ NÁMĚSTEK Vrátili jsme se tak ve svých úvahách k samé podstatě pojmenovávání. Pojmenovávané náměstí, ulice, budova a vše, co ponese jméno Václava Havla, získá těmito dvěma slovy, tímto jménem, i to, co Václav Havel byl a co ztělesňoval. Všimněte si prosím, že v přeneseném slova smyslu získávají neoddiskutovatelné kvality.

ŘEDITEL Samozřejmě. Ve své podstatě přece pojmenování po Václavu Havlovi nezvyšuje prestiž pojmenovávaného, ale dává ji pojmenovávanému!

DRUHÝ NÁMĚSTEK Přesně jste to vystihl, kolego řediteli. Takže nám nyní dovolte představit vám metodu onoho ocenění, tak říkajíc jádro!

ŘEDITEL Prosím! Jsem napjat, že nemohu být více!

DRUHÝ NÁMĚSTEK Začneme tím, že Václav Havel není jediný.

ŘEDITEL (pobouřeně) Cože?!

DRUHÝ NÁMĚSTEK Myslíme tím samozřejmě, že toto JMÉNO se neobjevilo ani nezaniklo s jeho bezesporu nejslavnějším nositelem. Nezmizelo nejen proto, že Václav Havel je věčný, ale že se tak podle všeho teď jmenují lidé, kteří nejslavnějšímu Václavu Havlovi nesahají ani – (odmlčí se) Proto tedy samotné jméno nestačí. Nicméně je zapotřebí jen málo a z masy Václavů Havlů vydělíme TOHO Václava Havla.

ŘEDITEL Jak to dokážete? Mně to přijde – v záplavě těch anonymních Václavů Havlů – jako velmi těžké!

DRUHÝ NÁMĚSTEK Zde se vám naplno ukáže síla jednoduchosti myšlenky zde kolegy Špuka – (PRVNÍ NÁMĚSTEK udělá pyšnou sošnou pózu, dramatická pauza) Václav Havel jako klíč k Václavu Havlovi.

ŘEDITEL Ano?!

DRUHÝ NÁMĚSTEK Pro odlišení NAŠEHO Václava Havla od všech předchozích, současných a budoucích Václavů Havlů jednoduše stačí naplnit jednotlivá písmena, z nichž se toto jméno skládá, čistě a nepopiratelně VÁCLAVOHAVLOVSKÝM obsahem.

ŘEDITEL Tak říkajíc vyplnit Václava Havla Václavem Havlem –

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)