Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
F.d.W. on Foter.com / CC BY-NC-ND, zdroj

Udavačské dopisy Čechů jsou i po desítkách let chmurné čtení. Zatkněte ji, je to Židovka!

Udání, že Marie Ecksteinová skrývá svůj židovský původ, které dorazilo na konci září 1941 na adresu pražské protektorátní policie, našlo své uplatnění. Marie byla 4. října zadržena a později zahynula v jihovýchodním Polsku, ve vyhlazovacím táboře Sobibor.

I s odstupem desítek let nabízí tento udavačský dopis dosti pochmurné čtení. Autorka udání se dokonce podepsala a policii sděluje, že považuje za svou povinnost upozornit na to, že paní Ecksteinová jest čistokrevná Židovka.

„Poněvadž na to nevypadá, jest odbarvená blondýna, vydává se všude za árijku a také podle toho vystupuje. Nedodržuje ani jedno židovské nařízení. Chodí nakupovat po celý den, chodí do kaváren a biografů (…) a vůbec nenosí židovský odznak.“

Pisatelka přidala i varovné P.S. pro případ, že by snad protektorátní policie nekonala: „Současně podávám hlášení gestapu.“

ZDROJ: Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II – všeobecná spisovna 1941 – 1950, sign. E 258/3, kart. 1906.

Na základě tohoto udání byla několik dní nato, 4. října 1941, zadržena, jak dokládá tento protokol:

ZDROJ: Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II – všeobecná spisovna 1941 – 1950, sign. E 258/3, kart. 1906.

Je to jen jedna z ukázek udavačských dopisů, které Češi a Češky psali za druhé světové války na své židovské spoluobčany.

Normální slušní lidé

Když polská zpravodajská televize TVN 24 nedávno odvysílala pořad, v němž ukázala řadu udání, která psali Poláci za války okupačním úřadům a nacistické tajné policii gestapu, vyvolalo to značný ohlas.

Udání bylo podle historiků tolik, že gestapáci nebyli s to je všechna prověřit. Jedni udávali kvůli penězům, druzí ze závisti, z hlouposti, z pomsty. Nešlo jen o okraj společnosti, mezi udavači byli podle profesora Jacka Leociaka zastoupeny všechny společenské vrstvy.

„Byli to normální lidé, studenti, učitelé, dělníci. Našel jsem mezi nimi i jednoho mladého člověka z knížecího rodu polské šlechty,“ prozradil Jan Grabowski, profesor univerzity v kanadské Ottawě.

Dopisy protektorátní policii i gestapu, které upozorňovalo na ukrývající se Židy, mají svou historii i v tuzemsku. I v českých zemích byla společnost udavačů pestrá.

HlídacíPes.org některá z nich se souhlasem Národního archivu zveřejňuje v této galerii.

V archivu tyto konkrétní dokumenty našli badatelé Terezínské iniciativy. Ta na stránkách holocaust.cz zveřejňuje jména židovských obětí a průběžně je doplňuje o digitalizované dokumenty z policejních a jiných archivů a fotografie.

Závist, nenávist, msta

Podobně jako v Polsku se některá udání k adresátům vůbec nedostala – třeba díky pošťákům, kteří dopis na gestapo nedoručili.

Podle historika Petra Koury také ne všechna „hlášení“ policii či gestapu byla motivována snahou někomu ublížit. Bylo to občas i naopak.

„Narazil jsem třeba v archivu na sérii udání v souvislosti s pátráním po odbojáři Janu Smudkovi, který zastřelil několik Němců a byla na něj v roce 1940 vypsána velká odměna. Tehdy přicházela od Čechů udání, která byla v řadě případů falešná a měla zahltit ten aparát tak, aby Smudka nechytili. V záplavě udání jsem ale našel i ta vážně míněná. Další zase policie neprošetřila, protože je vyhodnotila tak, že šlo o vyřizování osobních sporů,“ říká Koura. Smudek mimochodem válku přežil, zemřel až v roce 1999.

„Motivace k udávání byla různá, závist, nenávist, osobní msta… Pokud někdo poslal udání na to, že někdo nakupuje pár minut před dobou vyhrazenou pro Židy, to je samozřejmě odpornost,“ dodává Koura.

Komentuje tak konkrétní udání na Kurta Löwa. Toho policie předvedla na žádost Antona Biermayera proto, že byl v obchodě čtyři minuty před 15. hodinou, když nákupy pro Židy jsou až od 15.00 – jak ukazuje tento úřední záznam:

ZDROJ: Národní archiv, Policejní ředitelství Praha II – všeobecná spisovna 1941 – 1950, sign. L 1438/1, kart. 6646.i

Kdo byl větší udavač?

To, zda byl (či je) některý národ k udávání náchylnější, se podle historika Petra Koury určuje těžko.

Jeden pomocný nástroj se občas používá – jsou jím poválečné soudy se zrádci a kolaboranty. Srovnává se například to, kolik lidí bylo u těchto mimořádných soudů po válce popraveno.

„Ale i to je hodně zavádějící. Americký historik Benjamin Frommer přichází s hypotézou, že u nás byly retribuce nejkrvavější a naznačuje, že to bylo proto, že Češi měli máslo na hlavě,“ říká historik Petr Koura.

Faktem je, že podle dostupných statistik byl počet takto popravených lidí v Československu zhruba stejný jako v násobně větší Francii. V Československu 730, ve Francii 767. Ve Francii však bylo takto k smrti odsouzeno celkem 2853 lidí, většina z nich ale dostala milost.

„U nás ale institut odvolání nebyl a do dvou hodin byl verdikt vykonán. Ale takové statistiky je ošidné srovnávat a už vůbec nevíme, kolik lidí bylo odsouzeno za udavačství,“ upozorňuje Koura.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

31 komentářů

 1. Anna Mezenska napsal:

  TVN 24 vlastní Němci. Pro inteligentní Poláky je tato TV odporný hnus, ubohý primitivní bulvár.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Tak vida, myslel jsem si, ze udavame jen my, Cesi. Ale pravdepodobne ze vsech nejvic. Nekdo by se mohl zamyslet nad tim, cim to je a co se s tim da delat. Myslim, ze je to dano vychovou. Rodice nam tak dlouho neco vtloukaji do hlavy, az se zacneme chovat stejne. Nebo takovy ten ublizenecky pohled na nase dejiny.

  • petrph napsal:

   No víte, naprosto podobný přístup jaký používají všechny režimy dodnes. Prostě se označí „veřejný nepřítel“, proti kterému je vše dovoleno.
   Stejně jako dnes západní státy vedou vlastní propagandu proti Rusku. (Čímž neříkám že Rusko nepředstavuje nějaké nebezpečí, to ano). Nicméně touto cestou očekávám že už brzo začnou chodit na úřady dopisy s udáním spoluobčanů za proruské jednání. Vlastně ono už to funguje, proti některým našiim veřejným činitelům, mediálně dnes ..A stejně už se zcela otevřeně publikují seznamy proruských webů, které pak jisté subjekty (třeba Seznam cz) zcela otevřeně segregují ze svých služeb..
   Ještě jednou – já nepolemizují s nebezpečím rozpínavosti Ruska, jen vysvětluji že takovou udavačskou mánii lze vyvolat zcela snadno, navíc se zdáním naprosté legitimity..

   • Milan Netrh napsal:

    Soudruhu anonymen PetřePH či jak se jmenujete, evidentně nejste schopen rozlišit akty obrany a agrese. Upozorňování na komunistické, nacistické, teroristické a podobné činy je obrana. Když zavolám policii na někoho, kdo Vám krade auto, je to záslužný čin. Když Vás udám proto, že jste pracovitější nebo jste mi přebral partnerku, je to zločin. Chápete ?

    • petrph napsal:

     Nějak se ve svých argumentech pletete. Prosím, jestli chcete tak zavolejte na policii, že Rusko ukradlo Ukrajině Krym, jistě Vám zdvořile poděkují.
     Ale psát tam o někom že má proruské názory je udavačství..

     • Josef původní napsal:

      Vás petrph není třeba kvůli proruským názorům udávat. Ve svých diskuzních příspěvcích na hlídacím psu jste se udal už mnohokrát. A sám.

   • Petr Novák napsal:

    Vaše přirovnání udavačství za války a vyjmenovávání proruských webů tedy opravdu hodně pokulhává. Jestli má někdo proruské názory, není to jistě důvod k udávání. Pokud však proruské weby chrlí polopravdy a lži, je třeba na to upozornit. Nikoliv policii, ale veřejnost. Zkuste na někoho z Aeronetu nebo podobných webů podat trestní oznámení pro nějaký trestuhodný výplod. Nepodaří se vám to, protože se osoby, které tam píší, skrývají v anonymitě. To jistě o něčem vypovídá…

    • Frank Zappa napsal:

     Pokulhával leda pan Goebbels, v jehož duchu se nese současná protiruská propaganda. Nejenže se buzerují tzv. proruské weby, ale dokonce se renovují jeho staré dobré lži o Katyňském masakru, vyvrácené Norimberským procesem apod. Jako přes kopírák je bohužel i to, že toto nejsou originální výmysly českých novinářů, ale jsou do těchto nesmyslů tlačeni Západem.

     • ČERT napsal:

      Jen bych poznamenal ale, že v konkrétním případě Katyňského masakru Norimberský tribunál nic nevyvrátil. Je známo, že Rusové (SSSR) tam původně tuto kauzu také vytáhli, ale pak se to zase stáhlo… Tak je pravda, že v komunistických státech o tom do 80.let oficiálně platilo, že to spáchali němečtí nacisté, ale tak zase, nijak se o tom oficiálně nemluvilo (aspoň u nás ne), a asi se to „mělo jaksi ztratit“ v plejádě skutečných nacistických zločinů…
      Už když si kliknete na české Wikipedii na heslo „Katyňský masakr“, tak tam je titulní stránka dokumentu v ruštině z roku 1940, od tehdejšího šéfa NKVD L. Beriji adresovaného v první řadě Stalinovi, který rozhodl o osudu těch Poláků, zadržovaných v SSSR (včetně podpisů tehdejších sovětských představitelů).
      Tady nejde o žádnou záležitost, související se současnou propagandou… To je historický fakt běžně známý a nepopíraný ani v Rusku.

     • Frank Zappa napsal:

      Ono bohužel na wikipedii je mnohdy od boku tvrzeno ledasco, ale až důsledný historický výzkum může jít pod povrch. Těžko dělat závěry z wikipedie nebo podle někdy ukvapených tvrzení současných médií, politiků nebo diplomatů.

     • ČERT napsal:

      Tak já bych zase až tolik nevychvaloval Wikipedii, ale při troše kritického myšlení to je jistě dobrý pomocník (a navíc, důležité jsou tedy zdroje, ze kterých sama vychází) – a tady třeba ten ruský dokument z roku 1940, kde se o těch Polácích píše jako o „osobách s nepřátelským postojem vůči sovětskému zřízení“ a tak nějak podobně, tak to přece sotva bude nějaký podvrh…
      Chtěl jsem říct hlavně to, že konkrétně Katyňský masakr je relativně dobře „zmapovaná“, nebo alespoň jasná záležitost, v tom smyslu, že je známo, jak to bylo. To už je spíš záležitost historiků než současných médií, politiků nebo diplomatů.
      Ale tak jistě, že nějak využívat/zneužívat toho, propagandisticky s tím manipulovat, to by se také pořád dalo. Stejně jako s mnoha jinými, a třeba i časově ještě daleko staršími, událostmi… V tomhle případě se ale dnes jaksi propagandisticky v polsko-ruských vztazích spíš „hýbe“ s jinou událostí, která jako by na to po řadě desetiletí navazovala (mám na mysli samozřejmě tu havárii letadla s presidentem Kaczyńskim a spol. u Smolenska z roku 2010)…

     • Frank Zappa napsal:

      To máte pravdu, takové dokumenty každopádně existují a jsou i na wiki. Takže snad nejsou zfalšované. Jen mě trochu překvapuje, že se znovu otevírají tyhle Goebbelsovy záležitosti kolem takzvaného masakru v Katyňském lese. Ale asi je za tím ruský záměr.

 3. Tomáš napsal:

  Za každého režimu si tisk pohlídají. Tak se v protektorátu poslouchal londýnský rozhlas, socialismu svobodná Evropa, dnes zprávy z ruských webů. Označují se za „pomýlené“.
  Počet udavačů a přisluhovačů, které dokládáte je několik stovek let v České kotlině neměnný.
  Daleko zajímavější jsou jak je hodnotit a jaká nastavíme měřítka. Asi se shodneme na tem, že Češi jsou národem hrdinů ale i zbabělců,- …..tak jako každý jiný národ na světě. Jen poznamenám, že nebýt přizdisráč přináší oběti a toho se i dnes lidé bojí.

  • Frenki Hunter napsal:

   Bohužel, frčí to i dnes. V mnoha směrech. Mne už také udali, za mé názory na diskusních fórech. Zatím to skončilo pouze banem a zrušením účtu bez jakéhokoliv vysvětlení a nemožnosti mé obrany proti této zvůli. (Ano-zvůli, protože jsme zákony naší země neporušil). Kdyby za to byl trest smrti, nebo nějaký koncentrák, etc., jako za nacismu, či „budování komunismu“, tak bych už dávno za „jiný názor“ „seděl“. Normálně bych někomu dal přes hubu, protože to považuji za formu jakéhosi zadostiučinění, žel, udavači jsou (zatím) anonymní. Respektive, jsou známi pouze u vlastníků diskusních webů. Takže tu „přes držku“ si zaslouží i tito majitelé webů. Něco je špatně a vládnoucí špičky se nechají odrbávat škodící menšinou, která v tom jede. Tohle nemůže skončit dobře. Jde o naši svobodu projevu a ta je ohrožena udavači a majiteli některých diskusních webů, včetně majitelů FB a dalších sociálních sítí. Až dojde na „soudný den“, se všemi dalšími konsekvencemi, budu rád v pohotovosti a přidám ruku k dílu. „No Mercy“.

   • Tomáš napsal:

    Koukám Frenki, že jste opět ve formě. Koho máte na mysli tou škodící menšinou, která odrbává vládnoucí špičky. Apropós, i ty vládnoucí špičky ve vašem podání by mě zajímaly. Sám tvrdíte, že autority neuznáváte vy ŠPIČKO!!

    • Frenki Hunter napsal:

     Tomáši, Váš dotaz je zbytečně „patetický“. Ale pokud Vám vyhovuje sebeonálepkování za méně chápavého, tak prosím, Vaše volba. Odpovědí je: Neziskovky a ti, kteří za nimi, velkým dílem ze zahraničí, stojí.
     Vládnoucí špičky jsou vždy pouze jedny. Než je sesadí „vůle lidu“ a vymění za jiné, stejné budižkničemy. Jak jistě vnímáte, můj názor na toto jest konzistentní. Psaním velkého písmene při oslovení projevuji elementární slušnost i vůči Vám. Přes názorovou nejednotnost. Takže bych také chtěl očekávat, že jste toho schopen také. Vnucovat to ale nemohu, jen to konstatuji.

     • Tomaš napsal:

      Za prvé pro Huntera těch Tomášů je zde víc. „Nejlepší propaganda je pravda.“ Většina lidí hledá informace jen na internetu, protože Lügenpresse – se stal nástrojem hromadného ničení pravdy a demokracie. Mnozí se potom snaží pravdu nalézt pomocí kritického myšlení, porovnáváním různých na sobě nezávislých zdrojů a jejich kvality.
      Naopak jiní lidé jako pravdu vnímají to, co se jim líbí a zapadá do jejich pohledu na svět nehledě na ostatní informace. Potom v rámci tohoto pohledu jednají, píší dopisy (viz. článek) nebo dnes na web.
      Propaganda disponuje neuvěřitelným arzenálem práce s  pravdou, ke které přimíchává významy, akcenty, tu a tam drobnou lež, někdy jiné vyznění, správný podtext, mírně manipulovanou fotku,….
      Všichni máme slabé místo, skrze které je možno nás ovlivnit.

  • Tomáš napsal:

   ..jiný Tomáš. Pane Tomáši, jen nechápu vaše srovnání londýnského rozhlasu, Svobodné Evropy se současnými proruskými weby?????????? Děláte si legraci, nebo jste to myslel jinak?

 4. petrph napsal:

  Takže rozumím-li tomu dobře, tak ty udavačské dopisy z archivech dodnes mají, dokáží je jistě i spočítat, dokonce jak vidno zde, je i publikují, s uvedením podpisů a jmen těch udavačů.. Ale kolik z nich po válce odsouzeno za udavačství se neví? Nebo se nezjištovalo, nebádá se o tom?. Ale proboha, toto má přece zásadní vliv na stále vnucovanou otázku zda jsme se už po válce vyrovnali s nacismem i svými kolaboranty nebo ne. Pokud se nad tím nebádá a široce nepublikuje, a dosud se národ český kritizuje za to že k žádnému vyrovnání dosud nedošlo, potom , omluvte vulgaritu, dělají dnešní elity ze svých občanů blbce…

 5. Nemec napsal:

  V Československu zahynulo více lidí na udání než v boji za vlast. Bohužel už nevím kde jsem to četl. Bolševikům a komunistům nikdo udávat odvážné občany nemusel. Ti na to měli svoje instituce jako STB a vojenské specializované útvary Sovětského svazu . Dokázali zmařit životy spoustě hrdinů. To jsou fakta i bez archivů. Není rozdíl mezi udavačem a mlčící většinou přihlížející dřívější zlo a dnešnímu převratu . Jestli si někdo myslí. že dnes nečelíme politickému převratu, tak je politický analfabet.

  • petrph napsal:

   To že „.V Československu zahynulo více lidí na udání než v boji za vlast“ je v celku pochopitelné, protože v přímém boji za vlast se u nás už pár století prakticky nebojovalo. Tudíž, většina boje byla formou odboje. Kdy se sice lidé tajně účastnili mnohých akcí různého druhu (ať protestních, záškodnických, výzvědných, atd..), ale pak se vraceli domů, kde si pro ně kdykoliv mohla přijít (bez možnosti jejich obrany) policie, dost často na udání
   To nemusíme zůstat u komunistů a fašistů, to se můžeme vrátit k procesu s Omladinou, nebo revolučnímu roku 1848 za c.k. Rakouska.

   To je právě ten rozdíl oproti přímému boji za vlast, armáda v boji své lidi v podobných případech chrání a brání. Nakonec, chycený voják má a měl status zajatce, což ho chránilo, zatímco odbojáři končili většinou na šibenici..

 6. jan rich napsal:

  Češi byli vždy závistivým národem a udávali.To srovnání s Francií je trefné.Čestní čeští rekové dávné minulosti jsou pro dnešní jen nedosažitelným cílem.Proto jsme tam,kde jsme.

  • petrph napsal:

   To srovnání s Francií bohužel neříká skoro nic, protože se poměřují zcela rozdílné soudní systémy. Ve Francii se dostávali ti udavači před skutečné právní soudy, čili měli maximální právo na obhajobu, presumpci neviny, odvolání atd..- a taky, jak psáno dostávali milost. Kdežto u nás to byly poválečné revoluční soudy, v podstatě stačilo aby někdo po válce „udal udavače“ a tento mohl za pár hodin viset někde na sloupu. (dokonce ať byl vinen nebo ne).
   A pak je ještě druhá odpověď kterou si lze snadno najít, ve Francii spoustu udavačů zlikvidoval francouzský odboj ještě během války.

 7. Pavol Weiss napsal:

  Je to smutne citanie…

 8. Zápaďák napsal:

  Odkaz na clanek mi do podhuri Skalistych prisel z Jeseniku. Pane jmenovce, dobre napsane, byt smutne cteni. Tohle musi ven, vcetne ‚Odsunu‘ v ’45. Velmi doporucuji knihu „Zbabelci“ od J. Skvoreckeho.
  Rudo-hnedo-zeleny radikalni rezim obamy a spol se o tohle 8 let snazil, udavani, snitching, ratting, ap. Nastesti to ve vetsine Amiku individualne neni, natoz v DNA naroda. Je to i zakotveno v Ustave; vlny – hlavne puvodni EU – emigrace se nehnaly pouze za zlatem, ale za svobodou. Slo o unik od Inkvizice, poddanstvi, Stalina, Adolfa, Fidela, Che, ad nauseam. Diky stedrosti USA je to dnes pravy opak. Velka vetsina nevzdelanych davu z 3. sveta na J hranici !vyzaduji! socialni dary a davky, ktere my obcane nemame!
  Obzvlaste zde, v pateri kontinentu, jsou lide pohodovi a ferovi. Hrstce rozumnych Cechu: zapomente na onu ‚chciplou‘ kozu. Zde si lidi od souseda ‚okoukaji‘ koreny uspechu a udelaji to lip, nebo jinak a maji se vsichni dobre. Zavist a la Kondelici a vychcani cechacci se tu nevede – it is un-American!
  Charita USA, UK, CND, AUS a NZ vuci 3. svetu je na spici sveta! Naopak, Kotlina je zcela dole vedle Sojuzu a Venezuely! Karma, Bozi mlyny, sudicky, ap. are a bitch. 😉

  • Robert Břešťan napsal:

   Zbabělce samozřejmě známe. Jsme rádi, že nás čtete i za oceánem.

 9. Karel Paták napsal:

  HlídacíPes org: děláte to dobře, sbíhají se vám sem ruská vejce

  • Josef původní napsal:

   No, ta skutečná ruská vejce se dají alespoň jíst. Avšak po těch „ruských vejcích“, která se sem sbíhají, se pouze zvedá žaludek.

 10. Josef původní napsal:

  Vážení diskutující, zanechte toho sebemrskačství. Není to zdaleka s českým udavačstvím tak zlé, jak zde líčíte. Četl jsem kdysi knihu V německém zajetí, vydané někdy mezi koncem války a únorovým převratem v roce 1948. Napsal ji bratranec prezidenta Beneše, který kvůli svému příbuzenskému vztahu s prezidentem Benešem strávil několik let v různých koncentračních táborech. Ke svému vlastnímu překvapení zjistil, že právě mezi českými vězni bylo oproti jiným národům udavačství nejmenší. Moje vlastní zkušenost je podobná. Asi osm let jsem pracoval u německého zaměstnavatele, kde kromě Čechů pracovali i Ukrajinci a Chorvati. Náš německý zaměstnavatel si otevřeně stěžoval, že o tom, co se děje mezi Ukrajinci a Chorvaty se vždy dozví. Ale z toho, co se děje mezi Čechy, se nedozví nikdy nic. Problém bohužel nespočívá v počtu udavačů a zrádců, ale v tom, že i pouhý jeden udavač a zrádce dokáže napáchat nedozírné škody.

Přidávání komentářů není povoleno