Lotyšský protikorupční úřad KNAB. Foto: Profimedia

V Lotyšsku skončilo vyšetřování Škody Transportation: úřady nenašly důkazy o korupci

Napsal/a Lucie Sýkorová 16. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PODCAST. HlídacíPes.org vydal letos sérii tří článků o byznysu českých podnikatelů v Lotyšsku. Spolupracoval na nich s lotyšským deníkem Latvijas Avize. Novináři z obou médií mapovali z české i lotyšské strany zejména případ plzeňské Škodovky, která byla od roku 2018 vyšetřována pro podezření z korupce kvůli zakázce tramvají pro město Riga. Ukázalo se, že společných témat je hned několik a svým způsobem navazují na příběh Škody Transportation.

Byznysová skupina BHM, kterou založil dřívější spolumajitel Škody Transportation Tomáš Krsek, se v Lotyšsku pustila do nových oborů podnikání – farmaceutického průmyslu a výroby větrné energie.

Zatímco ve výstavbě větrníků se Češi v Lotyšsku prosadili, zamýšlené převzetí farmaceutického obra, lotyšské firmy Olainfarm, se nepodařilo a případ dodnes řeší tamní soudy.

Následující podcast shrnuje zjištění ze tří publikovaných článků pohledem české autorky a přináší i aktualizaci v případu Škody Transportation:

Proces vyšetřování Škody Transportation a Škody Electric v Lotyšsku pro podezření z korupce byl po téměř pěti letech ukončen. Nikdo z Čechů obviněn nebyl. Podle lotyšských úřadů se „nepodařilo získat dostatek důkazů pro trestní stíhání osob zapojených do trestního řízení“.


PODCAST: Podnikání společností Tomáše Krska v Lotyšsku


Podle původního tvrzení lotyšského Úřadu pro prevenci a boj proti korupci (KNAB) pocházely úplatky ve výši nejméně 5 % zakázek od všech tří společností, které byly vyšetřovány v zakázce na dodávku vozů pro dopravní podnik města Riga z roku 2016. Jednou z vyšetřovaných firem byla právě Škoda Transportation, druhou Škoda Electric a třetí polská firma Solaris Bus & Coach. Jak původně řekl lotyšským médiím prokurátor Māris Urbāns, „výše úplatku rozhodně přesáhla několik milionů eur“. To se ale doložit nepodařilo.

Policie vyšetřovala čtyři desítky osob, většina z nich se ale údajně zdráhala vypovídat. Získávání důkazů komplikoval také fakt, že většina zahraničních institucí, kam lotyšské úřady zaslaly žádost o právní pomoc a evropské vyšetřovací příkazy, plnila tyto žádosti jen pomalu nebo formálně.

„Vzhledem k tomu, že zákon o trestním řízení stanoví, že všechny důvodné pochybnosti o vině, které nelze odstranit, se posuzují ve prospěch osoby oprávněné k obhajobě, přijal KNAB se souhlasem generální prokuratury rozhodnutí o zastavení trestního řízení,“ oznámil úřad.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)