Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Laboratoř politiky: Ústecká odpíračka a šéfúředník s trestním stíháním na krku

Napsal/a Robert Malecký 26. října 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Sedm let sleduje HlídacíPes.org příběh, který se odehrál mezi aktivním občanem Lukášem Blažejem a ústeckým magistrátem. Blažej v roce 2016 požádal o informace o odměnách vedoucích odborů a tajemníka a úřad mu je v 37 případech odmítl vydat. Protivníkem, který zamítavá, a především nezákonná rozhodnutí roky vydával, mu byl tehdejší šéf právního odboru a nynější tajemník úřadu Miloš Studenovský. Policie ho před pár dny obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Pokud máte rádi detektivní příběhy, ale nemáte dostatek trpělivosti na sledování nuancí sedm let trvající story, zde je na úvod stručné shrnutí: V roce 2016 požádal tehdejší student Lukáš Blažej ústecký magistrát o výši odměn úředníků. Měl prý pochybnosti, že v souvislosti s tzv. ústeckým pučem z června 2015 byli odměněni úředníci loajální nové koalici. Což se nikdy nepotvrdilo.

Úřad údaje odmítl vydat. Nastal správní ping-pong, který trval 35 měsíců. Nadřízený krajský úřad opakovaně rušil zamítavá rozhodnutí Miloše Studenovského, ústecký úředník trval na svém. Pak se do hry vložily soudy, které rovněž konstatovaly skandální porušování zákona a ústeckému magistrátu nařídily vyplatit odškodné přes 170 tisíc korun za újmu, kterou Blažejovi způsobil.

Úřad sice z veřejného Blažejovi zaplatil, ale nevymáhal tuto škodu po viníkovi. To by musel udělat Studenovský sám vůči sobě – stal se totiž mezitím tajemníkem. Úředníci jsou proti podobným škodám pojištěni, jenže úřad se neobrátil ani na pojišťovnu. Proč? Hrozilo, že kdyby platit odmítla, musel by opět Studenovský peníze vymáhat sám po sobě. Krystalická ukázka střetu zájmů.

Tolik v krátkosti. A pokud máte rádi příběhy s nadějným koncem, nyní policie Studenovského obvinila a hrozí mu až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Nejen kvůli sveřepému odpírání informací, ale i za způsobenou škodu.

Ve funkci Studenovský zůstává a k věci se nevyjadřuje. „K této věci se nebudeme vyjadřovat, ctíme presumpci neviny,“ uvedla mluvčí magistrátu Romana Macová. Nezprostředkovala pro HlídacíPes.org ani stanovisko obviněného tajemníka.

Osoby a obsazení

A nyní podrobněji.

Miloš Studenovský. Zdroj: Magistrát města Ústí nad Labem

Prvním naším hrdinou je Miloš Studenovský. Absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy, což je pro náš příběh důležitá informace. Na magistrátu pracuje od roku 2009 a do ledna roku 2020 působil jako dlouholetý vedoucí právního odboru. Od února 2020 pak povýšil do funkce tajemníka úřadu, tedy člověka, který má „pod sebou“ všechny úředníky a dbá na řádný výkon pravomocí i povinností úřadu. Což je pro nás rovněž velice podstatná okolnost.

„Přeji panu Studenovskému hodně úspěchů v jeho nové funkci, čeká nás mnoho práce ve stabilizaci úřadu a v jeho modernizaci,“ popřál Studenovskému při jeho nástupu do funkce primátor Petr Nedvědický. Nyní se ukazuje, že Studenovský spíš přispěje k dalšímu věhlasu Ústí nad Labem jako města, kde je možné leccos.

Druhého aktéra již jsme krátce představili. V roce 2016 byl studentem práv a občanem aktivním třeba ve spolku Ústecké šrouby. Ten se zaměřoval na advokační činnost při kontrole výkonu veřejné moci: vstupoval do správních řízení nebo požadoval po úřadech informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Dnes je Blažej zastupitelem za opoziční hnutí PRO! Ústí a členem Pirátské strany.

Ústí? Dlouhodobě zavřeno

Spory mezi Blažejem a magistrátem se vedly ve více rovinách a případ nezveřejněných odměn nebyl zdaleka jediný. V roce 2017 radnice získala negativní nominaci v soutěži OtevřenoxZavřeno. Podal ji právě Blažej a týkala se několika případů, kdy magistrát záměrně chybně interpretoval zákon o ochraně přírody a krajiny o účastenství spolků v řízení. Výslovně to konstatoval i soud, přesto magistrát takto rozhodl opakovaně i v rozporu se svým nadřízeným krajským úřadem. Čili podobný postup jako v případě odměn úředníků.


Proč Laboratoř politiky? Ústí nad Labem a potažmo Ústecký kraj bývají často a právem označovány za laboratoř české politiky. Co se tady v menších podmínkách vyzkouší, z toho pak bývají pěkné průšvihy na celostátní úrovni. Někdy jde o úplné exploze, vzpomeňme třeba na politické vraždy nebo rozkrádání evropských fondů, jindy jde o malé pokusy, z nichž unikají jen drobné čmoudíky. A právě na tyto drobnosti se zaměříme v nové rubrice. Vítejte v laboratoři.


„Nebezpečí spočívá v tom, že je takový postup pro úředníky lákavý a tudíž se šíří. Soudy jen bezmocně odkazují na možnost trestního stíhání, státní zastupitelství odkazuje na nadřízený správní orgán, nadřízený orgán odkazuje na soud a výsledkem je, že se nám celý systém veřejné správy rozpadá před očima a není nikdo, kdo by s tím mohl něco dělat,“ uvedl tehdy pro HlídacíPes.org Lukáš Blažej. Po šesti letech vidíme, že možnost trestního stíhání byla přece jen reálná.

Ústecký magistrát jako nedobytná barikáda. Za úřednickou rebelii se dostal mezi nejhorší radnice v Česku

Podobně „úspěšný“ jako Blažej byl ve stejné době ve snaze o získání informací další ústecký občan Martin Konečný, místopředseda rovněž opozičního hnutí Vaše Ústí. Toho zajímalo, kolik magistrát platí za mediální poradenství, když si zároveň vydržuje tiskový odbor. Studenovský informace opakovaně odmítl podle zákona o svobodném přístupu k informacím poskytnout. Opět přitom ignoroval přitom stanovisko nadřízeného krajského úřadu, příslušný judikát Nejvyššího správního soudu označil za „přeceňovaný“.

„NSS si přisvojil pravomoc, která mu primárně nepřísluší, když se jal role obecného vykladače zákona,“ napsal tehdy právník magistrátu.

Kreativita při odpírání informací: Soudní judikáty jsou přeceňované, tvrdí ústecký magistrát

Spory mezi tajemníky

Spory s Lukášem Blažejem postupně přerostly do osobní roviny. Konstatuje to v aktuálním textu obvinění i policejní komisař, když dovozuje Studenovského motivaci odpírání informací.

(…) motivace obviněného mohla kromě osobní antipatie vůči poškozenému vycházet také ze strachu, aby se manželka obviněného nedozvěděla jeho skutečnou výši příjmu (citace z textu obvinění).

Studenovský totiž při výslechu na policii letos v létě uvedl, že sám chtěl informace Blažejovi poskytnout, ale tehdejší tajemník a jeho předchůdce Jiří Javorčák ho prý instruoval, aby nalezl způsob, aby se poskytovat nemusely. Studenovský prý měl o správnosti tohoto postupu pochybnosti, přesto se prý řídil pokyny tehdejšího tajemníka.

To ale ve své výpovědi Javorčák zcela popřel. Studenovský byl podle jeho slov iniciátorem odporu proti podání informací. Ostatně se prý Javorčák v průběhu času ztotožnil s judikátem Nejvyššího správního soudu, nicméně Studenovský „nadále živil myšlenku, že nad Blažejem vyhraje a judikát NSS nebral v potaz“. Vztahy mezi ním a Studenovským prý nebyly dobré a byl to i jeden z důvodů, proč Javorčák v roce 2019 podal rezignaci. Jako jeden z důvodů, proč obviněný trval na neposkytnutí informací, měla být údajně jeho tíživá rodinná atmosféra, který se vyjádřil ve smyslu, že „nechce, aby jeho manželka věděla, jaký má plat“ (citace z textu obvinění).

Šikanózní udání

Ve zmíněném roce 2017 šel Studenovský jménem úřadu dál a na Lukáše Blažeje podal sérii trestních oznámení. Čeho se měl dopustit?

Prý nepřípustně zasáhl do pravomoci města, když zatelefonoval do firmy M+M servis, jak zastupitelé na veřejném zasedání rozhodli o její žádosti o prominutí dluhu. Na policii město poslalo udání, že se mladý student práv dopustil trestného činu přisvojení pravomoci úřadu.

Podobná trestní oznámení město na Blažeje v té době podalo nejméně čtyři. S žádným neuspělo, naopak. Policie je všechna založila, a ačkoli to nebývá úplně zvykem, městskému právníkovi vytkla zneužívání v politickém boji.

Praktiky z roku raz dva: Ústecká radnice šikanuje své kritiky trestními oznámeními

Policejní komisař Michal Hrabánek si při hodnocení trestních oznámení příliš servítky nebral:

Podání neobsahuje zcela žádné skutečnosti svědčící o spáchání trestného činu a je k zamyšlení, proč bylo vlastně podáno. Nelze totiž přehlédnout, že směřuje proti osobě, která se občansky a politicky angažuje a ve svých vystoupeních často kritizuje vedení statutárního města. Trestní řízení v žádném případě neslouží k řešení osobních či názorových sporů a pro takové účely nemůže být zneužíváno.

Cena za odvahu a soudy

Lukáš Blažej za své veřejné angažmá mezitím dostal Cenu za odvahu od Nadačního fondu proti korupci.

Cenu za odvahu má student, který opakovaně vyškolil arogantní ústecké úředníky

Tehdy, psal se prosinec roku 2018, jsme zmínili v té době už tříletou kauzu úřednických odměn.

„V roce 2015 se mladý student stal trnem v oku některým politikům a úředníkům. Všiml si, že krátce předtím bylo mezi vedoucí odborů rozděleno 451 tisíc korun na odměnách. A zatímco někteří dostali 45 tisíc, jiní ani korunu. Protože mohlo jít o odměnu za politickou věrnost, podal Blažej žádost o informaci, kteří vedoucí dostali jakou odměnu. Úřad informace odmítl poskytnout, Lukáš Blažej podal odvolání, odvolací orgán rozhodnutí zrušil, úřad informace opět odmítl poskytnout, Lukáš Blažej podal opět odvolání, odvolací orgán jeho rozhodnutí opět zrušil… K dnešnímu dni tak již sedmnáctkrát. Lukáš Blažej nakonec podal žalobu, o které zatím nebylo rozhodnuto,“ psal v roce 2018 HlídacíPes.org.

Soudy se k věci dostaly a daly aktivistovi za pravdu. V červenci 2020 první rozsudek nařídil městu Ústí nad Labem zaplatit Blažejovi odškodnění 65 250 korun. Právě za to, že mu město opakovaně odmítlo poskytnout informaci o odměnách vedoucích odborů. A další rozsudek následoval, po odvoláních z toho bylo pravomocných 171 tisíc korun.

Soudy mimochodem tehdy konstatovaly skutečnosti, o které se opírá i text nynějšího obvinění.

Zdroj: Usnesení o zahájení trestního stíhání Miloše Studenovského

Sám sobě viníkem

Studenovský byl již v té době tajemníkem. Město peníze v průběhu roku 2021 vyplatilo a mělo dvě možnosti. Buď se obrátit na pojišťovnu, nebo škodu vymáhat po viníkovi. Ani jedno se nestalo, a to až do loňského roku.

V červnu 2022 se Blažej magistrátu písemně dotázal, jak bylo se škodou naloženo, a obratem dostal odpověď, že nijak. Tuto odpověď prý příslušné pracovnice podle své výpovědi na policii konzultovaly s tajemníkem Studenovským. Dalších 14 měsíců se nedělo nic. Letos v létě, poté, co věc už vyšetřovala policie a dotázala se magistrátu, jak byla škody vyřešena, se město náhle na pojišťovnu obrátilo.

I tuto okolnost policisté dávají za vinu Studenovskému:

Je zde tedy zřetelná snaha obviněného, aby nebyla tato záležitost nikterak řešena, neboť on sám je původcem způsobené škody a nyní v pozici tajemníka by v případě neuznání pojistné události musel sám po sobě uplatňovat regres, což je až netypický střet zájmů, který obviněný ve svůj prospěch zneužívá (citace z textu obvinění).

Studenovský se k věci nevyjadřuje, město mlčí rovněž. Tajemník zatím zůstává ve funkci, kterou by musel opustit až v případě pravomocného odsouzení.

Zastupitel Lukáš Blažej nyní oceňuje, že Miloše Studenovského konečně dohnala spravedlnost. „Při započítání všech nákladů způsobil škodu v řádu stovek tisíc. Mimo jiné na mě jménem města podal v minulosti řadu šikanózních trestních oznámení, například pro neoprávněné nakládání s osobními údaji, pomluvu, křivé obvinění, vydírání nebo dokonce přisvojení pravomoci úřadu. Všechna trestní oznámení byla nakonec odložena, ale společně s mnohaletým vydáváním nezákonných rozhodnutí zaměstnala jeho úřednická vzpoura desítky lidí. Je naprosto zřejmé, že takový člověk nemá na úřadě co dělat, natož v pozici tajemníka,“ říká Blažej.

Sedmiletý příběh pokračuje dalším dílem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)