Ústecký úředník-odpírač hraje o všechno. U soudu se doznal, nechce zákaz činnosti
KOMENTÁŘ. Titulek tohoto komentáře klidně mohl znít jinak. Variant mohlo být víc, třeba obžalovaný tajemník ústeckého magistrátu Miloš Studenovský se chce dohodnout, zaplatí pokutu, uznává skutky vyjmenované v obžalobě a podobně. Ostatně tak o věci referovala zpravodajská média. Nám by ale utekla podstata věci. Miloš Studenovský především usiluje o to, aby soud ve veřejném projednání zrušil čtyřletý zákaz činnosti působit ve vedoucích funkcích, uložený původním trestním příkazem.
Což je naopak přesně to, co by soud učinit měl, aby veřejnost před působením Miloše Studenovského do budoucna ochránil. Tajemníka ústeckého magistrátu nikdo nepotřebuje ve vězení, co by tam proboha dělal? Je dnes už úplně jedno, zda za své činy zaplatí pokutu, a celkem jedno, zda dostane podmínku.
Je naopak naprosto přiléhavé, aby měl občan jistotu, že veřejný úřad nebude nadále (ne)vykonávat výkon veřejné moci podle notiček člověka, kterého charakterizuje svévole a to, že k rozumu přišel až ve chvíli, kdy jemu osobně hrozí újma největší – ztráta moci. Přesně takového člověka v čele úřadu nechcete.
Hlavně zůstat ve funkci
Co se v pondělí před ústeckým okresním soudem konkrétně stalo?
Obžalovaný tajemník ústeckého magistrátu Miloš Studenovský chce dosáhnout dohody, skutky doznal, vinu ale necítí. Podle původně vydaného trestního příkazu byl loni na podzim uznán vinným ze zneužívání pravomoci a odsouzen k peněžitému trestu ve výši 180 tisíc korun a trestu zákazu činnosti ve vedoucích funkcích na čtyři roky. Podal proti němu tzv. odpor a věc tak musí řešit soud v hlavním líčení.
Podle obžaloby opakovaně vydával nezákonná rozhodnutí a brzdil uplatnění náhrady škody, kterou podle dřívějších rozhodnutí soudů způsobil. Chce dosáhnout dohody, která by mohla spočívat v zaplacení škody ve výši okolo 172 tisíc korun a částky 180 tisíc korun do fondu pro oběti trestných činů výměnou za podmíněné zastavení trestního stíhání. Další jednání se uskuteční 15. března.
Podstatu kauzy, kterou celé roky sledoval a popisoval HlídacíPes.org, popisuje následující shrnutí.
Sedm let zpupnosti
V roce 2016 požádal tehdejší student Lukáš Blažej ústecký magistrát o výši odměn úředníků. Měl prý pochybnosti, že v souvislosti s tzv. ústeckým pučem z června 2015 byli odměněni úředníci loajální nové koalici. Což se nikdy nepotvrdilo.
Úřad údaje odmítl vydat. Nastal správní ping-pong, který trval 35 měsíců. Nadřízený krajský úřad opakovaně rušil zamítavá rozhodnutí Miloše Studenovského, ústecký úředník trval na svém. Pak se do hry vložily soudy, které rovněž konstatovaly skandální porušování zákona a ústeckému magistrátu nařídily vyplatit odškodné přes 170 tisíc korun za újmu, kterou Blažejovi způsobil.
Úřad sice z veřejného Blažejovi zaplatil, ale nevymáhal tuto škodu po viníkovi. To by musel udělat Studenovský sám vůči sobě – stal se totiž mezitím tajemníkem. Úředníci jsou proti podobným škodám pojištěni, jenže úřad se neobrátil ani na pojišťovnu. Proč? Hrozilo, že kdyby platit odmítla, musel by opět Studenovský peníze vymáhat sám po sobě. Krystalická ukázka střetu zájmů.
V říjnu policie Studenovského obvinila ze zneužití pravomoci, v listopadu byl trestním příkazem odsouzen k peněžitému trestu 180 tisíc korun a čtyřletému zákazu činnosti ve vedoucích funkcích. Proti příkazu hodlá Studenovský podat odpor, a tak se u Okresního soudu v Ústí nad Labem bude konat hlavní líčení. „Budu ho podávat, protože s tím výrokem absolutně nesouhlasím. Považuji ho za chybný,“ uvedl Studenovský pro iDNES.cz.
Když se na věc podíváme blíž, vidíme, že Miloš Studenovský sice vinu necítí, i tak je ale ochoten smířit se s první částí původního rozsudku. „Skutek se stal. Rozhodnutí jsem vydal. To tak je,“ řekl před soudem. Je ochoten zaplatit škodu, kterou způsobil, a dokonce i další částku na fond obětí trestných činů.
Není naopak ochoten podrobit se v druhé části, kde mu soud zakázal výkon činnosti ve vedoucích funkcích. Jinými slovy chce dál vykonávat funkci tajemníka. „Jsem přesvědčený, že tohle s mojí současnou funkcí nikterak nesouvisí,“ dodal.
A to je obrovský omyl.
Podstata jeho pochybení, abychom tedy použili hodně optimistický termín, není v tom, že si v kanceláři vařil kafe a neopatrností způsobil požár nebo že někde něco opomenul a někomu v důsledku toho vznikla škoda. Před soudem stojí proto, že dlouhá léta naprosto svévolně, ze zlé vůle, z pocitu moci nad občanem vydával nezákonná rozhodnutí, přestože na to byl opakovaně upozorněn. A když se na to přišlo, činil takové kroky, které měly jeho dřívější činnost zakrýt.
Související články
Laboratoř politiky: Úřednická zpupnost a festival marnosti ústeckých zastupitelů
Laboratoř politiky: Ústecká odpíračka a šéfúředník s trestním stíháním na krku
Můžeme si samozřejmě klást otázky, proč byl v roce 2020 právě Studenovský povýšen do funkce šéfúředníka magistrátu nebo jak je možné, že nad ním současné vedení města drží ochrannou ruku i přesto, že tou dobou už byly detaily jeho působení dobře známy a byly k nim dřívější pravomocné rozsudky soudů. Tím bychom se dostávali k otázkám širším, které jsou výsostně politické a týkají se vazeb osob, které se po chodbách magistrátu z vůle voličů pohybují.
Jinými slovy sledujeme účelovou hru, v níž jsou jasně dané podmínky další spolupráce. Město za Miloše Studenovského zaplatilo dřívější pokuty uložené soudem a ve funkci ho podrželo. Je na něm, aby svůj nynější problém „vyřešil“ tak, že z trestního příkazu zmizí uložený zákaz činnosti.
„Je to osm let stará kauza, která mě bytostně vyčerpává,“ řekl v pondělí u soudu Studenovský. Což je milá ironie a vzkaz veřejnosti: Tak dlouho jsem svévolně odpíral informace a nechal zastupitele Blažeje marně se domáhat spravedlnosti, až jsem se z toho vyčerpal.
Jak opakovaně ukázala jednání zastupitelstva, opozice nemá sílu na to, aby dosáhla Studenovského odvolání z místa tajemníka. Je nyní na soudu, aby účelovou snahu o zmírnění trestního příkazu prohlédl a tento veřejný zájem naplnil. Miloše Studenovského nikdo nepotřebuje ve vězení, ale už vůbec nikdo v čele veřejného úřadu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ústí v očekávání dopravního pekla. Odkládaná oprava mostu stále nezná svůj čas
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Ústí je nekonečnou studnicí bizáru a velkou učitelkou české politiky 😀
moc dobrý článek. Nemám s Ústím sice nic společného, ale tohle jednání mne i tak vytočilo. Snad se v březnu dozvíme, jak soud rozhodnul.
No, vzhledem k tomu že známe rozhodnutí soudu v Brně (taky pěkná laboratoř ČR) v jiném případě
https://hlidacipes.org/ales-rozehnal-je-podminka-za-znasilneni-nevlastni-dcery-malo-nebo-tak-akorat/
Tak je doufám rozsudek bude jasný.
Pan Studenovský musí naopak v té státní správě ve vedoucí funkci pokračovat dál, a to
a) aby mohl svou chybu napravit svou další péčí o občany Ústí
b) a aby si vůbec na ten peněžitý trest vydělal.:))
Cit. “ opozice nemá sílu na to, aby dosáhla S. odvolání z místa tajemníka“. Sílu mít nikdy nemůže, ani kdyby se rozkrájela, protože ji to neumožňuje zákon. Podle ust. § 103 odst. 3 zák. o obcích „Starosta (pozn. v daném případě primátor) jmenuje a odvolává se souhlasem ředitele krajského úřadu tajemníka obecního úřadu (pozn. v daném případě magistrátu) v souladu se zvláštním zákonem; bez souhlasu ředitele krajského úřadu je jmenování a odvolání tajemníka obecního úřadu neplatné“. Lze podivovat nad tím, že si někdo neustále mylně domnívá, že vedoucí právního odboru má nějakou rozhodovací pravomoc v rámci obecního úřadu, s výjimkou podřízených zaměstnanců. Podstata celé té kauzy je jinde než dovozováno. A p. B.? To je kapitola sama pro sebe. S větším „podrazákem“ jsem se za svůj, již poměrně dlouhý život, nesetkal.