Podpis nové koaliční smlouvy / foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Ústecká koalice oslabila, z ODS odešli dva zastupitelé

Napsal/a Robert Malecký 3. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Máme pohodlnou většinu 22 hlasů, oznámila počátkem února nová městská koalice v Ústí nad Labem. Už to neplatí. Z ODS vystoupili v minulých dnech dva zastupitelé – Lenka Vonka Černá a Hilmi Mahmoud Al-Eraidi. Pohodlná většina v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu se tak smrskla na těsnou dvacetičlennou.

Původní ústecká koalice ANO, Ústeckého fórum občanů (UFO), ODS a Sportovců se rozpadla na přelomu ledna a února poté, co vládnoucí ANO vypovědělo koaliční smlouvu hnutí UFO a nahradilo ho lidmi z PRO! Ústí. Primátorem zůstal Petr Nedvědický z ANO, k jeho dosavadním náměstkům Tomáši Vlachovi (ANO), Pavlovi Tošovskému (ODS) a Michalu Ševcovicovi (Sportovci) přibyli Eva Outlá a Martin Hausenblas z PRO! Ústí.

Vznik nové koalice podpořili i dva členové čtyřčlenného zastupitelského klubu ODS – šéfka Dobrovolnického centra Ústí nad Labem Lenka Vonka Černá a lékař Hilmi Al-Eraidi. Ti teď oznámili, že z ODS odcházejí.

„V koalici být nechci, akceptovala jsem společný postup v ODS a chtěla podpořit vstup Pro! Ústí do mocenských pozic. Už mě ale trochu nebaví poslouchat moudra o tom, jak to dělat lépe a nastal čas, aby začali pracovat,“ uvedla Vonka Černá pro HlídacíPes.org. Odchod z ODS potvrdil i Al-Eraidi s tím, že jeho důvody jsou totožné.

Výhrady zastupitelky Vonky Černé ale směřují i do ODS. Ta před třemi lety prošla vlnou čistek, kdy byla na Ústecku zásahem shora zrušeny čtyři místní organizace. „Ač mi jsou pravicové hodnoty blízké, se současnými členy vedení ústecké ODS je, bohužel, sdílet nemohu. V rámci puče v ústecké ODS v roce 2018 tito lidé zrušili čtyři místní sdružení jen proto, aby se do vedení mohli dostat ti ,správní‘ lidé a byli odstaveni ti s jinými názory,“ uvedla Černá. Vadí jí, že pak bylo „pod maskou nové ODS“ schvalováno hlasování s komunisty, spolupráce s ANO a že se do vedení ODS dostali jen zaměstnanci státu, magistrátu a jim podřízených organizací. „Ti se evidentně bojí diskuze a jiných názorů,“ říká Vonka Černá.

Ta byla od „puče“ členkou místního sdružení v Trmicích, které jí a dalším členům ODS ze zrušených organizací poskytlo azyl. „Dvakrát jsem požádala ODS o přeřazení do místně příslušného místního sdružení ODS, neboť jsem byla dva roky jako zastupitelka statutárního města Ústí nad Labem v exilu v místních sdružení v Trmicích. Marně. Dvakrát zamítnuto, aniž bych dostala vysvětlení,“ říká a dodává: „Svobodě zdar, malosti zmar.“

O budoucnosti zatím ani Černá, ani Al-Eraidi nechtějí mluvit. V zastupitelstvu budou pracovat jako nezařazení, při hlasování se chtějí rozhodovat ad hoc podle jednotlivých témat. „Rozhodovat se budu později,“ říká Lenka Vonka Černá.

V aktuálně vládnoucí koalici mají ANO a Pro! Ústí po osmi křeslech, Sportovci a ODS po dvou. V radě má ODS dvě místa, uvolněného náměstka Tošovského a radní Miroslavu Lazarovou, zatímco Sportovci mají pouze jedno, neuvolněného náměstka Ševcovice.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)